Teknoloji

Floresan Lamba Nedir, Nasıl Çalışır?

Floresan Lamba Nedir, Nasıl Çalışır?

Başlıklar

Floresan lamba cam bir tüptür, içinde yer alan seyreltilmiş gazda meydana gelecek olan elektriğin boşalması sonucunda yayılacak olan ışınımların etkisinde kalarak çeperleri floresan bir hal almıştır. Cam tüpün iç kısmına incecik bir tabaka halinde madeni tuzdan bir karışım sürülmektedir. Madeni tuz yayılacak olan ışıkların tutulmasını sağlamaktadır, tüpün içinde soy gazlar ve cıva buharı yer almaktadır. Bu iki karışım ve iç kısmına yerleştirilmiş olan iki tane elektrot arasından geçecek olan elektrik akımı, gazların ışık haline gelmesine olanak sağlamaktadır.

Floresan lambalar diğer lambalara göre daha çok ışık ve aydınlatma sağlamaktadır, bu lambalarda bazı bileşikler kullanılır. Bundan kaynaklı olarak da diğer lambalara oranla wat başına 35 lümen ışık yayar. Floresan lamba çeşitleri dekoratif olduğundan ve daha az tüketim sağladığından dolayı sıklıkla tercih edilir. Ayrıca bu lambaların gözü yormayan bir özelliği bulunmaktadır. Gözleri yormadığı özellikle evlerde sık şekilde kullanılır.

Floresan Lambalar Nasıl Çalışır?

Floresan lamba sıkıca kapatılmış bir camdan oluşmaktadır, her iki tarafında da birer adet flaman yer alır. Aslında uzun bir boru gibidir, borunun iç kısmında aktif olan cıva ve argon gazı yer alır. Botunun iç kısmı floresan niteliği taşıyan karışımlar ile fırınlanmaktadır. Floresan lambalara ultraviyole ışığının çarpması gerekmektedir, bu ışığın çarpması sonucunda ortaya ışıma eylemi çıkar.

Floresan Lamba

Floresan lambada elektrik akımı boru içine girer, uçlarda yer alan flamanlardan bir tanesini ısıtır, bu işlem yüksek düzeylerde elektronların yayılmasına olanak sağlar. Bu işlemi yapan flamana katod ismi verilir, diğerine ise anod ismi verilmiştir. Anod görevi; negatif yüklü olan elektronları çekmektir, bunların çekimini sağlayarak borunun içinde oluşan geçiş hızlarının artmasını sağlar. Katod cıvayı elektronlar yardımı ile buharlaştırarak borunun cıva atomları ile dolmasına olanak sağlar. Elektronun hızlı bir şekilde dolan cıva atomuna çarpması ile yayılım sağlanır. Anot ve katod boru içinde alternatif akım kullanıldığından kaynaklı olarak sıra ile birbirlerinin görevlerini üstlenir. Floresan lambaların meydana getirdiği ışıklar kullanılmış olan fosfor rengine göre değişkenlik gösterir.

Floresan lambalar diğer lamba türlerinden daha etkin şekilde çalışır, diğer lamba türlerine akkor ismi verilmektedir. Akkor lambalarda ışımanın olması için oldukça yüksek düzeylerde ısı olması zorunludur. Akkor lambalarda elektrik gücünün bir çoğunluğu ısıya dönüşmektedir, floresan lambalarda ise elektrik bir çoğunluğu ısı yerine ışımaya dönüşmektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN