Haberler

Taşımacılık Sistemlerinin Önemi ve Çeşitleri

Taşımacılık Sistemlerinin Önemi ve Çeşitleri

Hayatta olması gereken belli başlı sektörler bulunur, bu sektörlerin içinde bulunan taşımacılık insan yaşamının vazgeçilmez kolaylıkları arasında yer almaktadır. Taşımacılıkta en sık tercih edilen demiryolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığı, gemi taşımacılığı ve havayolu taşımacılığı yer almaktadır. Bu sistemler sayesinde kolay ulaşım ve gönderim, rahatlık, konfor ve güvende insan yaşamının içinde yer almaya başlamıştır.

Demir Yolu Taşımacılığı

Demir yolu taşımacılığı maliyeti az olan ve rahat bir sistemden oluşur, ülkemize göre dünyada daha çok gelişmiş olan bir sektördür. Dünya çapında birçok ülkede insanların bir yerden bir yere gitmesinde ve eşya taşıma konusunda kullanılır. Özellikle ticaret ile uğraşan kişiler başka bir ülkeden getirecekleri malzemeler konusunda az maliyete sahip olduğu için hızlı tren seçeneğini sık şekilde tercih eder. Yine birçok ülkede de insanlar gündelik yaşamlarında gezmek ve işe gitmek amaçlı trenleri kullanır.

Taşımacılık

Karayolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı geçmişten günümüze kadar popülaritesini kaybetmeden gelen, az maliyeti bulunan ve sık şekilde tercih edilen bir sistemdir. Ulaşım açısından insanlardan tarafından en çok kullanılan otomobillerdir, otobüs gibi toplu şekilde kullanılan araçlar ise, ucuz olan ve insanları bir yerden bir başka yere götürmeye yarayan araçlardır. Karayolları taşımacılığı içinde evden eve taşımacılıkta yer alır. Gelişen teknoloji sayesinde bu hizmette insanlara konfor ve kolaylık sunması açısından sürekli gelişmektedir. Günümüzde asansörlü şekilde evden eve taşımacılık hizmetleri verilir.

Denizyolu Taşımacılığı

Deniz yolu taşımacılığı uzun süreli ve yavaş olan bir sistedir, denizaşırı olan ülkelere gidecek olan malzemelerin taşımacılığı tercih edilir. Çünkü hava yolu taşımacılığına göre deniz yolu taşımacılığı daha ucuzudur. Büyük yük gemileri sayesinde ticaret ile uğraşan kişiler yurtdışından ithal edecekleri malzemelerini bu sistem ile ülkemize getirmektedir. Deniz yolu taşımacılığında gelecek olan malzemeler, boylarına, enlerine, çeşitlerine, göre sınıflandırılarak ülkemize getirilir. Ayrıca yük gemileri kendi içlerinde soğutmalı, havalandırılmalı gibi özelliklere ayrılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak deniz yolu taşımacılığından maliyetlerde farklılıklar gözlemlenebilir.

Denizyolunu insanlar kısa süreli ve kısa mesafeli olarak da kullanır, vagon taşımacılığından kullanılan gemiler, feribotlar, yolcu taşımaya yarayan gemiler ve gezme amaçlı gemiler buna örnek olarak gösterilebilir.

Havayolu Taşımacılığı

Havayolu taşımacılığı hemen hemen her insanın tercih ettiği sistem içinde yer almaktadır, rahatlığından, konforundan ve güvenliğinden kaynaklı olarak sık şekilde tercih edilir. Uzak yerlere gitmenin en basit, en kolay ve en konforlu hali havayolu taşımacılığıdır. Havayolu taşımacılığı yük ve eşya taşıma konusunda oldukça pahalı olan bir sistemdir, bundan kaynaklı olarak sık şekilde tercih edilmez. Havaalanları birçok yerde şehir dışında kurulmuştur, bu yapılan yolculukların ek bir araç ile tamamlanması anlamına gelir. Yolculuğun başka bir araç ile yapılması ek masrafların ortaya çıkmasına ve zaman kaybına yol açabilmektedir. Bazı ülkelerde havaalanlarından şehir merkezlerine kolay ulaşım olması adına helikopter ve hızlı tren olanağı yer almaktadır. Özellikle ülkemizde havaalanları şehir dışında yer alır ve şehir merkezlerine ulaşım en ucuz karayollarında bulunan otobüsler ile gerçekleştirilir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN