Haberler

Dünya Üzerinde En Çok Ziyaret Edilen Müzelerin Listesi (Resimli)

Dünya Üzerinde En Çok Ziyaret Edilen Müzelerin Listesi (Resimli)

Başlıklar

Müzeler var olduğu bölgenin bir nevi aynası misali yaşamda yer almaktadır. Müzeler içinde bulunanlar sadece bir toplumun değil, tüm dünyadaki toplumların bizlere tarihi, kültürel ve bilimsel yönlerini bizlere açıklamaktadır. Bunlara hissetmek ve yaşamak isteyen aşağıda sıralanmış olan müzelere ziyaret ederek tarihi açıdan, kültürel açıdan ve bilimsel açıdan birçok bilgiye sahip olabilir.

British Museum - Londra

British Museum

Dünyadaki en eski etnografya koleksiyonlarını ve en eski çağ parçalarını bulabileceğiniz bir müzedir. Trakya ve Anadolu2nun da birçok sanatsal eserinin sergilendiği müzeyi 2014 senesi içinde 6.701.036 kişi ziyaret etmiştir.

Louvre Müzesi - Paris

Louvre Müzesi

1793 senesinde kurulmuş olan Louvre Müzesi, Fransa’da açılmış olan ilk müzedir. Bu müzenin içinde 300 binden daha çok sanat eseri bulunur. Bunlardan bazıları; Leonardo Da Vinci, Michelangelo ve Mona Lisa olarak sayılabilmektedir. 2014 senesi içinde 9.334.435 kişi ziyaret etmiştir.

Ayasofya Müzesi - Türkiye ( İstanbul )

Ayasofya Müzesi

Ayasofya müzesi Doğu Roma İmparatorluğu tarafından İstanbul’a yapılmış olan önemli bir kilisedir.  Bu kilise bulunduğu bölgeye 3 kez inşa edilmiştir. İlk olarak yapıldığından Büyük Kilise adı ile hayata geçirilmiştir, 5. Yüzyılda ise Kutsal Bilgelik olarak adlandırılmıştır. Bu müze Bizans İmparatorluğunun tarihine önemli bir yere sahiptir. Hükümdarların taç giyme işlemini yaptığı kilise o dönemde katedral işlevi görmüştür.

Metropolitan Sanat Müzesi - New York City

metropolitan müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi’nin 145 sene sürmüş olan bir geçmişi bulunmaktadır, bu müzede Japon, İslam, Avrupa, Yunan ve Mısır medeniyetlerinden birçok eser bulmak mümkündür. Bu müze girişinde ücret ödemek istemeyen kişiler müzeye bağış yağı içeri ücretsiz şekilde giriş yapabilirsiniz.

Topkapı Saray Müzesi - İstanbul

Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Saray’ının yapımına 1460 senesinde başlanmış ve 1478 senesinde saray tamamlanarak bitirilmiştir. Bu saray birçok padişaha ev sahipliği yapmanın yanı sıra sanat ve eğitim evi olarak kullanılmıştır. 1924 senesinde müze haline getirilen saray Cumhuriyet döneminin ilk müzesi olarak kayıtlara geçmiştir. İçinde barındırdığı koleksiyonları, mimari yapıları, 300 binden fazla arşiv belgeleri ve sanat eserleri ile dünyadaki en büyük müze ve sarayların içinde yer alır.

Hacıbektaş Müzesi - Nevşehir

Hacıbektaş Müzesi

Bu müze 13. Yy Hacı Bektaşi Veli tarafından kurulmuştur, yapılan onarma ve eklemeler ile günümüze kadar gelmiştir. Birçok onarım ve restorasyon yapılan müze en son 1964 senesinde Etnografya Müzesi şeklinde düzenlenmiş ve insanların ziyaretine açılmıştır.

Ulusal Galeri - Londra

Ulusal Galeri Londra

Ulusal Galeri 1824 senesinde Londra’da kurulmuştur, bünyesinde 2300 daha fazla parça bulunmaktadır. Bünyesinde bulunan sanat eserleri Birleşik Krallığa aittir, b u müzeye girişler ücretsiz şekilde yapılmaktadır. Ayriyeten 13. Yy da ve daha sonra yapılan birçok tabloda bu müzede sergilenmektedir.

Cumhuriyet Müzesi - Ankara

cumhuriyet müzesi ankara

Cumhuriyet Müzesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yer alır, bu bina kesme taşlardan inşa edilmiştir. Müzenin binasında; ahşap tavanlar, Selçuklu ve Osmanlılara ait olan kalem işi süslemeler, geniş saçaklar, çini panolar, kemerler bulunmaktadır. Bunların tümü Cumhuriyet döneminde var olan mimarinin bir yansımasıdır.

Vatikan Müzeleri - Vatikan City

vatikan müzesi

Vatikan Müzeleri 1473 senesinde Papa II. Julius tarafından kurulmuştur, şu gün bile dünya çapındaki en büyük müzeler içinde yer almaktadır. Rönesans döneminde inşa edilen müzeler içinde birbirinden farklı sanat eserlerini barındırmaktadır. Filippo Lippi’ye ve Leonardo Da Vinci’ye ait olan birçok eser Vatikan Resim Galerisi içinde sergilenir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN