Bitkiler

Gülün Özellikleri, Tarihçesi, Faydaları ve Gül Nasıl Yetiştirilir?

Gülün Özellikleri, Tarihçesi, Faydaları ve Gül Nasıl Yetiştirilir?

Başlıklar

Gülün Özellikleri

Mutluluğa, özel anlara, içten duygulara ve güzel hislere eşlik eden gül birçok insan tarafından çok sevilmektedir. Kendine has kokusuyla, estetik güzelliğiyle, zaman geçtikçe güzelleşen rengiyle bu güzelliğin insanı oldukça büyüleyen bir yapısı vardır. Çiçekler arasında etkileyici bir yere sahip olan gül, insanlar arasındaki özel bağlara da ortak olmaktadır. Aşka ve sevgiye işaret eden gül, en özel zamanlarda kişileri birbirine bağlayan çok özel bir çiçektir. Kendine has güzelliği ile özel ilgi ve bakım isteyen bu çiçek, bazı püf noktalara dikkat edilerek yetiştirilirse oldukça güzel sonuçlar elde edilebilir.

Çiçeklerin de insanlar gibi bazı ihtiyaçları, sevdikleri veya sevmedikleri durumlar vardır. Bazı çiçek ışığı çok severken bir başka çiçek ışıklı olmayan ortamda daha iyi bir gelişim gösterebilir. Bazı çiçeklerin su ihtiyacı oldukça yüksektir, bazı çiçekler suyu depo ederek uzun süre susuz yaşayabilirler. Bu gibi çeşitli özelliklere sahip çiçekler arasında bulunan gül, ilgi ve sevginin ön planda bulunduğu bir bakıma ihtiyaç duyar. Eğer gülün özelliklerini ve bakımlarındaki püf noktaları doğru öğrenerek uygulayabilirseniz oldukça estetik görüntüye sahip gülleriniz olacaktır. Ancak gülün özelliklerini bilebilmek ve ona gerçek değerini vererek bakabilmek için öncelikle gülün tarihçesini bilmek gerekir. Gülün tarihini öğrendikçe ona daha çok saygı duyacak ve daha özenli bir bakım uygulayacaksınız. İşte gülün etkileyici tarihçesi…

Güllerin Özellikleri

Gülün Tarihçesi

Tarihi çok uzun yıllara dayanan gül, 200 milyon yıl kadar önce var olmuş bir canlıdır. Gülün insanlığın tarihçesine uzanan bir hikayesi vardır. Eski yıllardan bu yana birçok alanda adı ve estetiğiyle bizlere sunulan gül, her motifte kendini bizlere göstermeyi başarıyor. Gül, oldukça kıymetli ve özel hisler barındıran bir çiçektir. Kokusuyla, görünüşü ve estetiğiyle insanların zevklerine hitap eden bu çiçek uzun yıllardan bu yana gözde bir bitki olmuştur. Evlerimizde, ofislerimizde, bahçelerde, özel günlerimizde hatta dekorasyonda bile güzelliğiyle baş döndüren bu çiçek eski zamanlardan bu yana her zaman insanlığa hizmet eden özel bir çiçek olmuştur.

Gül bu zamana dek ulaşan antikaların motiflerinde bile bulunan bir çiçektir. Eskiler de oldukça bu çiçeğe değer veriyordu, çünkü gül aşk demektir. Sevginin, aşkın ve tutkunun bir arada olduğu bu çiçek insanlar arasında özel bir anlam ifade eder. Gül “Seni seviyorum.” Demenin bir başka yoludur. Eski insanlar, konuşmanın pek mümkün olmadığı zamanlarda bir gül dalı sayesinde birbirlerini aşklarını itiraf ederlermiş. Aşkın ve sevginin basitleştirilmediği dönemlerde, gül insanlar için oldukça özel bir anlama sahipmiş. Birçok renge sahip olabilen gül, çeşitli anlamlar ifade edebilirler. Örneğin beyaz gül masumiyet ve sadeliği, sarı gül ayrılığı, mavi gül maneviyatı, pembe gül ise nezaketi temsil etmektedir. Güller insanlık için oldukça manevi anlamlara sahip olan çiçeklerdir.

Roma dönemlerinde bu çiçek güzel kokusu ve estetik görüntüsü nedeniyle cenaze ve düğün törenlerinde özellikle tercih edilirmiş. İnsanlar bu adeti oldukça benimsemiş olacaklar ki bu özel davranış günümüzde de devam etmektedir. Gül, Ortaçağ’da depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarda ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Ezilmiş gül yaprakları ile göz hastalıklarına, kaynatılmış gül çayı sayesinde akciğer ve mide rahatsızlıklarına deva bulunmuştur. Birçok hastalığın şifaya kavuşmasında rol oynayan gül, baş ağrısında da oldukça yaygın şekilde kullanılan bir çözümmüş. Gül, yararlı özellikleri sayesinde insanların derdine deva olmuş ve gülün türevleri günümüze kadar ulaşmıştır.

Gül çayı, gül yağı, gül kremi ve gül suyu gibi birçok ürünün günümüzde bizlere eşlik ettiğini göz önünde bulundurursak eski insanlar bu bitkiden oldukça olumlu sonuçlar almış diyebiliriz. Sadece kozmetik ve tıp alanında değil gıda sektöründe de oldukça fazla kullanılan bu bitki birçok tatlıya özel tadını vermekte, tabak dekorasyonunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Gül reçeli, güllaç, gül şerbeti, gül sirkesi gibi birçok türevi olan gül gıda sektöründe de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Gülün tarihçesi

Gül Nasıl Yetiştirilir?

Çok sevilen bu bitkinin evinizde bulunması sizleri oldukça pozitif etkileyecek, ortama huzurlu ve modern bir hava katacaktır. Gülün sahip olduğu antioksidan aktivitesi ve insan sağlığına olan pozitif etkisi sayesinde bu bitkinin bulunduğu ortam da insan mantalitesi için oldukça verimli bir hava sahası oluşturur. Özenle ve sevgiyle kendi güllerinizi yetiştirmek istiyorsanız ama gülün nasıl yetiştirileceği hakkında bir bilginiz yoksa, sizler için gül yetiştirme hakkında püf noktaları derledik. İşte gül yetiştirirken dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gereken bazı noktalar:

 • Güller, sabah güneşi gören ve soğuk rüzgar almayan konumda bulunmayı severler.
 • Gülün dikileceği toprağın daha önce hiçbir bitki tarafından kullanılmamış olması ve işlenmemiş bir toprak olması gerekir. Özellikle organik çiftlik gübreleri güllerin toprağına eklendiğinde daha verimli dallar ve yapraklar oluşur.
 • Gül eğer kurak havaya sahip bir şehirde yetiştirilecekse düzenli ve toprağın derinine kadar suyun işleyebileceği kadar sulanmasına önem verilmelidir.
 • Zayıf ve güçsüz dallar budanmalıdır. Gül yetiştirirken budamaya ve ölü dalları kesmeye oldukça önem verilmelidir.
 • Hava değişimi gülleri oldukça fazla etkiler bu nedenle gülün yetiştirildiği odanın sıcaklığı ortalama bir sıcaklık olmalıdır. Güller çok sıcak ortamda kuruyup çürüyebilirler.
 • Gülün bulunduğu ortamın sıcaklığı kadar nemi de oldukça önemlidir. Nemsiz kuru bir ortam güller için faydalı olmayacaktır. Aşırı nem güllerde oluşacak hastalıkların kolayca ortaya çıkmasına yol açar.
 • Gülü sularken suyun tüm saksıya ulaştığından emin olunmalıdır. Kış aylarında haftada bir kez saksının biraz üzerinden sulama yapılmalı, suyun tüm dallara ve köklere ulaştığından emin olunmalıdır. Yaz aylarında ise haftada en az iki veya üç kez sulama yapılmalı, gülün kurumasına engel olunmalıdır.
 • Güller bol gübreli ve humuslu toprak severler. Ayrıca gülü yetiştireceğiniz saksının da çömlekten olması gülünüzün daha sağlıklı gelişmesine ve büyümesine yardımcı olacaktır çünkü çömlek saksılar toprağı oldukça sağlıklı bir şekilde korurlar.
 • Gülünüzün çiçeklerinin artması ve sağlıklı büyümesi için sıklıkla mineral ve vitamin açısından zengin takviyelerle besleme yapmalısınız. Bu şekilde güllerinizin dalları ve yaprakları oldukça güçlü ve sağlıklı büyüyecektir.
 • Eğer güllerinizin çiçeklerinin artmadığını, büyüme ve gelişim göstermediğini fark ediyorsanız güllerinizi daha büyük bir saksıya alarak daha iyi gelişmesini sağlayabilirsiniz.
 • Gül dikimi gerçekleştireceğiniz zaman havanın çok soğuk veya çok sıcak olmadığı, dikimden sonra güneş ışığı alabileceği saatleri tercih etmelisiniz. Ayrıca dikimden sonra güneş ışığı en az yedi saat kadar güllerinize yansımalıdır.

Vazoda Gül Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 • Güllerinizin suya denk gelen ve suya batacak olan kısımlarında bulunan yapraklarını kopararak işleme başlayabilirsiniz. Yaprakların suda kalması çiçeğinizin erken çürümesine neden olur.
 • Çiçeklerin soğuk hava koşullarına alışması adına buzdolabına koyarak çiçeklerinizi 2 saat kadar bekletebilirsiniz.
 • Oldukça uzun süre vazoda bekledikten sonra solan çiçeklerinizin solması durumunda onları tekrar canlandırabilirsiniz. Çiçeklerinizi su dolu bir kaba batırarak ihtiyaçları olan su miktarını karşılamalarını sağlayabilirsiniz. Güller yarım saat ve bir saat kadar su dolu kapta bekletilebilir. Bekleme sırasında kökünden yarım parmak kadar kesmelisiniz.

Gül nasıl yetişir?

Gülün Kullanım Alanları

Güller sadece basit bir çiçek türü değildir. Kozmetik, yağ, ilaç ve gıda sektörlerinde oldukça sık kullanılan bu bitki; hastalıkların tedavisinde, sofralarda, makyaj malzemeleri ve kremlerde aromatik olarak da kullanılmaktadır. Gül; ev dekorasyonunda, parkların süslenmesinde, bina motiflerinde, çini sanatında, bahçe estetiği sağlamada, gıdalarda aroma verici olarak ve kozmetik ürünlerde esans şeklinde birçok biçimde kullanılabilir. Bu bitkinin hayatımızda rolü büyüktür. Kullanılan kremlerin ve parfümlerin içeriğinde bulunan etkileyici kokusuyla insanlara hoş bir koku sunar. Makyaj malzemelerinde bulunan kimyasal kokularının bastırılmasında da kullanılan bu bitkinin esansı oldukça etkili ve sık tercih edilen bir kokuya sahiptir.

Gül, gıda sektöründe de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin gül reçeli birçok insan tarafından çok sevilmektedir. Gül yapraklarının saatlerce kaynatılması ve uzun uğraşlar sonucu kavanozlara aktarılması ile sofralarımıza gelen bu lezzet kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Gül reçeli bir antioksidandır, şeker oranı doğru ayarlandığında günde bir veya iki tatlı kaşığı gül reçeli yemek mide asidinin dengelenmesini sağlar. Gül reçeli kanın temizlenmesini sağlar ayrıca sivilceyi de azaltır. Kadınlar, adet döngülerindeki aşırı ağrıyı engellemek istiyorlarsa bir tatlı kaşığı gül reçeli tüketerek ağrılarını hafifletebilirler.

Tıp alanında da kullanılan, uzmanlar tarafından tavsiye edilen doğal gül çayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bronşit, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara iyi gelen gül çayı insanlar tarafından oldukça sık tüketilmektedir. Gül çayının lezzetli tadı kişinin bağışıklığını güçlendirmekle birlikte keyifli ve hoş vakit geçirmesini sağlar. Baş ağrısını hafifletir, kişiyi sakinleştirir ve vücuttaki toksinleri temizler. Bu nedenle gül çayı da oldukça doğal bir antioksidandır. Gülün kendisinin estetik güzelliği, gül ile hazırlanan gıdalara da yansımaktadır.

Mimari alanında oldukça özel bir yere sahip olan gül, eski çağlardan bu yana uzun bir tarihçeye sahiptir. Eski çağlarda motiflerde ve ev eşyalarının görünümüne hava katmak amacıyla sıklıkla kullanılan gül, günümüzde de özellikle tercih edilerek kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda modern bir hava yaratmak için kullanılan gül, eve romantik bir hava katar. Doğallığıyla ortamın atmosferini tazeleyen bu çiçek bulunduğu mekana oldukça hoş bir görünüm sunar. Bahçe süslemesinde de tercih edilen bu estetik güzelliğe sahip bitki, bahçelerde renk renk çeşitleriyle görenleri kendine hayran bırakır. Güller oldukça etkileyici çiçeklerdir, gören kişilerin çiçeklerinize kayıtsız kalması neredeyse imkansızdır.

Ticarette de oldukça büyük bir yere sahip olan güller insanların özel günlerinde birbirlerine verdikleri değerli hediyelerine eşlik etmektedirler. Özel günlerde sıklıkla tercih edilen bu çiçekler tüm sevgi sözcüklerini tek bir bukette toplayan bir güzelliğe sahiptirler. Doğum günlerinde, sevgililer gününde, anneler gününde, babalar gününde ve sevdiklerinizi mutlu etmek istediğiniz her günde tercih edebileceğiniz zarif ve şık bu bitki insanın içini ısıtan tatlı bir havaya sahiptir. Kalpten kalbe giden yolda köprü görevi gören güller insanlar arasındaki bağların kuvvetlenmesini sağlarlar. Sevdiğiniz için büyüttüğünüz her gül, sevginiz kadar büyük bir emek ister. Gül yetiştirmek ve bakmak emek isteyen bir süreçtir. Sevginin ve aşkın da emek istediği gibi gül bakımı da oldukça insan gücü, ilgi ve sevgi isteyen bir bakım sürecine sahiptir.

Kozmetik alanında oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan güller insanların cildine ve vücuduna oldukça iyi gelen bir yapıya sahiptirler. Kozmetik alanını sıkı bir şekilde yöneten güller parfüm esansı olarak tercih edilmekte, aromatik kremlerin yapısında bulunmakta, vücut losyonları ve spreylerinin içine eklenmektedir. Kişiler vücutlarını ve yüzlerini nemlendirmek adına gül suyu gibi doğal tonikler tercih etmektedirler. Gül yağı gibi doğal içeriğe sahip ürünler kozmetik alanında kişilere oldukça yarar sağlayan malzemelerdir.

Gülün Kullanım Alanları

Gülün Faydaları

Gül hakkında sayısız bilgi vermek ve oldukça fazla olan faydalarından bahsetmek mümkündür. Ancak sizler için gülün faydalarını bir yerde topladık.

 • Doğal bir antioksidandır, vücuttaki toksinleri atmada yardımcı olur. Kanın temizlenmesini ve hücre yenilenmesini sağlar.
 • Antiseptik özelliğe sahiptir, vücuttan bakteri ve mikropları uzaklaştırmada oldukça etkindir.
 • Gül suyu birçok hastalığın tedavisinde etkilidir. İdrar yolu enfeksiyonu, bademcik ağrıları, adet sancıları, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların tedavisinde tüketilebilir. Akciğerlerdeki tıkanıklıklarda ve öksürüğün tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Cildin daha canlı ve temiz olmasını sağlar. Sivilce ve akne oluşumunu engeller. Yüzü nemlendirerek sebum dengesini korur.
 • Düzenli kullanımda derideki yaraların iyileşmesinde, siğillerin geçmesinde ve deri rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde hatta yaraların iyileşmesinde kullanılır.
 • Gül kırışıklık engelleyici ve yaşlanma karşıtı bir yapıya sahiptir. Hücre yenileme özelliği sayesinde erken yaşlanmayı önler.
 • Gül esansına sahip mum ve kokular bulunulan ortama dağıtıldığında dinginlik ve huzur sağlar. Ortamdaki negatif enerjiyi alarak ortamın atmosferini yeniler.
 • Evinde gül yetiştiren insanlar daha pozitif etkiye sahip olurlar. Görüş alanları daha huzurlu ve olumlu bir yapıya dönüşür. Kendinizi huzursuz ve negatif hissettiğinizde bir bardak gül çayı tüketmeniz kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Gül mutluluk duygusunu arttırma etkisine sahiptir.
 • Taze bir gül, yapraklarıyla birlikte çiğnendiği zaman ağızdaki yaraların geçmesine yardımcı olur. Bu nedenle ağız yaralarınızı kısa sürede geçirmek için taze bir gülün çiçek kısmını çiğneyebilirsiniz.
 • Gül kokusu sinirlerin gevşemesine, stresin azalmasına yardımcı olur. Kişi sinirlendiğinde veya çok stresli bir döneme girdiğinde çevresine gül kokusu yayarak, gül tütsüleri yakarak oldukça kısa sürede sakinleşebilir.
 • Gül ayrıca hazımsızlığa ve metabolizmanın hızlanmasına oldukça yardımcı olur. Kabızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. Metabolizmayı hızlandırarak kişinin yediklerini daha rahat sindirmesini sağlar.
 • Gül kilo kaybına yardımcı olur. Hızlandırdığı metabolizma sayesinde kişi oldukça kısa sürede istediği oranda kilo verebilir.
 • Gül ciltteki leke ve sivilcelere de iyi gelmektedir. Güneş ışınlarına karşı cildi korur. Akne ve yağlanmaya karşı oldukça etkili olan gül ve gül türevi ürünler kişinin cildine oldukça iyi gelir.
 • Gül uyku bozukluğunu da tedavi etmektedir. Sindirim, metabolizma gibi sistemleri etkileyen bu bitki uyku düzenini de olumlu şekilde etkiler.

Gülün faydaları

Gül Suyunun Faydaları

Gül suyu oldukça sık kullanılan bir üründür. Cilt temizliğinde tonik olarak, tatlı yapımında aroma verici olarak, günlük kullanımda hoş koku sağlanmasında sık sık tercih edilir. Cildin pH dengesinin korunmasında oldukça etkili olan gül suyu cildin genç kalmasını sağlar. Gözenekleri temizleyerek cilt tonunun eşitlenmesine katkıda bulunur. Şişlikleri azaltır, yüz görünümünü canlandırır. Çok bilinmemesine rağmen gül suyu kepeğin azaltılmasında oldukça sık kullanılan bir üründür. Hafızayı güçlendirir, stresi engeller ve baş ağrısının azaltılmasında kullanılır. Gül suyu E, C ve A vitaminlerini içerisinde bulundurur. Metabolizma ve sindirimin düzenlenmesinde rol oynayan gül suyu oldukça etkili bir çözümdür. Hazımsızlığa iyi gelir.

Vücudun temizlenmesinde, iltihapların hızla geçmesinde rol oynayan gül suyunun faydaları oldukça çoktur. Gıdaların içerisinde de kullanılan gül suyu güllaç, muhallebi gibi tatlılara aroma verilmesinde özellikle tercih edilen bir aromatiktir. Gül suyu yüze yapılan maskelerde de tercih edilir. Hoş kokusu sayesinde kişilere mutluluk veren gül suyu cilt temizliğinde rahatlıkla kullanılabilen güvenli içeriğe sahip bir üründür. Kozmetik, gıda, tıp gibi birçok alanda kullanılan gül suyu birçok sağlıklı etkiye sahiptir.

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin Bitki Örtüsü, Maki, Akdeniz, Karadeniz Bitki Örtüleri

Çilek Meyve Mi, Sebze Mi?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN