Teknoloji

Android Nedir? Cep Telefonlarında Devir Açan İşletim Sistemini Tanıyalım

Android Nedir? Cep Telefonlarında Devir Açan İşletim Sistemini Tanıyalım

Open Handset Allience ve Android tarafından geliştirilmiş olan işletim sistemidir. Linux işletim sistemi tabanı bulunur cep telefonları ve PDA’larda kullanılmak üzere tasarlanmış ve açık kaynak kodlarına sahiptir. Android cihazların işlevselliğini arttırmak amacıyla çeşitli uygulamaların yazılı olduğu son derece gelişmiş bir geliştirici topluluğuna sahiptir. Android düzenli geliştirme ve ilerleme yeteneği sayesinde şu ana kadar 250.000 in üzerinde uygulama modeli ile Google ve çeşitli siteler tarafından android market adı altında birbirinden farklı bu uygulamaların indirildiği kurumsal uygulama dağıtım merkezleridir.

Android yazılımı ilk olarak Google'a bağlı Java programı vasıtasıyla kontrol edildikten sonra bu programın dilinde yazılmıştır. 5 Kasım 2007 de Open Handset Allience tarafından androidin kurulduğu duyurulmuş ve birbirinden farklı 34 adet donanımın hiçbir Telekom, Gsm, Yazılım ve mobil cihaz üreten firmanın tekeli altında olmaması teknolojinin ilerleme hızını inanılmaz derecede hızlandırma imkânını sağlamıştır. Bu öyle bir hız ki hem üreticileri hem de kullanıcıları teknoloji unsurlarına ve çıkan her yeni özelliğe karşı ilgi duyurucu seviyeye gelmiştir.

Android

Android işletim sistemi 2008 yılında ilk olarak piyasa ya sunulduğunda Apache gibi açık kaynak koduna sahip lisanslar tarafından geliştirilme ve ilerlemeye uygun hale getirilmiştir. Android Linux kermel üzerinde yapılandırılmış mobil cihazlara hizmet sunan bir işletim sistemi olarak görev yapmaktadır. Bu sistem üzerinde bulunan ara katman yazılımları ise APIC yazılım dili ile kodlandırılırken uygulamalara ait yazılım dilinde ise Apache Harmony Üzerinde kurulmuş Olan Java entegrasyonlarına uyum sağlayan kütüphaneleri üzerinde taşıyan uygulama temeli üzerinde çalışmaktadır. Android sistemi Java kodunu çalıştırabilmesi amacı ile Dalvik sanal makinesini kullanmaktadır. Aygıtların fonksiyonel yetkinliğini arttırmaya yarayan uygulamaların gelişmesi amacıyla çalışan kapsamlı bir programcı alanına sahiptir. Android marketin oluşturmuş olduğu bu eke sistem sayesinde günümüzde saat, TV, akıllı cep telefonları, notebook, diz üstü bilgisayar, tablet ve e-kitap okuyucu gibi birçok elektronik aygıt tarafından kullanılması sonucunda sosyal anlamda teknolojinin hızına ayak uydurmak daha da kolay hale gelmektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN