Yemek ve İçecek

Somon Balığı Nedir, Somon Balığının Faydaları Nelerdir?

Somon Balığı Nedir, Somon Balığının Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde omega-3 barındıran somon balığının sağlığa faydaları, eski dönemlerden beri bilinmektedir. Tatlı su balığı olan ve soğuk sularda yaşam ortamı bulan somon balığı, omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir balıktır. Pembe renkli olan somon balığı, diğer balıklara nazaran daha yağlı etiyle, uygun ve iyi pişirildiği zaman harika bir öğün haline geliyor. Somon balığı omega-3’ün yanı sıra vitaminler, mineraller ve kaliteli proteinler bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Günlük protein gereksinimini karşılamak amacıyla tüketilen somon balığı, gayet doğru bir seçim olacaktır. Somon balığı ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre yaklaşık 85 gram yani 3 ons somon balığında, vücut için gerekli olan tüm aminoasitlerin yanında 22 gram protein bulunuyor.

Uluslararası ilaç enstitüsünün (The Institute of Medicine) raporuna göre, günlük olarak önerilen protein miktarı emziren ve gebe kadınlar için 71 gram, yetişkin bayanlar için 46 gram, yetişkin erkekler içinse 56 gramdır. Buna karşın ilgili değerlerin ortalama değerler olduğunu ve bireyden bireye değişebileceğini de belirtelim. Somon balığı tükettiğinizde, vücudunuza ciddi seviyede esansiyel aminoasit ve kaliteli protein takviyesi yapmış oluyorsunuz.

Somon Balığı

Somon Balığının Faydaları

Izgara yapılmış ya da fırınlanmış somon balığı, kalp sağlığı için oldukça faydalı doymamış yağ asitleri barındırmaktadır. 85 gramlık bir somon balığında yaklaşık olarak 7 gram sağlıklı yağ bulunuyor ve bu yağın 5 gram kadarı omega-3 yağ asitleri içeren çoklu ve tekli doymamış yağlardan oluşuyor. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kalp hastalıklarını ve enflamasyon risklerini azaltan omega-3 yağ asitleri, somonda bul miktarda bulunuyor. Bununla birlikte pişmiş somon balığı, B-12 vitamini, potasyum, B-3 vitamini (niyasin), fosfor ve daha az miktarlarda folik asit, A vitamini, çinko, demir ve magnezyum içermektedir. Besleyici özelliğinin yanında enerji değeri düşük bir besindir. Fırınlanmış taze somon balığında sadece 119 kalorilik enerji mevcuttur. Besin değerlerini bu şekilde belirttiğimiz somon balığının insan vücuduna olan faydaları ise aşağıdaki gibidir;

Osteoartrit ve diğer bazı enflamasyonların tedavisine katkı sağlar: Somon balığının içeriğinde bulunan biyoaktif peptilerin (bilhassa kalsitoninin) kıkırdak dokusuna katılan kolejen sentezini yükselttiği, stabilize ettiği ve düzenlediği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Dünya sağlık örgütü tarafından 2007 yılında yayımlanan dergide, iltihaplı eklem hastalığı bulunan kişilerin yaklaşık 4 ay boyunca düzenli olarak omega-3 yağ asidi takviyesi almalarından sonra eklem sertliğinde ve ağrılarında azalma gözlemlendiği belirtilmiştir.

Somon Balığı Nedir

Zekayı geliştirir ve mutluluk hissi verir: Somon balığının içerdiği DHA (Dokosahekseonik asit), omega-3’ün aktif bileşenlerinden biridir, ayrıca %60’ı yağdan oluşan beynin yapısına katılan çok önemli bir yağ asididir. DHA bakımından zengin olan somon, ringa ve uskumru balığı gibi yağlı balıkları düzenli olarak tüketen kişilerin, psikolojik ve nörolojik rahatsızlıklarla ilgili daha dirençli oldukları ve duygu değişimi gibi depresyon komplikasyonlarını daha az yaşadıkları gözlemlenmiştir. Yapılan bir çalışmanın sonucunda, depresyonlu kişilerde omega-3 düzeylerinin ciddi şekilde düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

Kalp ve damar sağlığını güçlendirir: Somon balığı tüketimi felç, kalp krizi, yüksek kan basıncı ve kalp ritmi gibi kardiyovasküler sorunları azaltmaktadır. EPA, DHA ve Omega-3 yağ asitleri üzerinde yapılan araştırmalar bu maddelerin arter plak ve pıhtılaşma oluşumunu azalttığını göstermektedir.

Somon Balığının Faydaları

Gözleri güçlendirir ve korur: DHA, beyinle birlikte gözün dış tabakasının ve retinanın da yapısına katılan bir yağ asididir. Uzmanlar, yaşlılığa bağlı olarak gelişen göz rahatsızlıklarından korunmak amacıyla, A vitamini ile birlikte omega-3 bakımından zengin olan balıkların düzenli olarak tüketilmesinin de çok önemli olduğu görüşünde hem fikirler.

Uykuyu düzene sokar: Somon balığı, proteinleri meydana getiren 20 aminoasit arasında yer alan ve tamamıyla doğal bir sedantif olan triptofan kaynağıdır. Somon balığının beyin ve kalp sağlığına olan faydaları bilinmekle beraber, sakinleştirdiği ve uyku yaptığı konusunda net bir fikir yok, ancak akşam yemeğinde somon, ringa, uskumru ve alabalık gibi balıkların tüketilmesi kişiye kesintisiz bir gece uykusu sağlayabilir.

Somon Balığı BilgiBaba

Somon balığının, içeriğindeki sağlıklı yağların bozulmaması ve fazla yağ tüketiminden kaçınılması için ızgara yapılması ya da fırında pişirilmesi önerilir. Herhangi bir hazırlık yapmadan, bir miktar karabiber takviyesiyle bile çok lezzetli bir balıktır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN