Coğrafya

Bozcaada Neresidir? Bozcaadaya Nasıl Gidilir?

Bozcaada Neresidir? Bozcaadaya Nasıl Gidilir?

Bozcaada, Çanakkale iline bağlı ve Ege Denizinin kuzeyinde olan bir adadır. Türkiye’nin 3. Büyük adası olan Bozcaada, 37,6 km2 büyüklüğündedir ve 12 burun ile 12 koya sahiptir. Adanın çevresinde 17 küçük adacık bulunmaktadır. Oldukça düşük bir nem oranına sahp olan ada, Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Resmi kayıtlara göre 2276 olan ada nüfusu, yazın gelen turistler sayesinde 10000’i bulabiliyor.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Adaya İstanbul’dan gelineceği düşünülürse, Çanakkale Boğazı’nı geçebilmek için 4 farklı seçenek mevcuttur;

  • Eceabat - Lapseki (Arabalı Vapurla 30 dakika)
  • Gelibolu - Çardak (Arabalı Motorla 15 dakika)
  • Kilitbahir - Çanakkale (Arabalı Motorla 5 dakika)
  • Gelibolu - Çardak (Arabalı Motorla 15 dakika)

Çanakkale’ye varıldıktan sonra Geyikli-Bozcaada tabelaları takip edilip, yaklaşık 50 dakika sonra Geyikli Feribot İskelesi’ne ulaşılabilir. Adaya İzmir’den gelinecekse; Çanakkale’ye gitmeden önce Ezine-Geyikli tabelaları takip edilerek iskeleye ulaşılabilir.

Bozcaada’nın Ayazma plajı; altın sarısı ve ince taneli kumu, etrafındaki kafeler ve restoranlar nedeniyle buranın bir numaralı plajıdır. Plajın dışındaki Sulubahçe ve buraya yakın olan Habbele plajı da turistlerin tercih ettiği yerlerdir. Ada içerisinde seyahatler dolmuş ile yapılmaktadır. Bunun dışında motor ve bisiklet kiralanabilir. Yaz aylarında 15 dakikada bir olan dolmuşlar ile her noktaya ulaşım sağlanmaktadır.

Bozcaada

Eylül aylarında Adada Bağbozumu şenlikleri yapılır. Burada bulunan kale ise görülmesi gereken yerlerden biridir. Rüzgar güllerinin olduğu mevkii, bilhassa günbatımında harika bir manzara sergiler. Çok hareketli olmamakla birlikte, adada gece hayatı da vardır. Bozcaada’ya gelecek olan misafirlerin, hareketlilik ya da gece hayatından çok istirahat ve dinlenme amaçlı olarak gelmeleri tavsiye edilir. Adanın bir başka özelliği de, balıklar için doğal bir üreme bölgesi ve sığınak olmasıdır. Bundan dolayı ada çevresinde trolle avlanma yasaktır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN