Teknoloji

Fibernet Nedir, Fiber İnternet Özellikleri Nelerdir?

Fibernet Nedir, Fiber İnternet Özellikleri Nelerdir?

İnternet servis sağlayıcı firmalar, teknolojinin de gelişmesiyle birlikte altyapılarını güçlendirerek kullanıcılarına daha kaliteli ve hızlı bir internet sunmaya başladı. İnternet kullanıcılarının çığ gibi büyümesi sonucunda, böylesine bir gelişime henüz hazır olmayan ülkeler, geçmiş dönemlerde hızlı internet teknolojisi olarak adlandırılan ADSL’de bazı sorunlar yaşamaya başladılar. ADSL kullanan kişilerin ülkemizde on milyonlarca sayıya ulaşması, devlet tarafından önceki dönemlerde yapılan telefon altyapılarının yetersiz olmasına ve özel sektörün “fibernet” teknolojisine yatırım yapmasına yol açtı. Son zamanlarda en fazla merak edilen konulardan biri olan fiber internet, ADSL ile karşılaştırıldığında yüksek hızlı internet kullanımını gerçek anlamda sunan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

Fibernet

Yeni nesil kabloların (fiber optik) kullanılması ile gerçekleştirilen fiber internet teknolojisi, hali hazırdaki telefon kablolarının kullanılmadığı bir teknolojidir. ADSL kullanıcılarının tamamı, günümüzde telefon kabloları üzerinden bağlantı gerçekleştirdiklerinden, eski teknoloji tarafından sunulan iletişim hızına bağlı olarak internete giriyorlar. ADSL hizmetinin sağlandığı merkeze olan mesafe ise, kullanıcıya sunulacak maksimum internet hızını doğrudan etkiliyor. Ülkemizdeki ADSL kullanıcılarının büyük bir kısmı, hizmetin verildiği merkeze olan mesafe sebebiyle maksimum hızda internetten faydalanamıyor ve sinyal kalitesinin düşmemesi amacıyla da düşük hızlarla internette geziniyorlar. Yeni nesil bir internet teknolojisi olan fibernet ise, ADSL’de yaşanan sorunların tamamını yok edecek ve bütün kullanıcılara yüksek hızda internet kullanma fırsatı sağlayacak bir sistemdir.

Fibernet Nedir?

Fibernet’in Sunduğu İmkanlar ve Özellikleri

Fiber internet, izole edilmiş cam elyafı ortamın elde edildiği kablolar (fiber optik) sayesinde yüksek hızda internet erişiminin gerçek anlamda sağlandığı bir teknolojidir. Dünyadaki modern ülkelerin neredeyse tamamında kullanılan fiber internet, ev kullanıcılarına 1.000 megabite varan hızlarda internet kullanma imkanı sunuyor. Ülkemizde birçok ADSL kullanıcısının hala 1-2 megabit hızla internet kullandıkları düşünüldüğünde, fiber internet birçok kullanıcı için yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor. Erişimin fiber optik hatlar üzerinden sağlandığı bu yeni teknoloji için ilk olarak fiber optik altyapının hazırlanması gerekmektedir. Bu işlem ülkemizin birçok şehrinde fiber optik kablolarının yerleştirilmesi suretiyle yakın zamandan beri devam etmektedir. Altyapının yakın gelecekte bütünüyle hazırlanması ve bu hizmetin çok geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırılması hedefleniyor.

Fibernet Özellikleri

Fiber optik, çok hassas üretilmiş ve saç teli kalınlığındaki saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi şeklinde çalışan bir sistemdir. Bu tür kabloların tercih edilmesinin en önemli nedeni, çevresel koşulların zor ve ağır olduğu, rutubetli, nemli, elektrikli alan parazitlerinin çok fazla bulunduğu ortamlardan etkilenmemesi ve daima stabil bir bağlantı gerçekleştirmesidir. Fiber optik kablolar, iletimi saniyede 300 bin kilometrelik hızla (ışık hızında) gerçekleştirmektedirler.

TTnet Fibernet Nedir, Abonelik Fiyatları Nelerdir?

TTNet fibernet, sadece eve kadar değil, caddelerdeki saha kutularına kadar fiber kablolar ile bağlantının sağlanmasıdır. Geriye kalan mesafe ise bakır kablolarla bağlanır ve böylece hat zayıflaması önlenir. TTNet Fibernet hizmeti, VDSL2 teknolojisi ile sunulur ve kullanıcılar için görüntü, ses, veri alışverişinde sınır yoktur. Hızı 100 megabite kadar ulaşabilen fibernet, santrale kısa mesafelerde bulunan kullanıcılara yüksek bant genişliği sunan internet hizmetidir. Fiber internet paketleri ile 100 Mbps’ye kadar yüksek bant genişliği sunulabilirken, ADSL hizmetinde 16 Mbps’ye kadar hızlı internet erişimi sağlanabiliyor.

Fibernet BilgiBaba

ADSL’den geçişlerde ve yeni aboneliklerde, TTNet fibernet bağlantı ücreti aylık 2 TL taksitle ve 12 ay boyunca ya da tek seferde 24 TL ücretle TTNet faturasına yansımaktadır. Fiber internet için ihtiyaç duyulan modem, ADSL modemlerinden farklı olmaktadır. Fiber internet hizmetinin kullanılabilmesi için, fiber internet uyumlu bir modemin olması gerekir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN