Teknoloji

IPTV Nedir? Global Çapta IPTV Hizmetleri Nelerdir?

IPTV Nedir? Global Çapta IPTV Hizmetleri Nelerdir?

Başlıklar

IPTV Nedir?

Günümüzde pek çok çeşitli platformlar, gün içerisinde dizi, film ve maç gibi çeşitli içeriklerin takip edilmesi açısından oldukça önemlidir. Modern çağımızda cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de ‘‘IPTV nedir?’’ sorusudur. IPTV hizmeti, temel olarak internet protokolü üzerinden ses ve görüntü aktarımı sağlayan oldukça önemli bir web protokolü hizmetidir. IPTV, global çapta da tüm dünya üzerindeki pek çok farklı TV istasyonlarını ve IP Video Serverlarını kullanarak internet üzerinden çeşitli yayınların izlenmesine olanak tanımaktadır. Günümüzde dünyanın birçok çeşitli noktalarında milyonlarca insanın kullanmakta olduğu söz konusu IPTV hizmetleri, ülkemiz olan Türkiye’de de oldukça popüler bir şekilde tercih edilmektedir.

İnternet protokolü olan TCP/IPv4 – IPv6 üzerinden görüntü ve ses aktarımı metoduna dayalı olarak canlı yayın vermekte olan IPTV hizmetleri, dünya çapındaki birçok çeşitli televizyon istasyonlarının kullanılması prensibine dayanmaktadır. PC-TV gibi çeşitli internet protokollerini kullanması ile öne çıkmakta olan IPTV hizmeti, herhangi bir televizyon veya web üzerinden gelen yayınları alabilmesine olanak tanımaktadır. Set Top Box olarak da bilinen çeşitli IPTV alıcıları ile yayınların alınmasını sağlayan bu gibi hizmetler ile dünya çapındaki pek çok çeşitli platformlardan; animasyonlar, diziler, filmler, belgeseller ve canlı maçlara direkt olarak erişim sağlamak da mümkündür.

IPTV Nedir?

IPTV Platformunun Önemi

Doğrudan internet, kablo veya anten üzerinden yayın yapmakta olan özel televizyon platformlarının çok daha makul fiyatlara kullanılmasına olanak tanımakta olan IPTV uygulamaları, gün geçtikçe sürekli olarak büyümekte ve gelişim kaydetmektedir. Hem uydu televizyon kanallarındaki programların hem de web tabanlı çeşitli içeriklerin tek bir platform altında toplanarak bizlere sunulmasını sağlamakta olan temel IPTV hizmetleri; Netflix, Disney+, HBO Max, Amazon Prime, Mubi, Gain, Hulu, Exxen, Blu TV ve Puhu TV gibi onlarca farklı platforma alternatif olarak kullanılmaktadır. Söz konusu pek çok çeşitli online dizi, film, belgesel ve canlı maç izleme platformlarını tek bir çatı altında toplamayı da başarmış olan IPTV hizmeti, dünyanın birçok farklı bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça büyük bir popülariteye sahip olması ile öne çıkmaktadır.

Temel olarak yasadışı herhangi bir kapsama girmeyen ve tamamen yasal olarak öne çıkan IPTV hizmeti, global çapta da oldukça geniş kitlelere hitap etmektedir. Gün içerisinde on milyonlarca kullanıcıya direkt olarak erişim sağlamakta olan IPTV uygulamaları, tamamen yasal olmasına karşın yasal olmayan yollarla da kullanılabilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında ve tamamen yasal bir şekilde izlenmesi elzem olan IPTV hizmetleri alanında dünyanın pek çok farklı noktalarında olduğu gibi ülkemizde de profesyonel IPTV sağlayıcıları birçok çeşitli teknik hizmetleri ile öne çıkmaktadır.

Global Çapta IPTV Hizmetleri

Uluslararası çapta pek çok çeşitli ücretli ve ücretsiz kanalları oldukça geniş kitlelerin direkt olarak hizmetine sunmakta olan IPTV hizmetleri, çeşitli popüler dizi ve filmler başta olmak üzere pek çok farklı içeriklerin de doğrudan izlenebilmesine olanak tanımaktadır. 2000’li yılların başlarından itibaren ülkemiz olan Türkiye’de de giderek popülerleşen ve son dönemlerde oldukça geniş kitlelerin hizmetine sunulmuş olan IPTV hizmetleri, oldukça zengin içerikli bir program portföyüne de sahip olması ile öne çıkmaktadır.

Profesyonel düzeyde hizmet sunan IPTV sağlayıcılarının söz konusu IPTV uygulamaları üzerinden;

  • Ödüllü animasyon filmler,
  • Popüler televizyon dizileri,
  • Pek çok farklı tarzda filmler,
  • Her yaşa hitap eden çizgi filmler,
  • Birçok farklı çeşitte belgeseller,
  • Çocuklar için çizgi diziler ve
  • Canlı maç yayınları gibi pek çok farklı içeriği de direkt olarak erişim sağlamak mümkündür.

Temel kullanılabilirlik durumu üzerinden oldukça geniş bir fiyat aralığında karşımıza çıkmakta olan IPTV alım hizmetleri de bu alanda hizmet sunmakta olan profesyonel firma ve markalar tarafından hayata geçirilmektedir. Evinizdeki televizyonunuzdan kişisel tablet bilgisayarınıza, akıllı cep telefonunuzdan dizüstü bilgisayarınıza kadar pek çok farklı platform bünyesinde oldukça kolay ve rahat bir şekilde erişim sağlayabileceğiniz IPTV uygulamaları, global çapta da birçok çeşitli online platformlara giriş yapmanıza olanak tanımaktadır.

Global Çapta IPTV Hizmetleri Nelerdir?

Profesyonel Seviyede IPTV Çalışmaları

Ülkemiz’de legal bir şekilde izlenmesi oldukça önemli olan IPTV hizmetleri, şifreli ve şifresiz pek çok çeşitli kanallara direk olarak erişim sağlanmasına olanak tanımaktadır. İllegal olarak kullanılması Türk Ceza Kanunu’nun 5237 sayılı maddesine göre suç olan IPTV uygulamaları, oldukça geniş bir servis ağına da sahip olması ile öne çıkmaktadır. Günümüzdeki toplam kullanıcı sayısını tam olarak tahmin etmemiz mümkün olmasa da 2025 yılı itibariyle 117 milyar dolar civarında bir market payına sahip olacağı öngörülen IPTV hizmetleri, global çapta olduğu gibi ülkemizde de on binlerce kişinin evlerine kadar girmiş durumdadır.

Son dönemlerde oldukça popüler bir şekilde kullanılmakta olan IPTV hizmetleri ile;

  • Netflix, Amazon Prime, Blu TV, Puhu TV, D Smart Go, Disney Plus,
  • Film Box Live, Exxen, Gain, Mubi, Turkcell TV Plus, HBO Max,
  • Bein Connect, S Sport Plus ve Tivibu Go gibi pek çok çeşitli online platformlara da erişim sağlayabilirsiniz.

Eğer siz de IPTV kullanmak isteyen bireyler arasında yer alıyorsanız, bu noktada dikkat etmeniz gerekli olan belli başlı hususlar mevcuttur. İlk olarak seçeceğiniz IPTV sağlayıcısının güvenilir olmasına dikkat etmeli, sırf çok daha uygun fiyatlı diye bilinmedik sağlayıcılara yönelmemelisiniz. Bu şekilde; belirli bir ücret karşılığında yasal olarak izlenmesi önemli olan IPTV uygulamaları ile günümüzde oldukça popüler bir şekilde takip edilen çeşitli içeriklere de erişim sağlayabilirsiniz. Bu noktada; uluslararası çapta olduğu gibi ülkemizde de bu alanda hizmet sunan IPTV sağlayıcıları hakkında detaylıca araştırma yapmanız ve bu ölçüde hizmet almaya başlamanız önemlidir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN