Coğrafya

Los Angeles Nasıl Bir Şehirdir? Tarihi, Ekonomisi ve En Güzel Yaşanacak Yerleri

Los Angeles Nasıl Bir Şehirdir? Tarihi, Ekonomisi ve En Güzel Yaşanacak Yerleri

Başlıklar

Los Angeles Nasıl Bir Şehirdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Los Angeles, kısaca L.A olarak bilinmektedir. Komşu şehir San Francisco’dan 551 km daha güneyde olan Los Angeles, Güney Kaliforniya bölgesinin en büyük ve en gelişmiş şehridir. Nüfus bakımından şehir, son verilere göre yaklaşık 13 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Şehir Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinden sonra en büyük metropolü konumundadır.

Los Angeles şehrinin iklimi, Florida eyaletine kıyasla daha ılıman olduğu ve Akdeniz İkliminin yoğun şekilde yaşandığı en yaşanılabilir ABD şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Los Angeles şehri de Kaliforniya eyaletinin genel yapısında olduğu gibi dağlık bir bölgede yer almaktadır. ABD’nin diğer şehirlerine kıyasla bölgede düz bir alan bulmak pek kolay değildir. Bölge yükseklikleri yaklaşık 3000 metreyi bulan dağlar ile çevrili olduğu için bu durum San Francisco’da daha yoğun şekilde görülür ki, fazla dağlık olan bölgelerde bile yerleşim görülür.

Los Angeles Tarihi

Los Angeles bölgesinin insan yaşamına dair kalıntıları incelendiğinde yaşamın çok eski dönemlere dayandığı ortaya çıkmıştır. Şehrin resmi olarak ilk keşfedilmesi 4 Eylül 1781 tarihine dayanır. İspanyol kâşif olan Felipe de Neve tarafından 1781 yılında keşfedilmiştir. Los Angeles adını İspanyolca dilinden alır. İspanyolca dilinde “Melekler Şehri” anlamına gelen şehir 1821 yılında Meksika Kurtuluş Savaşı sonrasında Meksika’nın bir parçası haline gelir. Fakat bu tarihten 27 yıl sonra 1848 yılında yapılan Amerika ve Meksika arasındaki savaşta Los Angeles, ABD’nin bir parçası haline gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri bu savaş sonrasında Kaliforniya eyaletini içinde Los Angeles da olmak üzere Meksika’dan belirli bir ücret ödeyerek satın almıştır. Bu satım işlemi Guadalupe Hidalgo Antlaşması’nın bir parçasını oluşturur.

Los Angeles şehrinin merkezinde yapılan son sayımlara göre yaklaşık 3.7 milyon insan yaşamaktadır. Fakat şehrin merkezi dışında olan sınırlar boyunca toplamda yaklaşık olarak 18 milyon insan hayatını sürdürmektedir. ABD’nin en yoğun yerleşim yerleri arasında gösterilen Los Angeles bölgesinde günde ortalama 17 milyon araç trafiğe çıkmaktadır. Bu rakam dünya rekoru niteliği taşımaktadır. Ancak 17 milyon aracın trafiğe çıkmasına rağmen şehirde 6 ile 10 arası değişen devasa çift yönlü yollar bulunması sayesinde ortaya çıkan trafik diğer kalabalık şehirlere kıyasla daha az bir tıkanıklık oluşturmaktadır.

Los Angeles Tarihi

Los Angeles Ekonomisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin batıda Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan şehirlerinden biri olan Los Angeles, dünyanın en büyük 5 şehri arasında yer almaktadır. Ayrıca bölge dünyanın pek çok ekonomik faaliyetinin gerçekleşme alanlarından birisi olarak da kabul edilmektedir. Los Angeles, New York şehrinde bulunan güçlü borsalara rağmen ABD’nin en önemli ekonomik getiri sağlayan şehirleri arasında yer almaktadır. Şehir araştırma, sağlık, teknoloji, eğitim, moda, bilim, medya, sinema ve spor gibi pek çok alana ev sahipliği yaptığı için dünyanın en güçlü şehirleri arasında gösterilmektedir.

Los Angeles şehrinin ortalama ticaret hacminin 835 milyar dolar civarında olduğu düşünülür ise, bu dünyada şehirler şöyle dursun pek çok ülkeden daha yüksek yıllık gelire karşılık gelir. Los Angeles, dünyada bu alanda Tokyo ve New York’tan sonra 3. sırada yer almaktadır ve en büyük payı teknoloji ve sinema alanına borçludur. Universal Stüdyoları’ndan elde ettiği yıllık gelir ile dünya çapında bir hasılata ulaşan şehir, Hollywood’a ev sahipliği yapmaktadır. 1932 yılında ve 1984 yılında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Los Angeles, bu alanda da kendisini dünya pazarına çok iyi şekilde sunmayı başarmıştır ve ABD’nin New York şehrinden sonra en çok ziyaretçi çeken şehri olmayı başarmıştır.

Los Angeles Ulaşımı

Los Angeles şehri Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası haline geldikten sonra, yapılan altyapı çalışmaları sayesinde, dünya çapında bir ulaşım ağına sahip olmuştur. Los Angeles da kendisine bir yer bulmayı başaran LAX, havacılık sektörünün bu anlamda tam bir gelişme yaşaması ile beraber dünyanın en işlek 5 havalimanı arasına girmiştir. Şehrin gelişmiş ve çok kalabalık olmasından dolayı ulaşım sorununa çok şeritli ve geniş yolar ile çözüm bulunmuştur. ABD’nin en çok isyan çıkaran bölgesi olarak tarihe geçmeyi başaran bu bölgede, 1965 yılında ve 1992 yılında iki dev isyan meydana gelmiştir ve bunun sonucunda binlerce insan yaşamını yitirmiştir.

Los Angeles Ulaşımı

Los Angeles Eğitimi

Los Angeles, eğitim kurumları ile de meşhurdur. Bölgede dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında yer alan Californiya Universty bulunmaktadır. ABD’nin “İnternet Başkenti” olarak da bilinen Los Angeles, 1969 yılında internetin doğduğu ve ilk kez kullanıldığı yer olma özelliğine de sahiptir. Şehrin tek eksi yönü, şehir merkezinin iki dev kıta plakanın kesişme noktasına çok yakın bir noktada yer alıyor olmasıdır. Bölge fay hatları üzerine kurulu olduğu için ciddi sarsıntılar sırasında çok fazla can kaybı meydana gelmektedir. Bölgenin kuzeyinde 1994 yılında meydana gelen 6,7 büyüklüğündeki depremde şehirde ciddi hasarlar meydana gelmiştir. Ancak önceden tasarlanmış olan mimarisi sayesinde 40 binden fazla kişinin yerleşim yeri hasar gördüğü halde sadece 72 kişi yaşamını yitirmiştir. Yaşanan bu depremden ötürü ülkenin ulaşım ve altyapı sisteminin bir kısmı zarar görmüştür ve bu zarar nedeni ile 12.5 milyar dolarlık bir zarar tespit edilmiştir.

Los Angeles Şehrinde Gezilecek Yerler

Los Angeles şehrinde gezilecek yerlerden bazıları şunlardır:

 • Beverly Hills: Aslında Los Angeles’in her bölgesi için zenginlik, şöhret ve şan simgesi denilebilir, fakat Beverly Hills bu konuda diğer tüm bölgeleri geride bırakmıştır. Bu bölgede yer alan lüks villalar ve bu villalarda yaşayan ünlü isimler, sanat eseri niteliğinde yapılan bahçe düzenlemeleri, tasarım harikası binalar, son model araçlar, sokaklarda yer alan Palmiye ağaçlarının sokaklara katmış olduğu farklı hava ile Beverly Hills, Los Angeles’a gelen pek çok insanın gezmek istediği yerler arasındadır. Şehir merkezine 19, LAX havaalanına 22 km uzaklıkta bulunan Beverly Hills’e toplu ulaşım imkânı yoktur. Bu sebeple araç kiralamanız daha iyi olacaktır.
 • Hollywood: Burası bir rüya gibidir. Fil karelerinde görmeye çok alışık olduğunuz Hollywood tabelasını ve kaldırımda bulunan ünlülerin el ve ayak izlerini görmek için Los Angeles’ı ziyarete gelen binlerce insan Hollywood’a akın etmektedir. Fakat Hollywood’da yalnız ünlülerin ayak izlerinin bulunduğunu söylemek biraz haksızlık olur. Hollywood bulvarının yer aldığı bölgede El Capitan sineması, yeniden onarılmış olan Grauman’s Chinese Theather diğer bir adıyla Çin Tiyatrosu ve hemen yakınlarında kırmızı halısı ile Oscar törenlerinin yeri ve mekânı olan Kodak Tiyatrosu vardır. Hollywood’da yerlerde ünlülerin ayak izlerine baktığınız kadar biraz da etrafınıza göz atmalısınız. Şehir merkezinden 12 km uzaklıkta yer alan Hollywood’a, Kırmızı metro hattı ile Hollywood/Highland durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Disneyland

 • Marina Del Rey: Los Angeles’ın en büyük marinasıdır. Bu marina şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçıp keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Burada yer alan balık restoranlarından enfes balıklar yiyebilir, okyanus havasını derin derin içinize çekebilirsiniz.
 • Disneyland: Eğlencenin ruhu burada yaşıyor. Los Angeles’a gelip de buraya uğramadan dönmemeniz gereklidir. Burası sıradan bir eğlence parkı sınırlarını çoktan aşmış, 7’den 70’e herkesin gözde mekânı haline gelmiştir. Rengarenk bir dünya, bir yanda dünyanın en ünlü çizgi film kahramanları, bir yanda ışıklar sizi büyüleyecektir. Bölüm bölüm ayrılan şaşırtıcı ve eğlenceli alanları ile, Disneyland hayal edebileceğiniz gibi bir yer. Disneyland’e toplu taşıma ve metro ile ulaşım imkânı mevcut değil. Rent a car firmaları aracılığıyla günlük 20 dolardan başlayan fiyatlar ile araç kiralayabilir, rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Malibu: Los Angeles’da yer alan en temiz ve duru denize sahiptir. Burada genelde yıl boyunca pek çok sörfçü ile karşılaşabilirsiniz. Malibu’da sörf bir yaşam kuralı gibidir. Pek çok ünlünün evinin burada yer alması Malibu’yu Los Angeles’da ayrı bir yere koymuştur. Okyanus kıyısında yer alan Malibu bölgesine Los Angeles genelinde olduğu gibi ulaşım imkanları sınırlıdır. Malibu’yu ziyaret etmek için araç kiralamanız en iyi çözüm olacaktır.
 • Santa Monica: Okyanus kenarında, geniş yürüyüş parkurunda bisiklete binenler, paten yapanlar, uzun ve geniş iskelesi ile Los Angeles günlerinde diğer bölgelere göre daha serin olması ile burası sıcaktan bunalıp serinlemek isteyenlerin gözdesi haline gelmiştir. Santa Monica Havaalanının yer aldığı bölgeye, şehir merkezinden kalkan R10 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.
 • Universal Studios: İyi bir sinema izleyiciyseniz, Los Angeles’ın her köşesinden fırlayan bir film sahnesine tanıklık edebilirsiniz. Fakat siz bu filmlerin nasıl stüdyolarda ve hangi şartlarda çekildiğini merak ediyorsanız, Los Angeles’ı ziyaret eden her turist gibi, Universal Stüdyoları’nda bir gezi turu yapmalısınız. Bu stüdyoları gezmek size oldukça eğlenceli gelecektir. Fakat, bu gezinin sonunda filmlerde yapılan pek çok hileyi öğreneceğiniz için, Amerikan filmleri gözünüzde eski inandırıcılıklarını kaybedecektir. Kırmızı metro hattının “Universal Studio City Station” durağında inerek Universal Stüdyolarına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Universal Studios

 • Venice Beach: Bu sahili pek çok filmde hatırlayacaksınız. Okyanus dalgalarında sörf yapanlar, sahilde uzanıp güneşin tadını çıkaranlar, minik bikinileri ile paten yapan genç kızlar, üstü açık son model arabalar ile gezen gençler... işte size bir Los Angeles klasiği daha, dedirtecek bir yer. Venice Plajına direkt olarak toplu taşıma ile ulaşım imkânı yok fakat şehir merkezinden Expo metro hattı ile Culver City Station durağında inebilir, 33 numaralı otobüsler ile Venice Plajına ulaşabilirsiniz.
 • Griffith Park: Bu park belki size New York’ta Central Park kadar ilgi çekici gelmeyebilir fakat, içinde bulunan hayvanat bahçesi, golf sahaları ve yürüyüş parkurları ile yeşillikler içinde güzel saatler geçirebileceğiniz bir yer. Ayrıca burada yer alan gözlem kulesi ile Los Angeles’ı kuş bakışı izleyebilmek size ayrı keyif verecektir.
 • Exposition Park: Pek çok müzenin yer aldığı Exposition Park, Los Angeles’ta gezilecek yerler arasında yoğun ilgi gören bir parktır. California Science Center ve Natural History Museum of Los Angeles Country mutlaka gezmeniz gereken müzeler arasında yer almaktadır. Expo metro hattına binerek Expo Park USC Station durağında inip parka ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Santa Catalina Adası: Los Angeles’ta muhakkak gezilmesi gereken yerlerin içinde doğal güzelliği ile ön plana çıkan bir yerdir. Adada konaklayacak yer var fakat gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Ada, Kaliforniya kıyılarının 35 km açıklarında, Büyük Okyanus’ta yer alıyor. Beyaz sahili ve masmavi suları ile büyüleyici bir atmosfere sahip. Newport ve Long Beach marinalarından hareket eden feribotlar ile Santa Catalina Adası’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Santa Catalina Adası

Los Angeles’ta Alışveriş

Los Angeles’a geldiniz, gezilecek yerlerini gezip gördünüz. Şimdi ise sıra Los Angeles’ta yer alan dünyaca ünlü markalardan bir şeyler almaya, lüks markaların çok uygun fiyatlara satıldığı outlet mağazalarına gidip kaliteli ürünleri satın almaya geldi. Los Angeles’ta lüks markalardan alışveriş yapmanın yanında Amerika’ya ziyarete giden her insanın yaptığı gibi teknolojik ürünleri ülkemizden çok daha uygun fiyata alabilirsiniz. ABD’nin en pahalı şehirlerinden biri olan Los Angeles’ta alışveriş yapmak için bütçenizi yüksek tutmalısınız ki istediğiniz her şeyi alabilesiniz. Büyük markaların yanında Hollywood stüdyolarında satışı yapılan filmlerde popüler olmuş şeyleri hatıra ve hediye olarak satın alabilirsiniz.

Los Angeles’te alışveriş yapabileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır:

 • Los Angeles Camarillo Premium Outlet: Los Angeles ucuz alışveriş denilince akla ilk olarak outlet mağazalar gelir. Los Angeles’ye yer alan outlet mağazalarından birisi Los Angeles Camarillo Premium Outlet’tir. Outlet şehir merkezine 1 saat uzaklıktadır. Pek çok mağazayı içerisinde barındırır ve oldukça büyüktür. Dünyaca ünlü markaların ürünlerini uygun fiyatlara almak mümkündür.
 • Los Angeles Citadel Outlet: Los Angeles’e gelip de markaları uygun fiyatlarla almak isteyenlerin bir diğer adresi Los Angeles Citadel Outlet’tir. Bu mağazaya ulaşımı kolay hale getirmek için pek çok otel ücretli servis hizmeti sunmaktadır. Pek çok lüks markanın yer aldığı mağazayı ziyaret etmek isterseniz haftanın her günü 10.00-21.00 saatleri arasında gidebilirsiniz. Yaklaşık yarım gününüzü ayırarak daha sonra uygun fiyatlarla aldığınız ürünlerin tadını çıkarabilirsiniz.
 • The Grove: The Grove, Los Angeles alışveriş için tercih edilebilecek bir diğer alışveriş merkezidir. Şubat 2002’den beri hizmet veren bu mağaza, müzikle dans eden fıskiye havuzunun yanında restoranların bulunduğu açık hava bir alışveriş merkezidir. Haftanın her günü 10.00 ile 21.00 saatleri arasında açık olan alışveriş merkezi yalnız pazar günleri 10.00 ile 20.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Genellikle alışveriş hızınıza göre 2-5 saat arasında gezilebilmektedir.
 • Santa Monica 3. Cadde: Los Angeles’ta alışveriş için tercih edilen mekanlardan birisi de Santa Monica’da bulunan 3. Caddedir. Bu alanda trafik tamamen kapalı olduğu için dünyaca ünlü markalardan rahatça alışveriş yapabilirsiniz. Kaldırımlarda pandomim sanatçıları, müzisyenler ve aklınıza gelebilecek diğer şovlar bulunuyor. Bu şovlar eşliğinde alışverişinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca Cadılar Bayramı zamanında şehirde olursanız bu caddeye mutlaka uğramalısınız. Çünkü Cadılar Bayramı’nda bu cadde tamamen festival havasına bürünüyor. Burada zaman geçirmek oldukça eğlenceli bir hal alıyor.
 • Los Angeles Fashion District: Los Angeles Fashion District alışverişinizi zevkle yapabileceğiniz bir diğer mekândır. Burası birkaç caddeye yayılmış küçük dükkanlardan oluşan bir semt. Tekstil dükkanları ve alçak binaların genellikle olduğu yerde oldukça uygun fiyatlarla alışveriş yapabilmek mümkün.
 • Beverly Center: Bir başka seçeneğiniz de şehrin nerdeyse merkezinde yer alan, alışveriş için çok uzaklara gitmek istemeyenlerin tercihi olabilecek Beverly Hills’teki Beverly Center. Dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapan büyük, oldukça şık ve kapalı bir alışveriş merkezi olan Beverly Center indirimli outlet mağazalarda bulamadıklarınızı hatta daha güzellerini bulabileceğiniz mağazaları beğeninize sunuyor. Timberland, DKNY, Louis Vuitton, Banana Republic, Giorgio Armani, G.A.P., Esprit, United Colors of Benetton, Max ve Victoria’s Secret gibi pek çok ünlü markaya bu alışveriş merkezinde ulaşabilirsiniz. Alışveriş merkezi Pazar ve Cumartesi günleri hariç 10.00 ile 20.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Cumartesi günleri 10.00-20.00 saatleri arasında Pazar günleri ise 11.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Los Angeles'ta Alışveriş

Los Angeles’ta Kalınacak Yerler

Her zevke hitap edecek şekilde tasarlanmış olan Los Angeles otelleri, diğer yerlere göre biraz pahalıdır. Web sitelerinden zevkinize ve bütçenize uygun hotel bulabilirsiniz. Los Angeles’ta otel fiyatları iki kişi için gecelik 200 Türk lirası ile 1700 Türk lirası civarındadır. Los Angeles evsiz insanların, illegal işlerin ve kişilerin yoğunlukta olduğu bir şehir olduğu için nerde kaldığınız önemlidir. Los Angeles’te özellikle merkezde yer alan Santa Monica’daki oteller turistler tarafından ilgi görmektedir. Aynı zamanda şehirde gidilecek yerlere daha yakın olmak için kısmen daha pahalı olan Hollywood otelleri de tercih edilmektedir. Otel tercih ederken dikkat etmeniz gerek bir diğer nokta da otelin gitmek istediğiniz yerlere olan uzaklığı olmalıdır.

Los Angeles’te kalınacak yerlerden bazıları şunlardır:

 • Sand Piper Motel: Ücretsiz Wİ-fi içeren odalara sahiptir. Tüm odalarda Tv, çalışma masası, klima ve özel banyo vardır. Sand Piper ile havaalanı 22,5 arasında kilometre vardır ve havaalanına direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. Şehir merkezine 31 dakika uzaklıktadır. Uygun fiyatlı seçenekler arasında gösterilebilen tesis 0 Ağustos 2011’den beri açıktır. Çift kişilik yataklı odada çift kişi konaklama geceliği 167 Türk lirasından başlayan fiyatlar ile sağlanabilir.
 • Wilshire Orange Hotel: Tesis daha uzun süreli konaklamalar için daha uygundur. Otelin merkeze olan uzaklığı 46 dakikadır odalarda Wİ-fi, buzdolabı, mikrodalga fırın ve Tv bulunmaktadır.  Çift kişilik ortak banyolu bir odada gecelik konaklama tek kişi 149 çift kişi 170 Türk lirasından başlıyor.
 • Travel Inn Hotel: Travel Inn Hotel, Los Angeles’ta bulunan uygun fiyatlı oteller arasında en çok tercih edilen otellerden biridir. Tüm odalarında Wİ-fi erişimi olan bu otelin merkeze uzaklığı 50 dakikadır. Los Angeles Internation Airport otele 20 dakika mesafededir. Her odada özel banyo bulunur. Tek gece çift kişilik konaklama bu otelde yaklaşık 188 Türk lirasıdır.

Los Angeles’ta Kalınacak Yerler

 • Central Inn Motel: Odalarda düz ekran Tv mevcuttur ve her oda özel banyoludur. Doğa Tarihi Müzesi’ne 7 kilometre mesafede olan motel, merkeze 52 dakika uzaklıktadır. Los Angeles Uluslararası Havaalanına 13 kilometre mesafededir. 23 Haziran 2015’ten beri faaliyette olan motelde çift kişilik konaklamanın gecelik maliyeti 192 Türk Lirası’dır
 • One Tel Motel: Merkeze 45 dakika uzaklıkta olan tesiste tüm odalar kablolu yayına sahip düz ekran TV, Wİ-fi bağlantısı, saç kurutma makinesi ve özel banyo malzemeleri ile donatılmıştır. Aynı zamanda odalar özel banyoludur. Los Angeles Uluslararası Havaalanı motele 11 kilometre mesafededir. Sigara içilmeyen odalar ve klimalı odaları ile uygun fiyatlı otellerde öne çıkan bir seçenektir. Bu motelde çift kişilik konaklamanın gecelik maliyeti ise 194 Türk lirasıdır.
 • HI - Santa Monica/ Los Angeles Hotel: Santa Monica’da yer alan bu hotel Los Angeles şehir merkezine 67 dakika uzaklıktadır. Plaja yalızca 3 dakika mesafededir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan en büyük hotel olma özelliğine sahiptir. Şehit turlarına ve şehrin popüler merkezlerine kolay erişim sunan Los Angeles otobüs hatları için merkezi konumdadır. Tek kişilik konaklama olanakları sunan tesiste Pasifik Okyanusu manzaralı odalarda bir gece konaklamanın bedeli kahvaltı dahil 107 Türk Lirası’nda başlıyor.
 • USA Hotel Hollywood: Hollywood’da bir konaklama seçeneği bakıyorsanız bu hotel de sizin için uygun olabilir. Şehir merkezine 58 dakika olan tesis, Hollywood Şöhretler Yolu’na 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Tesis havaalanına 40,2 km. uzaklıkta yer alır. Otelde tek kişi gecelik konaklama kahvaltı dahil 110 Türk Lirası’ndan başlıyor.
 • Luxury Studio Next to LA Live: Açık havuz ve Wi-fi bulunan bu tesiste evcil hayvan kabul edilmektedir. Odalar stüdyo daire şeklindedir. Her odada bir adet mutfak ve mutfağın içinde buzdolabı ve tost makinesi yer alır. Los Angeles International Airport tesise 17 km. mesafededir. Barbekü olanağı da vardır. 3 kişiye kadar konaklama imkânı sunan apart dairelerin gecelik fiyatı yaklaşık 433 Türk Lirası civarındadır.

Los Angeles Gece Hayatı

Los Angeles Gece Hayatı

Tatillerin bölge seçiminde önemli kriterlerden biri de gece hayatının canlı olmasıdır. Popüler kültür sayesinde şovlar ve gece kulüpleri gün geçtikçe önem ve kazanmaya devam edecektir. Gece hayatı bakımından oldukça canlı ve hareketli bir şehir olan Los Angeles, gece kulüpleri, barlar, publar ve sahne performansları ile ünlüdür. Şehirde her zevke ve her bütçeye uygun mekanlar bulmak kolaydır. Özellikle Batı Hollywood’da yer alan gece kulüpleri içerisinden zevkinize uygun bir gece kulübüne rastlarsınız. Ayrıca şehrin Venice ve Malibu gibi plajlarında düzenlenen kumsal partileri de eğlenmek için güzel bir seçenek olabilir. Klasik müzik, rock, blues, hip hop, pop ve caz müzik çalan her zevke hitap edecek gece kulüpleri ve barlar arasından siz de kendinize uygun bir eğlence merkezi bulabilirsiniz.

Gece hayatını yaşayabileceğiniz mekanlardan bazıları şunlardır:

 • Bardot Hollywood: Hollywood bölgesinde gidebileceğiniz en güzel gece kulüplerinden biri Bardot Hollywood’tur. Web sitesinden alabileceğiniz bilet ile yaş sınırına uyuyorsanız içeri rahatlıkla girebilirsiniz. Ayrıca kıyafette de bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Örneğin spor kıyafetlerle, sandaletle, şortla ya da plaj kıyafetleri ile giremiyorsunuz. Ayrıca kapıda bulunan görevlinin sizi herhangi bir sebepten dolayı içeri almama hakkı var. Los Angeles’ın gece hayatı pahalı olması sebebiyle bu mekân da oldukça pahalıdır.
 • Boulevard 3: Boulevard 3, Los Angeles gece hayatı ve Los Angeles gece kulüpleri denince akla ilk gelen yerlerden biridir. Çeşitli barları, geceden geceye değişen sürprizleri ve nefes kesici sahne performansları ile bu gece kulübü de sizin eğlence ihtiyacınızı karşılayabilecek kaliteye sahip. Farklı konseptteki partilere ev sahipliği yapan kulüp 2006 yılından beri varlığını sürdürmekte. Ayrıca gece konaklamalarınız için lüks butik otel konseptinde bir konaklama seçeneği de bulunmaktadır.
 • Circus Disco: Diğerlerine göre iddiasız ve daha sade olan mekânda 3 adet dans pisti yer almaktadır. Hollywood filmlerinden alışık olduğumuz depo tarzı bir mekân. Santa Monica’daysanız uzaklara gitmeden gecenin keyfini çıkarabileceğiniz bir yer.
 • Dim Mark Studios: Kendini diğer mekanlardan ayıran mükemmel ses sistemi ve dünya çapında ün yapmış yetenekli djleri ile Los Angeles gece hayatında tercih edilebilecek bir mekandır. Kendi djlerinin yaptığı muhteşem singleları çalan mekân özellikle sıradanlaşmış popüler şarkılardan sıkılan ve yeni bir müzik arayan insanlar için çok iyi bir tercih.
 • Clup Eden: Ritminde kaybolacağınız müzik stili, geceyi aydınlatan ışıkları ve peluş dekorları ile Clup Eden de Los Angeles’taki gece hayatı seçeneklerinden biridir. Özellikle gece yarısı dolan ve gece geç saatlere kadar açık kalan ve yine diğer eğlence mekanlarına göre biraz daha lüks ve pahalı olan mekânı internet sitelerinden de ziyaret edebilirsiniz.
 • The Avalon: Los Angeles’ta gece hayatı denildiği zaman ilk akla gelen lüks mekanlardan birisi olan The Avalon, Los Angeles’ta keyifli bir gece geçirilmesi ve ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Binası eski bir okul binası olan kulüpte şehrin en iyi djleri eşliğinde coşkulu ve renkli bir gece geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Papua Yeni Gine Nasıl Bir Ülkedir? Başkenti, Nüfusu ve Hakkında Her Şey

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN