Haberler

Dünya Tarihinde En Uzun Yaşayan İnsan Kimdir?

Dünya Tarihinde En Uzun Yaşayan İnsan Kimdir?

Dünyanın en uzun süreli yaşayan insanı Çin dövüş sanatı konusunda usta olan ve uzun yıllar boyunca uzun yaşama sırlarını araştırmakla ünlenen Li Ching-Yuen dır. Dünya genelinde birçok ünlü dergiye de konu olan Li Ching in 256 yıl yaşadığı iddia edilmektedir. Bu denli uzun yaşamanın sırrının ise Kaplumbağa, köpek ve güvercin üçlemesinde saklı olduğu söylenmektedir. Çin de yaşayan bir bitki bilimcisi tarafından yapılan açıklamaya göre taktik verici ve dövüş sporcusu olan Li Ching in 1736 tarihinde doğmuş olduğu söylense de kayıtlar incelendiğinde 1677 tarihinde doğmuş olduğunu söylemektedir.

1933 yılında hayata veda eden Li Ching her iki doğum tarihine bakıldığında birinde 197 yaşında iken diğerinde 256 yaşında olduğu görülmektedir. Her iki yaş durumuna göre de dünyanın en uzun süre yaşayan insanı olarak tarihteki yerini korumaktadır.  1677 yılında Chyi Jiang Hsie bağlı Szechuan köyünde doğmuş olduğu tahmin edilen yaşamının büyük kısmını dağların eteklerinde bulunan bitkileri toplayıp şifa etkilerini araştırıp uzun yaşamaya neden olan etkilerini tespit etmeye çalışmıştır. 1748 de Çin ordusunda dövüş, taktik ve savunma dersleri vermek için Kai Hsien'e taşındığında 71 yaşında idi. Li Ching bu göreve komutan Yang Sen tarafından getirilmiştir. Bunun en önemli nedeni ise yılların geçmesine ve yaşının büyüklüğünün yanı sıra son derece güçlü ve genç bir yapıya sahip olmasıydı.

Son derece yiğit ve mert bir kişiliğe sahip olan Li Ching bu husus da Yang Sen i çok etkilemiştir. 1748 ile 1932 yılları arasında ordu görevinde bulunan dünyanın en uzun süre yaşayan insanı olarak bilinen Li Ching bu görevden 1 yıl sonra hayata gözlerini yummuştur. Ölüm nedeni doğal nedenlere bağlı olarak gösterilse de Li Ching e yakın olan çevrelerin söylemesine göre yaşamı boyunca yapması gereken bütün her şeyi yaptığını ve artık misafir olarak bulunduğu bu evrenden ayrılarak gerçek evine gitmesi gerektiğini ifade ettiği söylenir.  Li Ching e bu kadar uzun süreli yaşamanın sırrı nedir diye sorulduğunda insanın köpek gibi uyuyup, kaplumbağa gibi oturup, güvercinler kadar hür ve yaşam dolu yürümesi gerektiğini dile getirerek yaşam boyunca ne yaşarsanız yaşayın kalbinizin temiz olmasına dikkat edin dediği belirtilmektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN