Yemek ve İçecek

Semaver Nedir, İlk Nerede İcat Edilmiştir?

Semaver Nedir, İlk Nerede İcat Edilmiştir?

Başlıklar

Semaver Nedir

Ülkemiz de çay içmek bir kültürdür ve severek içilir. Çay hemen hemen her akşam birçok ailenin evinde demlenmektedir semaver de çayın lezzetini arttırmaya yarayan lezzetlerden bir tanesidir. Semaver Rusya’da icat edilmiş olan çaydanlıklardır ve Ruslar bu çaydanlığa kendi kendine kaynayan çaydanlık da demektedir. 

Semaverler saç, tunç, bakır ve pirinç gibi malzemelerden yapılan odun ya da kömür ile yakılarak çay yapılan çaydanlık türünü semaver adı verilir. Semaverler hem demlikli hem demliksiz olarak karşımıza çıkabilir, ülkemizde yaşayan kişiler özellikle pikniklerde semaver kullanmayı tercih ederler. Piknik dışında bağ bahçe, balkon gibi alanlarda da sık şekilde kullanılmaktadır. 

Osmanlı zamanında halk tarafından fazlasıyla sevilen semaver özellikle kahvelerde kullanılmış olan bir üründür. Semaverler teknolojinin gelişmesi ile elektrikli olarak da tasarlanmıştır. Elektrikli olan modelleri kullanmak daha kolay ve basit olduğundan dolayı sık şekilde tercih edilir ama kömür ve odun ile pişirilen semaver çayının tadı ile elektrikte pişirilen semaver çayının tadı birbirinden farklıdır. 

Semaver

Semaverin Yapısı

Semaverlerin alt kısmında kömür ve odunun atıldığı ve yanmasına yarayan delikli bir ızgara bulunmaktadır. Bu ızgaranın üstünden yukarısına doğru uzanmakta olan, dumanı ve sıcaklığı da yukarı ileten bir baca bulunmaktadır, baca ve ocak kısmının çevresini sarmış olan su haznesi ve bu kısma bağlı olan bir muslukta semaverde yer almaktadır. Semaverler zaman içinde düz görüntülerini bir kenara bırakmıştır, dış kısmına yapılan süsleme ve işlemeler ile oldukça şık bir görüntü de sağlamaktadır.

Ülkemizde semaverlerin yapımları özellikle Samsun ilinin Vezirköprü ilçesinde yapılmaktadır, semaverin en sık kullanıldığı bölge ise Doğu Anadolu bölgesidir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN