Coğrafya

Napoli Neresidir? Napolinin Tarihi ve Özellikleri

Napoli Neresidir? Napolinin Tarihi ve Özellikleri

İtalya’nın başkenti Roma’nın 250 km güneyinde yer alan Napoli, Akdeniz sahilindeki Napoli Körfezi üzerinde ve iki volkanik bölgenin arasındadır. Bölgenin doğusunda Vezüv Yanardağı bulunur. Napoli limanı Avrupa’nın ve Akdeniz’in en büyük limanlarından biridir. Bu liman ayrıca küçük Akdeniz adalarına, Sicilya’ya, Sardinya’ya, Tunus’a, Korsika’ya ve Eoliyen adalarına seferi olan feribotların kalkış yaptığı limandır.

Napoli, İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan ve Napoliten lehçesinde adı Napule olarak geçen bir şehirdir. Yerel idare bakımından komün olan Napoli, Roma ve Milano’nun ardından İtalya’nın üçüncü büyük şehridir. Şehir; kültür, tarih, mimari, sanat, astronomi ve müzik alanlarında İtalya’da hayati bir öneme sahiptir. 1285-1816 yılları arasında özerk bir devlet olan Napoli’nin, İtalya tarihinde 2800 yıllık bir geçmişi vardır. Ayrıca Napoli Krallığı’na başkentlik yapan şehir, bu özelliğiyle oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Napoli

İtalyanların “Naaupoli” olarak söyledikleri Napoli şehrinde, yolcu otobüsleri genellikle limanın karşısında bulunan büyük bir alanda yer alır. Şehre gelen turistler orada indikten sonra öncelikle limanı ziyaret ediyor, daha sonra eskiyi ve yeniyi ahenk içinde sunan şehri geziyorlar. İlgili liman yeni bir yapı olmasına karşın, hemen yanındaki Castel Şatosu bizleri 1200’lü yıllara götürebiliyor. Napoli’yi ziyaret edecekseniz, büyük beklentiler içine girmemelisiniz. Karanlık ve mafyanın hüküm sürdüğü bir şehir olduğunu söyleyebiliriz.

Napoli Şehrinin Tarihi ve Özellikleri

Roma ve Floransa şehirleri gibi, Napoli’de tarihsel olarak büyük önem taşıyan bir şehirdir. Yaklaşık olarak 600 senelik özerk bir Napoli Krallığı, 1800 yılının başlarına kadar varlığını sürdürmüştür. Napoli’de bulunan her yapının üzerinde rahatlıkla görebileceğiniz bir amblem mevcuttur. Amblemin hemen yanında bulunan diğer kısmında ise bir kral tacı ve 2 tane de yabani kuş figürleri vardır.

Osmanlı İmparatorluğunun Napoli ile birçok deniz yolu münasebeti olmuştur. Bundan dolayı Türk devletlerinden hem korkmakta hem de saygı duymaktadırlar. Napoli’yi ziyaret ettiğinizde herhangi bir zor durumda kalırsanız, Türk olduğunuzu dile getirmek işinize yarayacaktır. Napoli’de yaşayan halkın çok enteresan bir özelliği vardır. Dünya’da nereye giderlerse gitsinler, kendilerine nereli oldukları sorulduğunda İtalyan değil, Napolili olduklarını dile getiriyorlar. Bunun nedeni de, yaklaşık 800 yıllık bir krallığın izlerinin hala devam etmesi.

Şehrin en önemli ve ünlü yapılarından biri de “Küçük Vatikan” olarak tanımlanan ve merkezdeki Piazzo Plebistico meydanında yer alan San Francesco di Paola kilisesidir.  Bu kilise, yapısı itibariyle Vatikan’da bulunan St. Pietro Bazilikasını andırmaktadır. İçerisine girildiğinde ise gotik bir hava hakimdir. Napoli’nin merkezinde çok dar ve uzun sokaklar vardır. Buraya gelen turistler, tehlikeli bir durum olabileceği gerekçesiyle genellikle uyarılırlar. Ancak yine de bu güzel sokakları gezen turist sayısı oldukça fazladır.

Napoli’nin Ekonomik Özellikleri

Ekonomik gelişme olarak Roma, Torino ve Milano’nun ardından en güçlü şehir Napoli’dir. Satın alma gücü esas alınırsa, dünya sınıflandırmasına göre Amerika’da 43 milyar dolar olan GSMH ile dünyanın 83. sırasında yer almaktadır. Napoli şehri ekonomik bakımdan çok büyük bir gelişme göstermiştir. Şehrin merkezinde ve Campania eyaletinde, 1999 yılından beri sürekli düşen bir işsizlik oranı mevcuttur.

Napoli Neresidir

Napoli, gelişmiş karaborsa faaliyetlerinin merkezi durumunda olan bir şehirdir. MSC gibi İtalya’nın büyük şirketlerinden bazılarına merkezlik yapar. Napoli Center RAI, 1958 yılından beri şehrin medya merkezidir. Napoli limanının Bagnoli bölgesi ise güneydoğu NATO’nun üssüdür. Napoli, turizm açısından çok önemli bir şehirdir. Bilhassa Vezüv Yanardağı ve çevresindeki antik şehirler (Herculanum, Pompei vb.) ile Kapri Adası turist çeken önemli yerlerdir. Şehrin kuzeyinde yer alan Costiera Amalfitana (Amalfi Kıyısı) Unesco’nun dünya mirasları listesinde bulunmaktadır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN