Sanat

Melodika Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Markalar ve Fiyatları Nasıldır?

Melodika Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Markalar ve Fiyatları Nasıldır?

Başlıklar

Melodika Nedir?

Önceki yıllarda ilkokulda müzik derslerinde flüt kullanılırdı. Günümüzde ise flütün yerini yavaş yavaş melodika almaya başladı. Peki, flütün yerini almaya başlayan melodika nedir? Melodika bir tür enstrümandır. Üflemeli bir enstrüman olan melodika aynı zamanda tuşludur. Müzik aleti üzerindeki tuşlar notaları ifade eder. Her tuşun karşılığı olan bir nota vardır. Müzik aletine üfleyerek aynı zamanda tuşlara basmak gerekir. Bu sayede istenilen notaya ait ses çıkarılır.

Melodika farklı çeşitleri olan bir müzik aletidir. Çeşitlerde bulunan tuş sayıları farklılık gösterebilir. Melodika üretimi yeni başlayanlar için farklıdır. Müzik aletini yeni çalmaya başlayanlar hem notaları görmekte hem de üfleyerek notalara basmakta zorlanır. Bu nedenle yeni başlayanlar için kısa hortumlu melodika tavsiye edilmektedir. Bu kısa hortum sayesinde yeni başlayanlar hem daha kolay bir şekilde notaları görür hem de notaların yerine alışır.

Melodika Üzerinde Nota Dizilimi Nasıldır?

Melodika, kullanımıyla flüte benzer. Melodikanın tuş dizilimi ise piyanoyu andırır. Müzik aletinin üzerinde siyah ve beyaz renkte tuşlar vardır. Beyaz renkli tuşlar kalın ve uzun, siyah renkli tuşlar ince ve kısadır. Müzik aletinde nota dizilimi soldan başlanarak okunur. Notalar tekrarlanarak başa döner. Kalın Fa ile başlayan notalar sol, la, si, do, re… şeklinde devam eder. Bu notalar tuş sayısına göre tekrarlanır. Müzik aleti üzerindeki beyaz tuşlar ana notaların sesini oluşturmaya yarar. Siyah renkli tuşlar ise diyez ve bemol kavramını oluşturur.

Melodika Nedir?

Melodikada Diyez ve Bemol Nedir?

Melodika üzerinde siyah ve beyaz tuşlar vardır. Beyaz tuşlar kalın ve uzun, siyah tuşlar ince ve kısadır. Piyanoyu andıran bu tuşlar diyez ve bemol kavramını ifade eder. Diyez, önüne geldiği notayı yarım ses inceltir. Melodika üzerinde bunu siyah tuşlar sağlar. Melodikada bemol ise önüne geldiği notayı yarım ses kalınlaştırır. Beyaz tuşların sol tarafında bulunan tuşlar bemol kavramı için kullanılır. 

Melodika genellikle ilkokulda kullanılır. Flütün yerini almaya başlayan melodika henüz çok fazla yaygınlaşmamıştır. Kolay kullanımı ve kulağa hoş gelen sesi olduğu için öğrencilerin müzik derslerinde tercih edilir. Melodika ile kolay çalınabilen, çabuk öğrenilecek birkaç parça bulunur. Yeni başlayanlar hortum kullanarak melodika çalmayı daha rahat öğrenebilir. Melodika ile kolay çalınabilen başlıca parçalar:

 • Hatırla Sevgili
 • Yıldızların Altında
 • Aşkın Kanunu

Melodika Çeşitleri Neler?

Melodika son dönemlerin tercih edilen müzik aletidir. Bu müzik aleti özellikle ilkokul öğrencileri için tercih edilmektedir. Öğrenciler için müzik derslerinde melodika kullanılmaktadır. Melodikalar iki gruba ayrılır.

 • 13 tuştan oluşan melodika
 • 25 - 32 - 37 tuştan oluşan melodika

Melodikalar tuş sayısına göre çeşitlendirilir. 13 tuşlu melodikalar en yaygın kullanılan çeşittir. Kullanımı en basit olan melodika türü budur. Aynı zamanda blok flüte en çok benzeyen melodika çeşididir. Fakat 13 tuştan oluşan bu melodika türü hortumla çalmak için uygun değildir. Diğer melodika çeşidi ise 25, 32 ve 37 tuştan oluşur. Bu melodikalar 13 tuşlu melodikaya göre daha fazla ses çıkarır. Aynı zamanda çıkan sesler diğer çeşidinden farklıdır. Bu melodika türü hortumla çalmak için uygundur. Melodika düz bir zemine yerleştirilir ve hortumla kolaylıkla çalınabilir. Bu sayede notalar daha rahat görülür. Kendi özel çantasında satışa sunulan bu melodika çeşitleri genellikle hortumuyla birlikte satılmaktadır.

Melodika Çeşitleri Neler?

Melodika Markaları ve Fiyatları

Melodika üretiminde ön plana çıkan farklı markalar vardır. Popüler olan ve en çok tercih edilen melodika markaları:

 • Yamaha 
 • Sesenta 
 • Lino
 • Honer 
 • Helvacıoğlu 
 • Cremonia

Jwin, Vivaldi, Masis, Kozmos gibi markalar da en çok tercih edilen markalar arasındadır. Melodika fiyatları değişmektedir. Fiyatlar markaya ve modele bağlı değişir. 13 tuşlu melodikanın fiyatı diğer türlere göre daha uygundur.

İlginizi çekebilir: Mandolin Nedir, Mandolin Çalmak Nasıl Öğrenilir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN