Haberler

Dünyanın En Uzun Adamı Mardinli Sultan Kösem

Dünyanın En Uzun Adamı Mardinli Sultan Kösem

Dünyanın en uzun adamı 2.51 cm boyu ile Mardinli olan Sultan Kösemdir. Guinness rekorlar kitabına giren ve dünyada en uzun olan adam bir Türk’tür. Kendisini birçok televizyon programında görmek mümkündür. Sultan Kösem 1980 Mardin doğumludur, kendisi dünyanın en uzun adamı unvanına sahip olmanın yanı sıra en büyük ayak ve en büyük ele sahip olan insandır. Ayaklarının uzunluğu 36,5 cm, ellerinin uzunluğu ise 27,5 cmdir.

Sultan Kösemin boyunun uzunluğunun genetik olmadığı yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır, ayrıca dünyanın en uzun adamının aile bireyleri normal boy standartlarındadır. 7 kişilik bir aileye sahip olan Kösem, küçüklüğünden itibaren hızlı bir şekilde uzamaya başlamıştır, boyunun hızlı şekilde uzamasına hipofiz bezinde hızlı büyümeye sebep olan hormonlardaki tümör neden olmuştur. Boyunun uzunluğu sağlık sorunları yaşamasına sebep olduğundan dolayı eğitimine devam edememiş ve Mardin’de çiftçilik ile uğraşmıştır. Tedavi amaçlı Amerika’ya giden Kösem’e yapılan tedaviler sonucunda boy uzaması durdurulmuştur. Bu tedavinin uygulanmaması durumunda boyunun 5 metreye kadar çıkabilme ihtimalinin olduğu söylenmiştir.

Dünyanın En Uzun Adamı

Sultan Kösem’in boyunun uzunluğu günlük yaşamda yapılan birçok faaliyete ters yönde etki etmekte hatta koltuk değneği olmadan yürümede zorlanmaktadır. Özellikle ayakkabı ve kıyafet konusunda oldukça büyük sıkıntılar çeken dünyanın en uzun adamı kıyafetlerinin tamamını özel dikim yaptırmaktadır. Özellikle dışarıda bir yere gitmek amaçlı toplu taşıma araçlarına binme konusunda büyük sorunlar yaşamaktadır. Tüm bunlara rağmen hayata umut içinde bakan Sultan Kösem’in yurtdışında bir belgeseli bile çekilmiştir. 2013 yılından Merve Dibo adlı bir bayan ile dünya evine girmiştir.

Dünyanın En Uzun kadınlarını merak ediyorsanız tıklayın!

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN