Teknoloji

Limewire Nedir, Ne İşe Yarar, Limewire Özellikleri Nelerdir?

Limewire Nedir, Ne İşe Yarar, Limewire Özellikleri Nelerdir?

Başlıklar

Limewire, Java platformu için geliştirilen serbest bir P2P dosya paylaşım programıdır. Gnutella ağını kullanan program, 5 sürümünden itibaren BitTorrent protokolünü desteklemektedir, ayrıca GPL sözleşmesinin koruduğu Limewire, ücretli bir yazılımdır. İ-Mesh, Ares, Kazaa ve Edonkey benzeri olan bu program ile farklı kullanıcıların bilgisayarlarındaki izin verilen dosyaları kendi bilgisayarınıza yükleyebilir veya kendi dosyalarınızı diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Farklı sürümleri bulunan Limewire Pro’nun Basic (temel) sürümüne göre sunduğu avantajlar şu şekildedir;

  • Arama yapıldığı sırada sahte, yani fake dosyalarla karşılaşma ihtimalinin azalması (iyileştirilmiş arama sonuçları),
  • Daha çok kaynağa bağlantı sağlayabilmesi,
  • Trojen, virüs ve casus yazılım gibi zararlı kodlardan daha fazla korunma şansı,
  • Pro sürümüne özel bir skin (arayüz) kullanımı,
  • Yazılımla ilgili herhangi bir sorun yaşandığında program geliştiricileri ile birebir iletişim kurma şansı,
  • 6 aya kadar sunulan ücretsiz güncellemeler sayesinde Limewire yazılımını daima taze tutma şansı.

Limewire Nedir?

Limewire’ın Özellikleri Nelerdir?

Java dilinde yazılmış olan Limewire, Java Virtual Machine programının kurulu olduğu her bilgisayarda çalışabilir. Mac OS X, Linux ve Microsoft Windows için kurulum paketleri bulunan Limewire, 2000 yılında kurulan bir yazılımdır. 4.0.10 sürümünden sonra Mac OS 9 için destekleri durdurulmuştur. Limewire kullanıcılarının en fazla merak ettiği konu, bu programı kullanarak yazılım, müzik, video vb. indirmenin yasal olup olmadığıdır. Bu konuyla ilgili en doğru bilgiye ulaşmak için Limewire resmi web sitesine göz atabilir ya da internet üzerinden birçok bilgiye başvurabilirsiniz.

2010 yılının Ekim ayında görülen 4 yıllık dava sonucunda, New York Mahkemesi’nin aldığı karara göre Limewire kullanımına son verilmiştir. İlgili karar Limewire programını bağlar, ancak sistemin üzerinde çalıştığı Gnutella ağını etkilemez. Kullanıcılar Limewire Pirate Edition veya Frostwire gibi alternatif yazılımları kullanmaya devam edebilirler. Limewire ile aynı ağ üzerinde çalışan bu programlar, sadece tasarım olarak farklıdır.

Limewire Ücretsiz Olarak Kullanılabilir mi?

Birçok platformu destekleme özelliği olan Limewire programının açık kaynak kodu, bütünüyle ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmuştur. Çok sayıda dil seçeneği de bulunan yazılımın Basic, Free Version (ücretsiz sürüm) ve Pro (profesyonel- ücretli sürüm) sürümleri bulunuyor. Pro versiyonu, ücretsiz olana göre birçok avantajlı seçeneğiyle birlikte geliyor ama bu sürüm ücretli olarak kullanılabiliyor. İnternette kaynak sayısı yetersiz olan dosyalar söz konusu olunca, BitTorrent’in klasik P2P’lere nazaran çok yetersiz kaldığı, fakat bu konuda Limewire’ın oldukça başarılı bir yazılım olduğu biliniyor. Buna rağmen kaynağı bol olan yani popüler dosyalar söz konusu ise, BitTorrent’in diğer yazılımlara göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Limewire

Ancak her dosyanın kaynağını internette bolca bulmak mümkün değildir ve kullanıcıya lazım olan, o an indirilmesi gereken video, müzik ya da herhangi bir dosyanın Limewire ile bulunma şansı daha yüksektir. Durum böyle olunca, daha makul bir dosya paylaşım programı olan Limewire’ın rakiplerini geride bıraktığını söylemek yanlış olmaz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN