Teknoloji

E-Posta (E-mail) Nedir?

E-Posta (E-mail) Nedir?

Başlıklar

E-Posta Nedir?

E-Posta internet ve bilgisayar ya da telefon gibi cihazlar kullanılarak karşı tarafa dijital ortamda iletilen mektup demektir, tam adı Elektronik Posta’dır. Dışarıdan bakıldığı zaman eski tarzda yazılan mektuplar ile e-posta arasında bir fark bulunmamaktadır. Elektronik postalara müzik, resim, video gibi birçok içerik eklemek mümkündür. Eklenen bu içerikler ve yazılan yazılar kişilerin bilgisayarları, telefonları, tabletleri arasında birbirlerine iletilir.

Günümüzde elektronik posta ile haberleşme oldukça yaygındır. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi ise eski dönemlerde olduğu gibi mektup aracılığı ile haberleşmekten oldukça hızlı olmasıdır. Elektronik posta ile haberleşme aynı zamanda mektup ile haberleşmeye göre oldukça ucuz bir yöntemdir. Bir elektronik posta hesabına sahip olan herkes yine bir elektronik posta hesabına sahip olan alıcılara kolaylıkla e-posta gönderebilir.

E-Posta

E-Posta Bileşenleri

  • İletiyi Gönderen Bileşeni: Elektronik posta gönderirken karşılaşılacak ilk bileşen iletiyi gönderen ya da ileti kimden geldi bileşenidir. Bu bileşen e-posta’yı gönderen kişinin isminin ve e-posta adresinin bulunduğu bileşendir.
  • Alıcı Bileşeni: Bu bileşen de ise elektronik postayı alan kişinin ismi ve elektronik posta adresi mevcuttur. Elektronik postayı alan kişilerin isimlerinin ya da elektronik posta adreslerinin arasına “,” işareti konularak birden fazla alıcıya e-posta göndermek mümkündür.
  • Konu Bileşeni: Bu bileşen bize gönderilen ya da alınan e-posta’nın içeriğinin genel anlamda hangi konu ile alakalı olduğunun bilgisini verir.
  • Tarih Bileşeni: İsminden de anlaşılacağı gibi e-postanın gönderildiği ve teslim alındığı tarihi, bulunan bölgenin yerel saatine göre ifade eder.
  • Mesaj Gövdesi Bileşeni: Mesaj gövdesi bileşeni e-postayı oluşturan temel bileşenlerin başında gelmektedir. Bu bileşende e-posta yolu kullanılarak, karşı taraftaki alıcıya gönderilmek istenen metin bulunmaktadır. Genelde gövde bileşeninde tüm içerik yazıldıktan sonra en alt kısımda gönderen kişinin imzası yer alır.
  • Karbon Kopya Bileşeni: Karbon kopya bileşeni elektronik posta kullanıcıları tarafından karşılaşılacak bir diğer bileşendir. Bu bileşen gönderilmek istenen e-postanın asıl alıcısından başka kişilere de iletilmesini sağlar. E-postanın asıl hitap ettiği kişi gerçek alıcıdır, ancak e-posta diğer kişilere hitap etmemesi ile birlikte bilgilendirme amaçlı diğer kişilere de gönderilmesini sağlar.
  • Kapalı Karbon Kopya Bileşeni: Kapalı karbon kopya bileşeni karbon kopya bileşeni ile oldukça benzerdir. Aralarındaki tek ama oldukça önemli fark ise kapalı kopya bileşeninde iletiyi alan diğer kişilerinin isimlerinin ve e-posta adreslerinin gizli olmasıdır. Gayri resmi elektronik postalarda birden fazla kişiye hitap etmek istenildiği zaman bu alanın kullanılması daha etik olur.
  • Yanıtla Bileşeni: Daha önce herhangi bir ileti alınmış e-posta adresine otomatik olarak ileti göndermek için kullanılır. Kullanımı oldukça yaygındır.
  • Yönlendirme Bileşeni: Alınan bir iletinin olduğu gibi bir başka kişiye gönderilmesini sağlayan bileşendir.
  • Ek Bileşeni: Elektronik postanın içerisine müzik, resim, dosya gibi içeriklerin eklenmesini sağlayan bileşendir.

E-Posta Adresi

E-Posta adresi genel anlamda bahsetmek gerekir ise mektup gönderirken kullanılan adres ile oldukça benzerdir. E-Posta adresi bir nevi elektronik postayı gönderen ve alan kişinin adres bilgilerinin tutulduğu alandır. Birbirleri ile elektronik posta aracı ile iletişim kurmak isteyen kişiler kesinlikle birbirlerinin e-posta adreslerini bilmek zorundadırlar. E-posta adresleri iki kısımdan oluşmaktadır. 1. Kısım da kişinin kendisinin isteğine göre belirlediği özel isim kısmı bulunmaktadır. İkinci kısım ise “@” işareti ile başlar ve e-posta adresini aldığı sistemin ismi ile devam eder.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN