Teknoloji

Manyetik Motor Nedir, Nasıl Çalışırlar?

Manyetik Motor Nedir, Nasıl Çalışırlar?

Başlıklar

Manyetik Motor Nedir?

İlk araştırmaları ve denemeleri Nikola Tesla tarafından gerçekleştirilen manyetik motorlar; Howard Johnson un 1976 senesinde yapmış olduğu motorun basın tarafından yayınlanması ile tanınmaya başlamıştır. Yapmış olduğu motor da normal bir mıknatıstan faydalanan Howard Johnson bu motordan çok fazla bir verim elde edememiştir. Manyetik motorlar bu tarihten itibaren diğer bilim adamlarının da ilgisini çekmiş ve birçok çalışma, deneme ve araştırmaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Buradaki en büyük gaye doğal ve sınırsız enerji kaynağını ortaya çıkarmaktı.

Manyetik motor olarak çalışan ilk motor ise Perendev Tarafından yapılmıştır. Perendev’in yapmış olduğu manyetik motorun çalışma sistemi tıpkı Howard Johnson un yapmış olduğu çalışma ile benzerlik göstermektedir. Birbiri içerisine yerleştirilmiş iki silindirik yapı olan Stator (dış silindir) ve Rotor (iç silindir) yapıdan meydana gelmektedir. Bu yapı içerisine yerleştirilen mıknatısların birbirine olan uzaklıkları sayesinde itme ve çekme kuvveti oluşturularak silindirin hareket ettirilmesi sağlanmak yolu ile enerji elde etme hedefi üzerine yapılmıştır. Buraya kadar anlattıklarımızdan ortaya çıkıyor ki manyetik motorların çalışmasındaki en önemli eleman mıknatıs ve yerleştirme şeklidir. Peki, Mıknatıs nedir?

Mıknatısın Yapısı ve Çeşitleri

Mıknatıs; Manyetik alan gücüne sahip olan malzemelerdir. Doğa da saf halde bulunduğu gibi yapay mıknatıslarda bulunmaktadır. Neodymium, demir, nikel, Samaryum ve kobalt gibi metal ve alaşımları üzerine çekebilme gücüne sahiptir. Bunun yanı sıra Alüminyum, bakır gibi bazı metaller üzerinde ise çekim etkisi bulunmamaktadır. Mıknatıs +/- ya da kuzey, güney olmak üzere iki kutuplu bir yapıya sahiptir. Bu kutupların aynı yönleri birbirine itme gücü uygularken zıt kutupları ise birbirine çekme kuvveti uygulamaktadır. Mıknatıs kutuplarının uygulamış olduğu bu kuvvet kutupların büyüklüğü ile doğru orantıya sahipken, kutuplar arası mesafenin karesi ile ters orantılı olarak hesaplanmaktadır.

Doğa da bulunan uzun süreli mıknatıs etkisine sahip olan madenlerin bulunduğu bilinmektedir. Bu tarz madenlere mıknatıs taşı adı verilmektedir. Bunun yanı sıra Mıknatıs kutuplarını üzerine alabilen metallere yapılan keskin vuruşlar, sürtme ve ısıtma yöntemleri ile sabit mıknatıs üretebilmekte mümkündür. Bu mıknatıslanmayı araştıran bilim adamları vurmadan ortaya çıkan hareket enerjisi, sürtünmeden ortaya çıkan ısı enerjisi ortaya çıkar bu enerjiye uygulanan hareket enerjisi neticesinde oluşan manyetik alan enerjisi ise mıknatıslanmayı ortaya çıkarmaktadır. Sabit mıknatısların yanı sıra elektrik mıknatısları da hayatımıza yön katan önemli mıknatıs çeşitlerinden birisidir. Bu mıknatıslara elektro mıknatıs adı verilmektedir.

Manyetik Motor

Elektromıknatıs Nedir?

Demir, bakır ve bobin kullanarak malzemeler kullanılarak manyetik alan oluşturma işlemine elektro mıknatıslanma denilmektedir. Demir çubuğun bobin içerisinden geçirilerek bakır teller yardımı ile her iki ucuna elektrik vererek manyetik alan kuvveti ortaya çıkmaktadır. Elektromıknatısın çalışma prensibini kısaca bu şekilde tarif edilmektedir. Oluşturulan manyetik alan enerjisinin asıl adı potansiyel enerji olarak adlandırılır. Bu enerjiyi oluşturmak için ortaya konulana elektrik, hareket ve ısı enerjilerine ise kinetik enerji adı verilmektedir. Bu da demek oluyor ki manyetik alan oluşturulurken enerjinin dönüşümü ve korunma prensip ve yasalarına uygun olarak hareket edilmektedir.

Elektromıknatıs ve sabit mıknatısların meydana gelmesinde çok miktarda elektrik, hareket ve ısı (kinetik enerji) kullanılması gerekmektedir. Bu açıdan analiz etmek gerekirse enerji korunması prensibine göre manyetik alan etkisine sahip yapılar özel konumlara ve yüksek potansiyele sahip enerji deposu haline gelmektedir. Bu anlamda kimi metalleri incelediğimizde itme ve çekme kuvvetlerinin çok yüksek seviyede olabildiği gözlenmektedir. Bu sebeple manyetik alanın oluşturduğu bu enerji rezervi kullanılarak itme çekme kuvvetini değerlendirerek yeniden kinetik kuvvetler ortaya çıkarılabilmektedir.

Manyetik Motorlar Nasıl Çalışır?

1970 li yıllardan günümüze kadar birçok manyetik motor çalışması denememeleri yapılmıştır. Bu denemelerden her ne kadar sonuç alınsa da Perendev Bu konuda ilk ve varlığını sürdürebilen bir motor yapısına sahiptir. Bu nedenle Manyetik motorların Çalışma prensiplerinden bahsedilirken Perendev motorunun çalışma prensibi örnek alınarak anlatım yapılmaktadır. Bu örnek ele alınacak olursa üretmiş olduğu Manyetik motorun iç tasarımında rotor üzerine yerleştirilen çelik contalara mıknatıslar belli aralıklarla sabitlenmiştir.

Mıknatısın çelik conta üzerine yerleştirilmesinin sebebi istenilen manyetik alanın daha etkin olmasını sağlanmaktır. Bu sayede silindirik yapı içerisindeki üst ve alt kısımlar manyetik alanı daha sıkı halde toplanmasına neden olarak oluşan manyetik alanın izole edilebilmesi sağlanmıştır. Yine aynı mantıkla stator üzerindeki mıknatıslarda conta üzerine yerleştirilmektedir. Böylece mıknatısların çekim kuvvetleri kontrol altına alınarak diğer taraftaki mıknatıs ile birbirine yapışmaları engellenebilmektedir. Bu sayede stator ve rotor üzerinde bulunan mıknatıslar son derece yüksek bir güce sahip manyetik alan meydana çıkartmaktadır.

Yine Perendev tarafından yapılan Manyetik motorun mıknatıslarının yapısı incelendiğinde Ferrite ve Neodium mıknatıslardan yaralandığı görülmektedir. Bu mıknatısların tercih edilmesindeki en önemli neden tutma ve kaldırma kuvvetlerinin diğer mıknatıslara oranla daha fazla olmasıdır. Manyetik motorlar bu anlam da itme ve çekme kuvvetlerinin kullanılmasıyla sonsuz enerjinin ortaya çıkarılması hedef alınmıştır. Peki, bu hedefe erişilebilinilmişmidir, ya da erişilebilinmesi mümkünümüdür. Bu sorular araştırıldığında karşılaşılan cevap kesinlikle hayırdır. Bunun sebebi ise her suretle sürtünme ve motorun oluşturduğu ataletin ortadan kaldırılamamasıdır. Doğanın korunması ve toplum sağlığı açısından son derece değerli bir enerji olarak görülen Manyetik motorlar Henüz gereken başarı ya ulaşamadığından dolayı günümüzde halen petrol, nükleer madde, elektrik ve buhar ile çalışan motorlar kullanılmaktadır.

Enerji kaynağına ihtiyacı olmayan ve sürekli hareket sahibi olan manyetik motorlar üzerindeki çalışmalar ve geliştirme için desteklenen ar-ge projeleri sayesinde; gelecek için doğaya karşı saygılı, toplum sağlığı açısından son derece güvenli ve herhangi yakıt ya da enerjiye ihtiyaç duymadığı için tamamen ekonomik yapıya sahip olacaktır. Bu motorlar dünyanın daha yaşanır bir yer olmasını sağlayabilir. Fakat günümüzde de birçok bilim insanı Gauss yasalarında bulunan Enerji sakınımı kanunu nu göz önüne alarak manyetik alanın ortaya koyduğu enerjinin kinetik enerji olarak değerlendirilemeyeceğini belirtmektedirler.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN