Sağlık

Çamurumsu Adet Kanaması Neden Olur?

Çamurumsu Adet Kanaması Neden Olur?

Başlıklar

Çamurumsu Adet Kanaması

Adet dönemi boyunca ortaya çıkan kan renginin çeşitli renklerde olması oldukça normal bir durumdur. Dönem süresince adet kanının rengi parlak kırmızı renk, siyah renk ya da kahverengi olabilir. Adet kanının yapısı ince kıvamlı ya da yoğun kıvamlı olabilir. Kan yapısında ve renginde ortaya çıkan değişiklikler ve çamurumsu adet kanaması durumu çok nadiren ciddi bir problemin belirtisidir. Bu sebeple kadınlar bazı sorunların belirtisi olabilecek detaylara dikkat etmeli ve gerektiği durumlarda uzman bir doktora danışmalıdır.

Çamurumsu Adet Kanaması

Adet endometrium ya da diğer bir adıyla rahim astarı denilen yapının döngüsel şekilde vajinal yol ile vücuttan dışarı atılması olayıdır. Bu olay kadınların yaşamlarının normal bir parçasıdır. Adet döngüsü, kadınların ergenlik döneminde (8 yaş ile 13 yaş arası) başlar ve menopoz (45 yaş ile 55 yaş arası) döneminde son bulur.

Adet döneminde ortaya çıkan kanın yapısı ve rengi adeti etkileyen ya da hayatının farklı kısımlarında çeşitli faktörler sebebi ile değişkenlik gösterebilir. Yazımızda adet dönemi ile ilgili normal olan ve normal olmayan durumlar hakkında sizler için gerekli bilgiler verilmiştir.

Çamurumsu Adet Kanaması Tedavi Seçenekleri

Koyu renkte ve yoğun kıvamlı adet kanaması normal nedenlerden kaynaklanmıyorsa, doktora görünmek çok önemlidir. Çamurumsu adet kanı, aylık yaygın bir olay ya da daha büyük bir sorunun habercisi olabilir. Bu semptomlardan herhangi birinden şüphelenildiğinde vakit kaybetmeden randevu alınmalıdır. Ayrıca çamurumsu adet kanının tedavisi öncelikle sebep olan nedenlere dayanmaktadır.

Çamurumsu Adet Kanaması Tedavisi

Tedavi seçenekleri, adet kanının kesin sebebiyle ilişkili olarak büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Bu sebepler şu şekildedir:

  • Vajinaya yabancı bir cismin sıkışması, ateş, acı ve koyu renkte akıntı olduğunda nesnenin hemen vajinadan çıkartılması gerekir. Uygun cihazlar ve aletler kullanılarak çıkarma işlemi yapılır.
  • PID ve STD enfeksiyonları vakaları antibiyotikler ile tedavi edilmektedir. Verilen tüm talimatlara uyarak düzenli şekilde kullanılmalıdır.
  • Düşükler kendi başlarına hallolsa da pek çok hasta bu konuda acil tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır. Çözümler arasında reçeteli ilaçlar ya da kalan dokuları uterustan çıkarmak için bir küretaj ve dilatasyon prosedürü bulunmaktadır.
  • Tutulan adetlerde, başlangıçta tıkanıklığa yol açan durumlar ile başa çıkmak için ameliyat gerekmektedir.
  • Rahim ağzı kanseri, her hastaya özel cerrahi, radyasyon ve kemoterapi kombinasyonu ile uygun şekilde tedavi edilmektedir.

İlginini çekebilir: Regl (Adet) Nedir? Regl (Adet) Sancısı Neden Olur, Ne İyi Gelir? 

Kahverengi Adet Kanaması Neden Olur?

Normal Adet Süresi Ne Kadardır? Adet Kanaması Konusunda Ortaya Çıkan Problemler Nasıl Araştırılır ve Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Uzayan Sümüksü Adet Kanaması Neden Olur?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN