Spor

Pilates (Plates) Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Pilates (Plates) Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Başlıklar

Pilates (Plates) Nedir?

Plates Metodu veya Plates yirminci yüzyılda Joseph Hubert Plates tarafaından geliştirilmiş bir fiziksel fitness uygulaması olarak bilinir. Joseph Hubet Plates’in fitness ve tedavi metodu üzerine iki kitap yazılmıştır. Return to Life through Contrology eseri üniversitelerde halen okutulmakta olan önemli eserlerden biridir. Plates metodu, zihin ve kasların birbirleri arasındaki uyumunu desteklediği için kas kontrolü bilimi olarak da bilinir. Bedenin dengesinin korunmasını sağlayan ve omurgada meydana gelmesi olası hastalıkların önlenmesine yardımcı bir uygulamadır. İşlevi büyük olan temel kaslar üzerine yoğunlaşan basit fakat sonuçlarının hızlıca görülebildiği bir egzersiz biçimidir.

Nefes egzersizleri gibi kontrole yönelik egzersizler spor deneyiminin verimli bir boyuta ulaşmasını sağlamaktadır. Plates her egzersizin yinelenmesi yerine, az sayıda egzersizin kontrol altında yapılmasıdır. Araştırmalar sonucunda Joseph Plates’in yaklaşık 500 egzersiz tasarladığı, fakat bu egzersiz biçimlerinin çoğunun sadece taslak olduğu sonucuna varılmıştır. Joseph Plates’e göre fiziksel sağlık ve zihinsel sağlık arasında yıkılamaz bir bağ, hareketler ve nefes arasında büyük bir uyum bulunuyordu. Zihnin mekanik hareketlere olan uyumunu ve hassasiyetini fark eden Joseph, artan esneklik, güç, ruhsal rahatlık, karın ve kaba etlerdeki ağrıların azalması sonucuna ulaştığında bu egzersiz biçimine destek verebilecek beş adet yardımcı ürün tasarımını piyasaya sürmüştür.

Pilates (Plates) Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Plates, birinci dünya savaşı sırasında kasların rehabilite edilmesine yönelik çalışmalar yapan Joseph Plates tarafından ortaya çıkmıştır. Joseph Plates’in esas amacı yaralı ve kaba etlerinde savaşın etkilerine bağlı olarak kaba etlerinde placebo etkisinin ters benzeri ağrılar hisseden askerlere tedavi imkânı sunmaktı. Joseph Plates, vücutlarından herhangi bir parçayı kaybeden askerlerin, plates yardımı ile bu organların eksikliğini fark etmeyeceklerini düşünüyordu. Günümüzde plates estetik amaçlar ile yapılan bir spordur. Fakat Joseph Plates döneminde bu spor askerleri tedavi etmeye yönelik bir tedavi metoduydu. Joseph, hastalık tedavilerinde  yatak yaylarını kullanarak yaralı askerlerin ağrılarının büyük oranda azalmasını sağlıyordu.. Joseph’i kısa süre sonra tedavi metodunun beklemediği etkilere sebebiyet verdiğini fark etti. Askerlerin vücutları daha esnek ve sportif hale geliyordu. Dönemde “yaylı tedavi” gören askerlerin bir ay içerisinde atletik yapıda vücutlara sahip oldukları kayda geçen bilgiler arasındadır.

Plates’in sürekli uygulanabilir bir tedavi şekli olmasının esas sebebi yaralı askerlerin egzersizleri uygularken zorlamıyor aksine rahatlıyor olmalarıydı. Joseph’in bu egzersizlere verdiği ad “Contrology” olarak biliniyordu. Contrology, kas kontrolünün sağlanması ve zihinsel uyum ile bedensel uyumun bir arada kullanılmasına yapılan bir ithaftı. Fakat Joseph ‘in 1967 yılında hayatını kaybetmesinden sonra bu tedavi yöntemi bugünkü adı Plates olarak anılmaya başladı. 

Pilates

Tedavi ortaya çıktığında dünya çapında büyük spekülasyonlara neden olmuştur. Tarihi kayıtlarda Joseph’in bu tedaviyi uyguladığı hastalarda gelişmiş kas gücünün askeri silah olarak kullanılabileceği bulunmaktadır. Günümüzde ise tüm dünya ülkelerinde plates yaygın olarak yapılan bir egzersiz türüdür. 2016 yılında yapılan bir araştırma sonucunda En az 10 milyon kişiden 7 milyonunun plates ile uğraştığı sonucuna varılmıştır.  Ayrıca, yapılan araştırmalara göre kadınların özellikle plates sporunu tercih etmelerinin sebebi estetik kaygıdır. Eski dönemlerde plates sporunun duruş bozukluklarında kesin çözümlere yol açtığı ve estetik açısından birçok faydası bulunduğu düşünülmekteydi. Günümüzde skolyoz hastalığından muzdarip bireyler için sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Plates günümüzde, yatak yaylarından ziyade gelişmiş aletler ile yapılmaktadır.

Bu aletlerin çoğu egzersizi uygulayacak kişinin vücut yapısına göre düzenlenmektedir. Bu aletler kişinin spor sırasında kendisini incitmesini büyük oranda önleyecek aletlerdir. Plates sporunda esas olan kasları fazla yormadan, kasların gelişmesini ve güçlenmesini doğru şekilde sağlayabilmektir. . Kaslar plates sonrasında esneklik kazanırlar. Özellikle kas esnekliğinin gerekli olduğu işlerde çalışan bireyler platesi düzenli olarak uygulamaları gereken bir egzersiz çeşididir.   Bu sporda elastikiyet ve koordinasyon ve zihinsel kontrolün verimliliği sağlanmalıdır Gelişimini tamamlayan herkes tarafından plates yapılabilmektedir. Genelde spor yapanların %80’i streching adı verilen esneme egzersizini yapmıyor. Plates ile vücut şekillendirilmesinin yanında streching işlemi de sağlanıyor.  Ayrıca, psikolojik rahatsızlıklara sahip bireylerin motivasyonunu yükselten bir spor dalı olduğu ve kilolu insanların dahi rahatlıkla yapabilecekleri hareketlerin bir bütününden oluştuğu bilinmektedir.

Plates Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanlar plates öncesi ve sonrasındaki saat dilimde spor verimliliğini arttıracak uygulamaların yapılmasını tavsiye etmektedirler.   Isınma hareketlerini uygulamadan spora başlayan bireylerde ani hareketlere bağlı olarak kas kilitlenmeleri sıklıkla görülmektedir. Ayrıca, yanlış hareket uygulanması sonucunda büyük çaplı lenf zedelenmeleri ve kas ağrıları meydana gelmektedir. Egzersizler tok karnına yapılmalıdır çünkü, egzersize uzun süre aç kalarak başlamak yanlıştır ve vücudun zayıf düşmesine sebebiyet verebilir. Spordan önce bir fincan kahve içilmesi önerilir. Kafein vücudun dinç kalmasını sağlayan bir madde olduğundan spor boyunca yorulmak zorlaşır.  Isınma hareketleri gibi plates sonrasında yapılması gereken soğuma hareketleri de bulunur. Soğuma hareketleri spor sonrasında 10 ila 15 dakika boyunca uygulanmalıdır. Egzersiz aletlerinin bakımlarının yapılması egzersiz sırasında olası yaralanmaların önüne geçilmesini sağlar. Plates için seçeceğiniz uygun elemanlar daha sağlıklı bir spor deneyimi yaşamanıza olanak sağlar. Plates ve spor öncesinde dikkat etmeniz gerekenler;

  • Egzersiz öncesi ısınma ve egzersiz sonrası soğuma hareketleri
  • Eğitmen ile yapılan plates sırasında eğitmenin sözünden çıkmamak
  • Gerekli alet ve edevatlara sahip olmak
  • Doğru açılar ile ayarlanmış aletler
  • Eksiksiz alet takımları
  • Plates öncesinde yemek yememek (Ek olarak takviye özel durumlarda başvurulabilir bir yoldur. Fakat tok karnına yapılması daha sağlıklıdır)
  • Herhangi bir rahatsızlık durumunda plates yapılmamalıdır.
  • Kadınlar özel durumlarında plates yapmamalıdır.
  • Tercihen kahve, yeşil çay, adaçayı tüketilebilir.
  • Plates sonrasında kaslara masaj yapılmalıdır.

Plates Sırasında Kullanılan Aletler

Plates Topu

Pilates Topu

Piyasada her boyutu bulunan önemli bir yardımcıdır. Fakat tercih edilmesi tavsiye edilen ebat “büyük boy” dur. Küçük egzersizler için küçük topları da tercih edebilirsiniz.

Plates Kıyafetleri

Pilates Kıyafetleri

Egzersiz süresince kendinizi rahat hissedebileceğiniz kıyafetleri tercih etmeniz rahat bir spor deneyimi yaşamanızı sağlayacağından dar kıyafetlerdense esnek kıyafetler tercih edilmelidir. Spor boyunca ayakkabıya ihtiyacınız yoktur. Fakat kaygan olmayan çoraplar kullanılabilir. Sanılanın aksine plates için ayrıca kıyafet almanıza gerek yoktur. Evinizde bulunan rahat bir kıyafet işinizi görecektir.

Mat Minder

Pilates Mat Minder

Spor sırasında zedelenmeleri ve küçük kazaları önleyici yapıdadır. Sert zemin spor sırasında sizi rahatsız edebileceğinden bu tip minder seçimi esastır. Bu minderlerin kalınlığı kişinin alakasına göre ayarlanılabilir yapıdadır. Piyasada bulunan plates ve yoga matları genellikle birbirlerine karıştırılmaktadır ve bireylerin en çok zorlandığı kısım mat minderler seçimidir.  İkisinin görevi ve görünüşleri benzerdir. Fakat yoga matları plates matlarına nazaran daha ince ve süngerimsidir. Yoga minderleri, zemine sabitlenebilir yapıdayken plates minderlerinde ise yere sabitlenme ihtiyacı duyulmaz.

Yoga İle Plates Farkı

En çok sorulan sorulardan biri de yoga ile plates arasındaki farkın neler olduğudur. Yoga derin düşünme amaçlı, spritüel bir spordur ve ruhani arınma amacıyla yapılır.  Asya kökenli bu spor, genellikle Chakraların açılması ve bireysel arınma amaçlı tercih edilen bir spor tipidir. Temelleri keşişlere dayanır. Yoga çoğunlukla ayakta yapılan bir sporken plates metodunda hareket çeşitliliği fazladır.  Plates yoga aksine, Chakların açılması ve ruhani rahatlık üzerine kurulu bir spor değildir. Yogada herhangi bir araca ihtiyaç duyulmaz iken plates araçlar ile yapılan bir spordur. Anatomik gelişim konusunda daha etkili olan plates sporunda hareketler çok çeşitli iken yoga platese oranla daha statik bir spor dalıdır. Fakat her iki egzersizin de faydaları büyüktür. Aralarındaki fark ise karıştırılmaya müsait olacak kadar azdır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN