Teknoloji

IP TV Nedir, IP TV ile Nelere Sahip Olunur?

IP TV Nedir, IP TV ile Nelere Sahip Olunur?

IP TV Nedir?

IP TV, internet üzerinden videoların ve TV programlarının yayınlanması olarak tanımlanabilir. IP TV sisteminde programlar evlerinize ya da iş yerlerinize gelen fiber kablo ya da bakır kablo üstünden alınmaktadır. IP TV kişiler için televizyon izlemekten ibaret olabilir, bu uydu aracılığı ile yapılmaktadır. Dijital olarak hizmet sağlayan televizyonlarda kanallar arasında gezinebilir, istediğiniz programı izleyebilirsiniz. Dijital ortamda izlenen televizyonlarda sadece bunlar ile sınırlı kalınır, televizyon programları tek taraflı yayın yapmaktadır. Bundan kaynaklı olarak insanların yapacakları oturup televizyon izlemektir.

IP TV de ise istediğiniz programları ağ üstünden, iş yerinizde ya da evinizde kayıt etme şansınız bulunmaktadır. Cep telefonu, tablet ya da bilgisayarınızı alarak şu andaki yarışma programını kayıt etmek istediğiniz komutunu verebilirsiniz. Kayıt edilen programı sonra evinizde, yolda, iş yerinizde izleme şansınız bulunmaktadır. Yahut eşinizin çok sevdiği program başlamış olabilir, bu programı durdurabilir ve eve döndüğünüzde eşiniz kaldığı yerden izlemeye devam edebilir.

IP TV

Gelişen teknoloji sayesinde cep telefonlarına gelmiş olan çağrıları da TV ekranında görmek mümkün hale gelmiştir. IP TV sayesinde telefonlara gelecek olan çağrıları yayını durdurarak yanıtlayabilir, görüşmeyi televizyon ekranından kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz durumlar insanların cep operatörlerine göre değişkenlik gösterse de yapılması mümkündür. Bu esnada yayına kaldığınız yerden devam edebilir ya da kayıt edIP başka bir zaman diliminde izlemeye devam edebilirsiniz.

IP TV de yer alan diğer bir özellik ise bilgi paylaşımları ve interaktivite özelliğidir, bu özellik sayesinde reklam gelirleri kazancı sağlamak mümkün hale gelmiştir. Örneğin; bir programın içine herhangi bir ürünün ayrıntılarını vermek mümkündür. Ayrıca kişilere özel reklam yayını yapmak da mümkündür.

IP TV farklı reklamlara denk gelmek mümkündür, televizyon izleme esnasında seyretmiş olduğunuz ürün ya da hizmet ile alakalı olarak tek bir tuş yardımı ile detaylı bilgiler alabilirsiniz. IP TV müşterinin kim olduğu bilinir, bundan dolayı da nelerde hoşlandığını ve neyi istediğini bilirsiniz. Buna yönelik reklam hazırlamak ve sunmak gerekmektedir.

IP TV de beğenmediğiniz bir reklam karşınıza çıktığından bunu belirtebilirsiniz, bu esnada operatörünüz bu isteğinizi algılayacak bu reklamın ve benzer olan reklamların sunulmasını engelleyecektir. Evinizde, ofisinizde, yolda ya da bir başka mekânda hangi kanalları izlemek istediğinizi, hangi programlardan hoşlandığınızı soracak olan televizyonlar olacaktır.

IP TV sayesinde insanlar kendilerine ait olan bir profil oluşturabilir ve ne tarz programlardan hoşlandığını yazabilir. Uzaktan kumandaların gelişmesi ile televizyonlardaki ara yüz artık yayın ile birçok bilgi vermektedir. Bu bilgiler sayesinde reklamcılar operatörler ile reklam ile alakalı sözleşme yaptığında insanların profillerinden yardım alarak reklam uygulaması yapmaktadır.

IP TV İnternetin Kişiselleştirilmesidir

IP TV, dijital olan yaşamın kişiselleştirilmiş halidir. IP TV’deki amaç; daha çok video, daha çok yayın daha çok kişiselleştirme ile harika bir görüntü kalitesi yakalamaktır. İnsanlar artık evlerinde izledikleri programları mobil cihazlarından da takIP etmek istiyor, bundan kaynaklı olarak da IP TV hizmet veriyor.

IP TV İle Nelere Sahip Olunur?

  • ADSL ile 4 Megabit civarında bağlantı hızına sahIP olunur.
  • ADSL kullanan kişilere en üst düzeyde 2 ila 3 Megabit’lik yayınlar sunulmaktadır.
  • ADSL 2+  sayesinde 10 Megabit civarında bağlantı hızına sahIP olmak mümkündür.
  • Bir evde 4 Megabit’lik internet bağlantısı mevcut ise iki tane odada TV izleme keyfi çıkartılabilir.
  • HD şekilde izlenecek olan yayınlarda bağlantı hızı 8 Megabit’e kadar çıkmaktadır.
  • Evlerinizde 12 Megabit’lik internet bağlantı hızı bulunuyorsa kolay, hızlı ve basit bir şekilde iki tane TV izlemek mümkün hale geliyor.
  • IP TV izlerken diğer taraftan tablet, cep telefonu ve bilgisayar ile başka işler de yapabilirsiniz.
  • HD yayın izlemek isteyen kişilerin operatörlrinin yeni nesil olan bağlantı teknolojisi kullanması gerekmektedir. Bundan kaynaklı olarak ve bu desteğin sağlanması adına operatörlerin çoğunluğu VDSL’e geçiş yapmıştır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN