Haberler

Baba Olmak Nasıl Bir Duygudur, İyi Bir Baba Olmanın Yolları Nelerdir?

1
Baba Olmak Nasıl Bir Duygudur, İyi Bir Baba Olmanın Yolları Nelerdir?

Başlıklar

Bir evlat sahibi olmak, belki de dünyanın en güzel duygusudur. O ilk bakışma, kavuşma ve ilk kokuyu hissetme anı değer biçilemez bir duygudur. Genel olarak hep annelerin yaşadığı güçlükleri, psikolojik sorunları tartışırız ve bunlara çözümler üretmeye çalışırız. Peki, babalar için ne düşünüyoruz ya da yapıyoruz? Doğum anından sonra herkes anne ve bebekle ilgilenip durur. Bu süreçte baba, hem yataktan, muhabbetlerden ve evdeki sosyal olaylardan dışlanmış gibi düşünürken hem de sorumluluğunun çok daha arttığını yavaş yavaş hisseder. Çocuğun sosyal, bilişsel ve duygusal gelişiminde babanın rolü çok önemlidir aslında. Çocuk ve baba arasındaki ilişkilerin zaman içerisinde zenginleşen ve gelişen bir tecrübe olduğu, tartışmaya bile gerek duyulmayan bir gerçektir.

Baba Olmak

İlk doğduğu zamanlarda annesiyle bir bütün halinde olan bebek, babasının varlığını direk olarak hissedemeyebiliyor. Aslında baba, hem bebek hem de anne üzerinde kuvvetli bir etkiye sahiptir. Baba tarafından sakin tutulabilen ve babanın desteğini alabilen anne, bebeğinin doğumuyla birlikte kendi hayatında meydana gelen değişimlere karşı daha ılımlı yaklaşabiliyor. Baba olmanın, erkeğin hayatındaki şahsi değerleri azaltmadığı aksine arttırdığı, erkeğin sorumluluk duygusunu geliştirdiği ve duruşuna yeni anlamlar kattığı, yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilen durumlardır. Baba olmak bir erkeğin yaşamını daha anlamlı hale getirirken, aynı zamanda korkularını da arttırmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen çoğu anne ve babanın aklında dönen en önemli soru; “İyi bir anne olabilecek miyim?” veya “İyi bir baba olabilecek miyim?” sorusudur. Bu sorulara tatmin edici cevap ya da cevaplar bulmak tabii ki zordur, ayrıca bu tür şeyleri düşündükçe zihinde daima olumsuz örnekler canlanır ve endişeler de artar.

Eski dönemlerden beri yapılan araştırmalar ile anne-çocuk ilişkileri incelenmiş, annenin çocuğun gelişimi üzerindeki rolü ve önemi vurgulanmış, babaların ise genellikle yardımcı bir oyuncu rolü üstlendiği öne sürülmüştür. Ancak bu tür görüşler zamanla değişikliğe uğramıştır, çünkü çocuğun sosyal, bilişsel ve duygusal gelişiminde babanın rolü çok önemlidir.

İyi Baba Olmak Ne Demektir, Nasıl İyi Bir Baba Olunur?

Baba kelimesi herkes için farklı bir anlam taşıyabilir. Birçoğumuz kendi yaşamlarımıza ve anne-babalarımızın tutumlarına göre babalığa değişik anlamlar yüklemekteyiz. Kötü anıları olan bireyler baba kelimesini kendi babalarından daha değişik tanımlarken, güzel anıları olanlar babaları gibi bir baba olma isteği taşırlar ve kendi babalarını model olarak kabul ederler. Bazı babaların zihninde “nerede hata yaptım?” sorusu dönüp dolaşırken, iyi bir baba olmak için uğraşan bazı babalar da “nasıl daha iyi bir baba olabilirim?” sorusunu kendilerine sorabiliyorlar.

Fransa’da yaşayan Pierre adlı bir baba üzerinde yapılan çalışmalardan iyi neticeler elde edildi. Pierre’in oğlu şunları söylüyor; “Babam, küçüklüğümde benimle oyun oynar ve bana kitaplar okurdu. Bunların yanında baş başa vakit geçirdiğimiz seyahatlere de çıkardık. Çocukluk dönemlerimi düşününce aklıma ilk gelen şeyler bunlar. Babam, öğrenmeyi benim için çok zevkli bir hale getiren kişi oldu.” İyi bir baba olmak aslında hiç kolay bir şey değildir, ancak iyi bir baba olabilmeniz için size yardımcı olacak bazı unsurlar da mevcuttur. Aşağıda saydığımız temel ilkeler, hem aileler hem de iyi bir baba olmak isteyen erkekler için oldukça etkili unsurlardır;

Baba Olmak Nasıl Bir Duygu

1. Ailenize zaman ayırın

Çocuğunuza sizin için çok önemli olduğunu, bir baba olarak nasıl gösteriyorsunuz? Çocuklarınız için birçok şey yaptığınızdan şüphe yok, örneğin onları daha iyi koşullarda yaşatmak ve onları doyurabilmek için özverilerde bulunuyorsunuz. Onlar sizin için önemli olmasaydı bunları yapmazdınız değil mi? Tabii ki bunlar her babanın yapması gereken şeyler. Bunların dışında onlarla yeteri kadar vakit geçirmeniz gerekmektedir, aksi halde işinizin, arkadaşlarınızın veya başka şeylerin sizin için daha önemli olduğunu düşünebilirler. Bir anne, çocuğu henüz karnındayken onunla iletişim kurmaya başlar. Özellikle gebe kaldıktan yaklaşık 16 hafta sonra bebeklerin duymaya başlamaları mümkündür. İşte, tam bu evrede babanın henüz doğmamış bebeğiyle eşsiz bir bağ kurması çok önemlidir. Bu anlamda baba, bebeğin tekmelerini hissedebilir, kalp atışlarını dinleyebilir ve onunla konuşabilir.

2. İyi babalar, iletişimlerini de iyi kurarlar

Dikkatli bir dinleyici olmak, çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmak için etkili bir yoldur. Çocuklarınızı aşırı tepkiler vermeden dinlemek hususunda kendinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Çabuk kızacağınızı ve kendisini yargılayacağınızı düşünen bir çocuk, duygularını sizinle paylaşmaktan kaçınacaktır. Bundan dolayı çocuğunuzu sakince dinlemeli ve onunla gerçekten ilgilendiğinizi ispat etmelisiniz. Bu sayede duygu ve düşüncelerini sizinle paylaşma olasılığı artacaktır.

Nasıl İyi Baba Olunur

3. Çocuğunuzu sevgiyle terbiye edin ve onu övün

Hayal kırıklığı yaşadığınız ya da öfkelendiğiniz zamanlarda verdiğiniz terbiye, çocuğunuzu sevdiğinizi ve onu uzun vadede düşündüğünüzü ifade etmelidir. Bu terbiye; çocuğu eğitmeyi, ona öğür vermeyi, yanlışlarını düzeltmeyi ve gerekli durumlarda ceza vermeyi kapsamaktadır. Çocuğunu sıklıkla öven bir babanın verdiği terbiye, daha etkili sonuçlar yaratır, ayrıca övgüyle çocuğun kişiliği de gelişmiş olur. Anne ve babasının kendisini takdir ettiğini, onayladığını gören bir çocuk iyi özellikler geliştirecektir. Çocuğunu öven bir baba, onun kendine olan güveninin gelişimine katkı sağlar ve doğru olanı yapmaktan vazgeçmemesi için çocuğa cesaret verir.

4. Eşinize saygı ve sevgi gösterin

Bir babanın eşine karşı olan tutumu ve davranış şekli de çocukları oldukça etkilemektedir. Çünkü bir babanın çocuğu için yapabileceği en güzel şeylerden biri de, annelerine gösterilen saygıdır. Saygı ve sevgi çerçevesinde yaşayan anne babalar, çocukları için huzurlu ve güvenli bir ortam oluşturmaktadırlar.

İyi bir baba olmak konusuyla ilgili bir örnek daha verelim; beş çocuğunu iyi yetiştirebilmek için uzun süre çaba gösteren ve özverilerde bulunan baba, oğlundan şöyle bir mektup aldı; “Sevgili babacığım, bana Tanrı’yı, kendimi ve komşularımı sevmeyi öğrettin. Bunu yaparak dengeli ve seviyeli bir fert olmama katkı sağladığın için sana teşekkür etmek isterim. Benimle her zaman özel olarak ilgilendin, kardeşlerimi ve annemi de daima sevdin saydın. Tüm bunlar için sana çok teşekkür ederim.” Tabii ki iyi bir baba olabilmek yukarıda saydığımız ilkelerden ve bahsettiğimiz örneklerden çok daha fazlasını gerektirmektedir. Ayrıca, iyi bir baba olabilmek için elinizden geleni ne kadar yapsanız da “kusursuz bir baba olmak” diye bir şey yoktur. Buna rağmen, saydığımız ilkeleri saygı ve sevgi çerçevesinde uygulayabilmek adına çaba gösterirseniz, iyi bir baba olmak için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

Baba Olmak BilgiBaba

Son zamanlarda öfkenin ve şiddetin sürekli hakim olduğu bir dünyada yaşamaya başladık. İnsanların birbirini kırdığı, küçümsediği, psikolojik ve fiziksel şiddetin arttığı ve acımasızca davrandığı bir ortamda yaşıyoruz. Bunları da hesaba katarak, iyi bir baba olmak için yapılabilecek en etkili şey sevgiyi, iyiliği, paylaşmayı ve hoşgörüyü benimseyecek çocuklar yetiştirmektir. Çünkü bu duygularla gelişen çocuklar, hayatlarından daha zevk alarak ve mutlu olarak yaşarlar. Anne kadar babalar da çocuk için en önemli model konumundadır. Bu nedenle siz çocuklarınıza nasıl yaklaşırsanız, onlarda diğer insanlara o şekilde yaklaşacaktır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

  1. Fatih

    Emeğinize sağlık. Babalar ve kızları aynı kalbi paylaşır. Yaşayınca anlıyorsun.

YORUM BIRAKIN