Coğrafya

Avusturya Hakkında Bilgi

Avusturya Hakkında Bilgi

Avusturya dokuz adet eyaletin bir araya gelmesi ile oluşmuş olan bir federasyondur ve Orta Avrupa ülkesidir. Güney kesiminde Slovenya ve İtalya, doğu kesiminde Slovakya ve Macaristan, kuzey kesiminde Çek Cumhuriyeti ve Almanya, batı kesiminde İsviçre ve Liechtenstein bulunmaktadır. Avusturya’nın en önemli olan şehirlerinin arasında başkenti Viyana, Wiener Neustadt, Linz, Graz, Villach, Leoben, St.Polten, Salzburg, Innsburck yer alır.

Kara ülkesi olarak bilinen Avusturya Akdeniz ile yakın ilişkilidir. Konumundan kaynaklı olarak hem kültürel hem de ticari merkezlerin arasında bağlantı noktasıdır. Avusturya toplamda dokuz tane bölgeden oluşmaktadır, bu bölgeler; Voral-berg, Viyana, Yukarı Avusturya, Styria, Tirol, Salzburg, Aşağı Avusturya, Carinthia ve Burgenland’dır. Ülkeye komşu olan ülkeler arasında Liechtenstein, İsviçre, İtalya, Yugoslavya, Macaristan ve Çekoslovakya yer almaktadır.

Avusturya İklimi

Ülke iklimi genelde ılıman şekilde karşımıza çıkar ama batıdan doğuya doğru belli başlı değişiklikler göstermektedir. Alp dağlarının yakınında bulunan tepelerde yağışlı hava hâkim olurken, Alplerin kuzey kısımları ve eteklerinde nemli ve ılıman iklim hâkimdir. Sıcaklık açısından yüksek rakamlara ulaşmayan iklim Temmuz ayında en fazla 18 derecedir. Avrupa’da bulunan ülkeler arasında en fazla ormana sahip olan ülkenin topraklarının yaklaşık olarak % 44’lük kısmı orman ile kaplıdır. Ülke vahşi yaşamda ev sahipliği yapmaktadır, keklik, tavşan, tilki, karaca ve alageyik yaşamaktadır.

Avusturya'da Din ve Dil

Avusturya geçmiş günümüzde kadar birçok insana ev sahipliği yaptığı için farklı kültürel ve etnik özellikler kazanmıştır. Ülkede bulunan topografik özellikler yine ülkenin karakteristik özelliklerinin oluşmasına katkı sağlamıştır. Özelikle Salzburg, İnnsöruck ve Graz kültürel ve tarihsel açıdan gelişmiş olan bölgeler arasında yer almaktadır. Ülke genelinde yaşayan kişilerin hemen hemen hepsinin ana dili Almancadır, ülke çapında Katolik olan kiliseler egemen şekilde hizmet verir. Avusturya’nın hangi bölgesine giderseniz gidin toprakta olan haçlara rastlayabilirsiniz.

Avusturya

Ayrıca katedral ve kiliselerinde yanı sıra manastırlar bulunur, bu manastırların en eskisi VIII. Yüzyıla aittir. Ülkede yaşayan kişiler dinsel açıdan inançlarına bağlı şekilde yaşamayı tercih ederler. Ülkede yaşayan insanlar canlı ve eğlenceli yapıları ile ziyarete gelen kişilerin bile dikkatini çekmektedir. Eğlenceli olan halkın tiyatroya ve müziğe aşırı düzeyde düşkünlüğü bulunur. 2. Dünya savaşında yıkıma uğramış olan Viyana Operası 1945 yılında yeniden dekore edilmiş ve ülke genelinde yaşayan insanlar bu operayı büyük bir coşku ile karşılaşmıştır. Avusturya da 6 tane gazete yayınlanmaktadır, bu gazeteler içinde günlük 1 milyon civarında satan NeueKromen-Zeitung gazetesi bulunmaktadır.

Avusturya'da Eğitim

Avusturya’da eğitim ve öğretim açısından neredeyse okuma ve yazma bilmeyen kişi bulunmamaktadır. Ülke çapında eğitim ve öğretimi kamu sektörü yönlendirmekte ve ülkede yaşayan her vatandaş 14 yaşına kadar kesinlikle okula gitmelidir. 1774 yılından Maria The-resa eğitim ile alakalı reformu başlatmış, 1869 yılında İmparatorluk Eğitim Yasası ile iyice biçimlenmiş ve OttoGlöckel’in 1918 yılında getirmiş olduğu reform tasarısı ile günümüze kadar gelmiştir. Bu tasarı modern eğitim tasarısının temel taşlarının oturmasına olanak sağlamıştır. 1975 yılında alınan kararlar ile eğitim ile alakalı olan masraflar ailelerin ve kişilerin üstünden tamamen alınmıştır. Avusturya’nın Viyana bölgesinde yabancı olan okullara rastlamak mümkündür, bu okullar içinde Japon, Fransız ve Amerikan liseleri bulunmaktadır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN