Bilim

Çocuklar Cinsel İstismara Uğradıklarını İfade Edermi?

Çocuklar Cinsel İstismara Uğradıklarını İfade Edermi?

Çocuklar cinsel istismar ile alakalı yaşadıkları şeyleri ifade etmekte oldukça zorlanırlar. Bunun en büyük sebebi de çocukların birçok şeyi kendileri tarafından değil yetişkinler tarafından kontrol edilmesi ve çocukların yetişkinlerin herşeyi bilebileceğini düşünmesidir. Çocuk istismarını yapan kişilerin çocukları tehdit etmesi ya da çocukların tanıdıkları kişilerin olması da çocukların itiraf etmesini zorlaştırmaktadır. Çocuklar ise uğramış oldukları istismarı her seferinde anlatmayı ve bundan kurtulmayı istemektedirler.

Ancak çocuklar kendilerine inanılmayacağını ya da bu konuda korunmayacaklarını düşünerek korkarlar ya da kaygı ile anlatmaktan çekinirler. Bundan kaynaklı olarak çocukların cinsel istismara uğradıklarını söylemesi hemen hemen tacizin başlamasından sonraki bir yıl içinde ya da daha uzun bir süre zarfında gerçekleşmektedir. Cinsel istismarı yapan kişinin aile içinden birisi olması durumundan tacize uğrayan çocuk tarafından bu kişi hiçbir zaman açıklanmayabilir veya yetişkin duruma geldikten sonra açıklayabilir. Aynı durumda olan bir kişinin bunu açıkça konuşması ya da tacize uğrayan kişinin açıkça konuşmasına olanak sağlayacaktır.

çocuk cinsel istismar

Cinsel istismarı yapan kişinin aile içinde birisinin olması daha yıkıcı ve etkileyici sonuçların doğmasına sebebiyet vermektedir. Beş yaşından daha büyük bir çocuğun tacize sevdiği ve saydığı bir kişi tarafından uğraması, çocuğun sadakat duygusu ile cinsel taciz arasında sıkışmasına sebebiyet verir. Çocuklar istismardan uzaklaşmaya başladığında ise istismarcı tarafından şiddet uygulanmaya ya da çocuk sevilmemek ile tehdit edilir. İstismarın aile içinde yaşanması durumunda ise çocuklarda kızgınlık, aile içinde yaşamakta olan diğer üyelerden utanma, diğer üyeleri kıskanma durumları yaşanabilmektedir.

Hatta ailenin dağılacağından bile korkulmaktadır. İstismar karşısında çocuğa göre farklı tepkiler ortaya çıkabilir, özellikle de tacizin açıklanmasından sonra çocukların görmüş oldukları yaklaşımlar çocukların olay karşısında olan tutumlarını ve olayları algılamasını büyük düzeyde etkilemektedir. Çocuklara inanan ve destek veren bir ailenin olması durumunda çocuklar bu travma ile baş edebilir ve üstesinden gelebilir. Aksi olan durumlarda çocuklarda birçok ruh hastalığı, depresyon ve benzeri sorunlar yaşanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Pedofili (Küçük yaştakı çocuklara cinsel istismar) Hastalığı Nedir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN