Haberler

Networking Nedir, Networking Nasıl Yapılır?

Networking Nedir, Networking Nasıl Yapılır?

Networking, yanınızda bulunan bir kişinin başarılı olmasını ve hedeflerine ulaşmasını sağlama sanatıdır. Son zamanlarda sıklıkla duyulmaya başlanan Networking, yeni bir oluşum gibi algılansa da insanlığın en eski aktivitelerinden biri durumundadır. Networking kavramı özellikle ABD’de 1980’li yılların başında ön plana çıkmıştır. Ekonomideki hızlı büyüme ve rekabetten dolayı ortaya çıkan bu kavram, ticaretteki bağlantıların etkisini ortaya koymuştur.

Networking’ de başarılı olabilmek için çevrenizi iyi tanımalı ve tanıdıklarınızı birbirleriyle tanıştırmalısınız. İki kişiyi tanıştırdığınız zaman karşılığında bir aksiyon alacaksınız. Bu durumdan her iki tarafta memnun kalırsa, sizin tarafınıza kat kat daha etkili bir geri dönüş olacaktır. Bundan dolayı ilk adımı siz atmalısınız. Networking herkesle ve her yerde yapılabilir. Aileler ve yakın arkadaşlar en etkili network fırsatlarıdır. Çünkü sizi en iyi tanıyan onlardır ve doğru kişilerle iletişim kurmanızı sağlayabilirler. Aynı zamanda konferanslar, dernekler, eski arkadaş toplantıları ve seyahatler diğer Networking kaynaklarıdır. Networking’ de esas olan, güven odaklı ilişkilerdir.

Networking

Networking Neden Önemlidir, Engelleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre kurulan iş ortaklıklarının %70’inin Networking vasıtasıyla yapıldığı ve bu sayede kurulan işyeri cirolarının %70’inin yine bireysel aracılıklarla gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştır. Ekonomide çok büyük bir etkisi olmakla birlikte, evrensel ticaretin %65’inin bu bağlantılarla gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Networking’ de esas olan iyi ilişkiler kurmaktır. Networking, gerek iş ve gerekse sosyal hayatınızın zenginleşmesine katkı sağlar.

Networking’ in önündeki engeller, çocukluk döneminden gelen önyargılardır. Yabancılara güvenmek ve onlarla tanışmak üzerine pek çok psikolojik engel inşa edilmiştir. Aynı zamanda, beğenilmeme ve korku gibi içgüdüler diğer olumsuz faktörlerdir. Sosyal çevre ise genellikle kendi içinde kapalı bir döngü olarak karşınıza çıkar. Gerçek dünyada da esasen küçük networklerden oluşan ve birbiriyle bağlantılı dev bir network ağı mevcuttur.

Networking Kuralları Nelerdir, Networking Nasıl Yapılmalıdır?

Networking’in ilk çıktığı zamanlarda 100 kişi tanımak yeterli olabiliyordu. Günümüzde ise tanıdığınız 100 kişinin birbirini daha yakından tanıması ve fayda sunmaları önemlidir. Artık yeni bağlantılar kurmak eskiye nazaran daha kolay. Esas zorluk, kısa zamanda ve bu yoğun ilişkiler arasında etkili bir Networking stratejisi oluşturmak ve hayata geçirebilmektir.

Networking Nedir

Networking aktivitelerine zamanında katılım göstermek çok önemlidir. Bu aktiviteler üç evre olarak incelenir. Bu evreler şunlardır;

  • Giriş: Şayet karşılamada bir sıra ya da kayıt masası mevcutsa, bunlar ilk bağlantıların kurulması bakımından etkili alanlardır. Yaka kartı kullanmak sıkıcı olsa da, etkili bir tanışma noktasıdır. Ayrıca kayıta kartvizitinizi bırakmayı ihmal etmeyin. Böylece toplantılara tekrar davet edilebilirsiniz.
  • Gözlem: Tanıdıklarınızı arayıp iletişim kurmaya başlamadan evvel, olumlu ve dik bir duruşla salonun içinde turlayın ve kimlerin orada bulunduğunu gözlemleyin.
  • Hareket: Gerginseniz ve mekandaki kimseyi tanımıyorsanız, yiyecek-içeceklerin olduğu, rahat insanların bulunduğu alanlara gidin ve kendiniz gibi yalnız olan birini bulun. Eğer rahatsanız, ikili iletişimleri bozmak yerine konuşmaya dahil olabileceğiniz iki kişiden fazla gruplara yönelin. Kalabalık bir grup sohbetine katılmak, iki kişi arasında olabilecek ciddi ve özel bir muhabbeti bölmekten çok daha etkili olacaktır.

İyi bir Networking yapmak veya Networker olabilmek için etrafınızdakileri farklı bir gözle incelemelisiniz. Büyük kurumların tamamının bir varoluş vizyonu ve iletişim stratejisi mevcuttur. Kişilerin de aynı şekilde olmalıdır. Görünüş, konuşma, vermek istenen mesaj, göz ve vücut dili, bırakmak istenilen etki gibi unsurlar, Networking sürecinde her ortama göre özel olarak planlanmalıdır. Ancak bu sayede sağlam ve geleceği olan bir Networking yapılabilir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN