Spor

Eredivisie Nedir? Eredivisie Hangi Ülkededir?

Eredivisie Nedir? Eredivisie Hangi Ülkededir?

Eredivisie, Hollanda’nın en üst düzeydeki futbol ligidir. Eredivisie liginin son şampiyonu ise PSV Eindhoven olmuştur. 1990 yılından 1999 yılına kadar ligin resmi olarak adı, PTT Telecompetitie idi. PTT Telecom’un sponsorluğunun ardından bu adı taşıyordu. 1999 yılında ise önce KPN Telecompetitie ve 2000 yılında da KPN Eredivise adını aldı. 2002 yılından 2005 yılına kadar da Casino Eredivise olarak anılan ligde, 2006 sezonundan itibaren Sponsorloterij sponsor oldu, fakat yasalar gereği Sponsorloterij Eredevisie ismini alamadı. Eredivisie liginde Ajax’ın 33, PSV Eindhoven’ ın ise 22 şampiyonluğu bulunuyor. Bu iki takımı 14 şampiyonlukla Feyenoord takip ediyor. 1965 yılından itibaren tüm lig kupalarını bu 3 takım aldı, sadece 1981 ve 2009 sezonlarında AZ Alkmaar takımı ile 2010 yılında Twente şampiyon oldu. Eredivisie liginde takımlara her 10 şampiyonlukta bir yıldız veriliyor.

Eredivisie

Eredivisie Liginin Statüsü

18 kulübün mücadele ettiği ligdeki her takım, öbür takımlarla iç sahada bir maç ve dış sahada da bir maç olmak üzere, 1 sezon içinde toplam 2 kez maç yaparlar. Sezon bittiğinde 18. sırada olan takım ligden düşer ve bir alt lig olan Eerste Divisie’ye gider. Bu alt ligin 1. si ise Eredivisie’ye yükselir. Eredivisie liginde 16 ile 17. sırada olan takımlar, alt ligin 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9. olan takımları ile Play-off maçları yaparlar. Play-off iki farklı grupta oluşturulur. Buradaki her takım 2 maç kendi sahasında ve iki maç da dış sahada olacak şekilde toplam 4 maç yapar. Play-off gruplarını birinci sırada bitiren takımlar, Eredivisie’de oynamaya hak kazanırlarken, grupları alt sıralarda bitiren takımlar Eerste Divisie’de oynarlar. 2013-2014 sezonunun başında PSV Eindhoven, Ajax ve Twente’nin Jong takımları alt lige alınmış ve daha sonra birinci ligde mücadele etmeye hak kazanmışlardır.

Eredivisie Liginde Avrupa Kupalarına Katılım

Ligde şampiyon olan takım, direk olarak UEFA Şampiyonlar ligine katılır ve şampiyonlar ligine gruplardan oynayarak başlar. 2005-2006 sezonunda, KNVB tarafından Eredivisie’de sezon sonları iki ve dokuzuncu takımların katıldığı play-off sistemi geliştirildi. Bu play-off maçları sonunda, birinci takım Şampiyonlar Liginde 3. Ön eleme turuna ve üçüncü takım da Uefa Ligine katılır. KNVB kupasını alan takım da direk olarak Uefa Ligine gitmeye hak kazanır. Şayet KNVB kupasını alan takım, sezon sonunda ilk 5’e girerse ligde 2, 3, 4 ve 5. Olan diğer takımlar, en kötü olasılıkla Uefa Ligine gider yani Avrupa Kupalarına gitmeyi garantilerler. Bunun dışında 9, 10, 11 ve 12. Basamakta yer alan atkımlar Uefa Ligine gidebilmek için mücadele ederler. Bu maçlar sonucunda, son sırada olan takıma ilk maçı kendi sahasında oynama hakkı verilir.

Ligdeki play-off sistemi hemen hemen bütün kulüpler tarafından eleştiriliyor. Bunun nedeni ise oyuncuların daha çok maç yapmaları ve yorulmaları. Buna rağmen uygulanan sistem teorik açıdan oldukça uygun bir sistem, çünkü bu sisteme göre ikinci sınıf takımların Avrupa Kupalarına katılmaları imkânsızdır.

Eredivisie Nedir

Eredivisie ligi kurulduğundan beri üç takımın seyircisi diğerlerinden daha fazladır; PSV Eindhoven, Ajax ve Feyenoord. Bu üç takımı Ultrecht, Heerenveen, Groningen ve Vitesse takip ediyor. 1990’da ligdeki ortalama seyirci sayısı yaklaşık 7.000’di. Daha sonra ülkenin her yerine modern statlar yapıldı ve bu sayede seyirci sayısında büyük bir artış görüldü. Eredivisie liginde şuan ki seyirci sayısı, ortalama 17.893. Maçlarda en yüksek seyirci ortalamasına sahip olan takım ise 48.000 kişiyle Ajax.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN