Bitkiler

Kaktüs Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kaktüs Nedir? Faydaları Nelerdir?

Dikenli görüntüleri ile bilinen bitkinin botanik dünyasındaki ismi kaktüsgillerdir. Kaktüsler gövde biçimi açısından sulu ve etli bir görüntüye sahiptir, şekil olarak da yassı ve uzun görüntüleri bulunmaktadır. Bu bitki tropik iklimlerde ve çöllerde yetişmektedir, bu tarz bölgelerde yetişmesinin en büyük sebebi suya ihtiyaç duymamasıdır. Kaktüsler uzun kökleri olan bitkilerdir, bu kökleri ile toprak içinden gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri kolay bir şekilde alabilirler. Kaktüsler dikenli olan görüntüleri ile dikkat çeker ve bu dikenlerin bazıları zehirli olabilmektedir.

Gördüğümüz çoğu dikenli kaktüsler oldukça dayanıklıdır. Bu dayanıklılığından kaynaklı olarak da battığı yerden çıkartılması oldukça güç olabilmektedir. Kaktüs bitkisi her yerde kolay bir şekilde yetiştirilebilir ve satın alınabilir. Kaktüs yetiştirmede çocuklar ve evcil olan hayvanlar açısından dikkatli olmak gerekmektedir. Kaktüsün çocuk ve evcil havyalara batması sonucunda sorunlar oluşabilir.

Kaktüs bitkisi karanlık olan yerlerden hoşlanmaz, ışıklı, güneşli ve aydınlık olan ortamlardan hoşlanan bir bitkidir. Bitkinin uzun ömürlü olması ve sağlıklı şekilde yetiştirilmesi açısından yılda en az bir kez vitamin ve mineral takviyesinin yapılması gerekir. Bitkinin suya çok fazla ihtiyaç duymamasından dolayı sulamak için damıtma yöntemi tercih edilebilir. Sağlıklı şekilde kaktüs yetiştirmek isteyen kişilerin toprağını da zaman zaman havalandırması gerekir.

Kaktüs

Kaktüs bitkisi anavatanının özelliklerini korumaya devam eden bir bitkidir ve başkalaşım yaşamayan tek bitkidir. Bu bitki için az su ve az bakım gerekir, yılların geçmesi sonucunda bile saksı değiştirmek gerekmeyebilir. Kaktüs bitkisinin toprağının üzerini değil alt kısmı kuruduğunda sulamak gerekir. Tam tersi olan durumlarda da bitki içten içe çürümeye başlayacaktır. Çürüme ile alakalı olan belirtiler kesinlikle fark edilemez, çürüme neredeyse tamamlandığında fark edilir. Bitkiye en düzgün şekilde bakıldığında yumru verebilir, bu yumru toprağın üstüne koyulduğunda kök salmaya başlar ve çoğalma işlemi gerçekleşir.

Kaktüsün Faydaları Nelerdir?

Kaktüs zor şartlarda büyüyebilen bir bitki olduğundan dolayı radyoysan emici bir özelliği bulunmaktadır. Havada bulunan radyo sinyallerini emmekte ve azaltmaktadır. Evlerde özellikle televizyon ve bilgisayar yanında kullanılmalıdır. Radyasyon emme konusunda yapılmış olan bilimsel bir açıklaması bulunmamaktadır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN