Spor

Kaykay Nasıl Yapılır, Kaykay Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kaykay Nasıl Yapılır, Kaykay Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Başlıklar

Bir denge sporu olan kaykay, özellikle gençlerin tercih ettiği ve üzerinde akrobatik hareketlerin yapılabildiği aktivitelerden biridir. İlk çıktığı zamandan beri dünyada birçok meraklısı olan bu spor, değişik yarışma ve organizasyonlarda bir endüstri haline de gelmiştir. Kendine has kaykay aleti, kıyafeti, ayakkabısı ve aksesuarı olan kaykay sporu, amatör ve profesyonel sporcular tarafından yapılmaktadır. Kaykay; dingil, rulman, tahta ve tekerleklerden oluşmaktadır. Kaykay tekerlekleri, silikon kauçuk karışımı ya da sadece silikon malzemeden yapılır.

Yumuşak dokuda olan tekerler daha yavaş olmaktadır, çapı büyük tekerler ise daha kolay hızlanır. Tekerler, rulmanla beraber dingile bağlıdır ve dingil de tahtaya vidalı bir şekildedir. Dikdörtgen şeklinde olan tahtanın ön tarafına ve arkasına 2 adet dingil vidalanmıştır ve her dingilde 2 adet tekerlek mevcuttur. Kaykaydaki tahta ile dingil arasına bushing adı verilen lastik parça eklidir, bu parça vasıtasıyla kaykaya yön verilir. Bushing denilen bu lastik parça vidayla sıkıştırılarak kaykayın yönlendirme hassasiyeti düşürülebilir ya da vidanın gevşetilmesi ile hassasiyet arttırılabilir.

Kaykay

Kaykay Çeşitleri ve Özellikleri

Kaykay çeşitleri, kullanıldıkları alana göre belirlenmektedir. Skate board adı verilen klasik kaykay çeşidi, genellikle artistik hareketler amacıyla kullanılmaktadır ve üzerinde hareket yapmak daha rahattır, ayrıca kaykay pistlerinde de bu kaykay türü kullanılır. Longboard denilen kaykayın ise normalinden daha büyük ve daha kalın tekerleri mevcuttur, aynı zamanda daha uzun bir tahtası vardır. Daha kolay hızlanan Longboard kaykaylarda hareket yapabilmek oldukça zordur. Bilhassa bayanların tercih ettiği longboard, kayma sırasında tahtanın üzerinde dans edilmesidir.

Bu kaykay türünde kaymak için daha az efor sarf edilir ve skate boarda nazaran daha stabildir. Bundan dolayı longboard ile kayarken daha kolay eğilir, kalkılabilir ve tahta uzunluğu sayesinde ayaklarla farklı figürler yapılabilir. Longborad genel olarak hafif engebeli yollarda kaymak ve uzun mesafeler gitmek için tercih edilir. Longboard kaykayların daha küçük modelleri de (penny board) üretilmektedir, ayrıca son dönemlerde iki tekerlekli kaykaylar da üretilmeye başlandı. Kaykay, üzerine çıktıktan sonra bir ayak ileri, diğeri ise geri giderken kıvıra kıvıra sürülmektedir, durulunca da bisiklet gibi düşer.

Kaykay Nasıl Yapılır?

Kaykay Nasıl Yapılır, Kaykay Sürmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  • Kaykayı çim veya halı üzerine koyup üzerinde bir müddet durmak, onu hissetmeye ve üzerinde dengede durmaya yardımcı olur. Daha sonra hiçbir yerden destek almadan kaykay üzerinde durmaya çalışılmalıdır.
  • Regular, sol ayakla kaykay üzerinde durarak, goofy ise sağ ayakla kaykay üzerinde durarak diğer ayağın yere basılıp gitme pozisyonuna verilen adıdır.
  • Adımları öne atma hareketleri, iki ayak üzerinde durmaya çalışılarak denenmelidir. Pozisyon hareketleri yeterince pratik yapıldıktan sonra, küçük bir iniş yeri bulunmalı ve kaykayla aşağı doğru inme çalışmaları yapılmalıdır. Çimli ve küçük patikalar, bu egzersizin denenmesi için oldukça idealdir.
  • Egzersizlerin ardından tahtayı döndürme denemesi için pratik yapılmalıdır. Tahta ile bir yöne doğru eğilmek, tahtayı çevirmenize yardımcı olur, ayrıca tahtanın uç tarafına hafif bir baskı uygulayarak da döndürme işlemini yapabilirsiniz. Tahta, tekerlekler havalandığı zaman hemen çevrilmelidir, aksi takdirde dengeyi kaybedebilirsiniz.
  • Bu aşamaları tamamladıktan sonra kaykayı daha hızlı sürmeye başlayabilirsiniz, bu sayede kaykay sürmeyi seri bir şekilde öğrenebilirsiniz.
  • Daha ileri aşamalarda ise akrobatik hareket denemelerine başlayabilirsiniz.

Kaykay Çeşitleri

Yeni alınan kaykayların ömrü genellikle 6 ay kadardır, ancak kullanım sıklığı ve yapılan hareketler de kaykayın kullanım ömrüne etki eder. Kaykayın daha uzun ömürlü olması için parçalarını değiştirmeniz yeterli olacaktır. Şayet kaykay tahtasında bir sorun mevcutsa, zımpara kısmı yenilenmelidir, tekerlekler ise titreşim olduğunda değiştirilebilir. Kaykayın dönmesini sağlayan dingiller değiştirildiğinde, o kaykay yeni bir sürüş deneyimi yaşatır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN