Teknoloji

Pinterest Nedir? Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nedir? Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest, Türkiye’de çok fazla kullanılmayan medya platformudur, aslında güncel şekilde takip edilen sosyal ağlar kadar iddialı olan bir platformdur. Pinterest 2010 yılında sosyal ağ platformuna katılmış ve 2011 yılı ortalarına doğru da popülerlik kazanarak gözde bir hale gelmiştir. Bu sosyal ağ şu anda 50 milyonun daha üstünde bir kullanıcıya sahip şekilde yoluna devam etmektedir. Sosyal medyayı seven bir kadın Pinterest kullanmaya başlamıştır. İlk dönemlerinde İngilizce desteği ile kullanılmakta olan Pinterest şu dönemde Türkçe desteği ile de rahatlıkla kullanılmaktadır. Online ortamda beğenmiş olduğunuz araba, elbise, ayakkabı, araç, saç modelleri, kıyafet ve daha birçok fotoğrafı Pinterest hesabınızın üstünden ilgi alanlarınıza göre kategorilendirerekPİN’lemeimkânınız bulunmaktadır.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest.com adresine e-mail adresleriniz ya da sosyal ağlar ile kayıt olma imkânınız bulunmaktadır. E-mail ile üye olan kişilerin maillerine gelen aktivasyon kodunu onaylaması gerekir ya da sosyal ağlar üstünden üye olan kişiler hemen Pinterest kullanmaya başlayabilir. Pinterest diğer sosyal ağlarda olduğu gibi profil bilgilerinizi düzenlemenizi istemektedir. Diğer ağlara göre bu işlem daha kolay ve basit şekilde gerçekleştirilmektedir.

Pinterest’de beğenmiş olduğunuz fotoğrafları PIN’lemek için, Pinterest üstünden beğendiklerinizi, bilgisayarınızda bulunan fotoğraflarınızı ya da online ortamda beğenmiş olduğunuz fotoğraflarınızı açmış olduğunuz panolarınıza kolay bir şekilde pinleyebilirsiniz.  Pınlemek; notlarınızı bir mantor panoya yapıştırmaya ya da asmaya benzer.

Pinterest oluşturulmuş olan profilinin ardından Ana sayfada üst köşede yer alan + botununa tıkladığınızda karşınıza hemen üç tane seçenek çıkar. Bu seçenekler;

  • Bilgisayardan resim yükleme
  • Pano oluşturma
  • İnternet siteleri üzerinden resim yüklemedir.

Bu seçenekler arasından seçim yaptıktan sonra yapılması gereken tek şey Pin it butonuna tıklamaktır. Pınleme yapmak istemeyen kişiler sadece beğenide yapabilir, bunun için resim altında bulunan kalp butonuna tıklamak gerekir. Ayrıca arkadaşlarınızın da Pinterest hesabı mevcut ise mesaj atma olanağı bulabilirsiniz ve konum bildirimi yaparak nerede olduğunuzu ifade edebilirsiniz.

pinterest

Sosyal Ağlar İle Üye Olduktan Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Sosyal ağlar ile Pinterest üye olmanın ardında profilin düzenlenmesi gerekmektedir, profilinizi düzenlerken şifre değiştirme imkânınızda bulunmaktadır. Profilinizi düzenledikten sonra pano oluşturmak gerekir, ilgi alanlarına göre pano oluşturulmalıdır.

Pinterest Ne İşe Yarar?

İnternet üstünde çok beğenmiş olduğunuz fotoğrafları bilgisayarına kayıt eden kişilerin Pinterest ile tanışması gerekir. Pinterest bilgisayar üstünde oluşacak olan kalabalığı ortadan kaldırmaya yarayan ve ilgi alanlarına göre fotoğrafları ayıran bir sistemdir. Pinterest sisteminde kişiler istedikleri kadar pano oluşturma imkânına sahiptir, ayriyeten bu sistemde oluşturmuş olduğunuz panolardaki resimleri isteğe göre herkese açık şekilde paylaşabilir ya da kimse ile paylaşmayabilirsiniz. Gizli pano oluşturma imkânı ile fotoğrafları sadece kendiniz görebilirsiniz, bu sayede bilgisayarların üstünde gerekli gereksiz resimleri saklamanıza da gerek kalmaz. Ayrıca resimlerin kaybolma riskleri de tamamen ortadan kaldırılmış olur.Pinterest ile istediğiniz her an beğendiğiniz bir fotoğrafa kolay bir şekilde ulama imkânınız oluşur.

Pinterest Kullanmanın İpuçları

  • Pinterest giriş yaptığınızda üstte yer alan arama motoru sayesinde ilgi alanınıza ait olan konuları kolay bir şekilde arayabilir ve hemen panolarınız basit birkaç işlem ile oluşturabilirsiniz.
  • Kendinizin beğendiği tüm fotoğrafları farklı sitelerden Pinterestyükleyebilir ve arkadaşlarınız ile hemen paylaşabilirsiniz.
  • Kendinizin beğendiği tüm fotoğrafları farklı sitelerden Pinterestyükleyebilir ve gizli şekilde tutabilirsiniz.
  • Türkçe’ de destek sunana Pinterest sadece bilgisayar üzerinden kullanılmaz. Tabletlerden ve akıllı telefonlardan da kolay ve basit şekilde paylaşım ve fotoğraf yükleme imkânı bulunmaktadır.

BilgiBaba Pinterest Hesabı

Pinterest BilgiBaba hesabı

Pinterest hesabımız: https://tr.pinterest.com/bilgibaba/

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN