Yemek ve İçecek

French Press Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

French Press Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Başlıklar

French Press Nedir?

Bir cafetière, cafetière à piston, caffettiera a stantuffo, pres kabı, kahve presi veya kahve pres olarak da bilinen bir French Press başka amaçlar için de kullanılabilmesine rağmen bir kahve demleme ürünüdür. 1923 yılında İtalyan Ugo Paolini domates suyu separatörü için patent belgeleri aldı. Pres ve filtre ile cezve yapma fikrini geliştirdi. 1928 patentini İtalyan tasarımcı Attilio Calimani ve 1929'da dosyalayan Giulio Moneta'ya devretti.

Modern French Press metal ya da plastik bir kapak, silindire sıkıca oturan bir pres, ince bir paslanmaz çelik tel filtre ile donatılmış, genellikle cam veya şeffaf plastikten yapılmış dar silindirik bir beherden oluşur. Kahve ve çay demlemek için kullanılabilir. Ancak bu yöntem hafif çaylar için daha uygundur. Eğer doygun ve aromalı kahveyi seviyorsanız demleme yönteminiz French press olmalıdır. French press manuel bir kahve makinesidir.

 French Press Nedir?

French Press Ne İşe Yarar?

Bu yöntem ile demlenen kahveler daha yumuşaktır. French press ile kahve demlendikten aşırı sıcak bir şeyin içinde olmadığı için pişirme işlemi devam etmez ve böylece kahve acılaşmaz. Çoğu demleme yönteminde olduğu gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok model, boyut ve fiyat vardır. French press ile kahve çekirdeğinin içindeki yağların çoğu açığa çıkar. Yağlar kahveye tadını veren şeydir ve bu nedenle bir çeşidi diğerinden ayırt etmemize yardımcı olur. Ayrıca su sıcaklığını ve demleme süresini siz kontrol ettiğiniz için kahvenizin tadını tam olarak nasıl sevdiğinizi belirlemek sizin elinizdedi.

Nörolojik olarak kahve, nöronal hücreleri güçlendirerek nöral sinapsları koruyan lipofilik antioksidanlar ve klorojenik asit laktonları içerir. Uzun vadede bu Parkinson hastalığı ve hatta bunama riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca antioksidanlar, kas lifi ve önemli nöronlar açısından zengin olan kardiyovasküler sisteminizi korur. French Press ile yapılan kahve insan sisteminin bu önemli yapı taşları ile en zengin olandır. French Press ile yapılan kahve sabahları konsantrasyona ve hatırlamaya yardımcı olmak için antioksidan bakımından zengin mükemmel bir çözümdür. Uzun zamandır kahvenin zihni genel olarak Alzheimer'dan ve hatta yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

French Press kahve tiryakileri için özellikle daha kaba bir karışımla yapıldığında, üstün tadı ve içme kalitesi için bu demleme yöntemini sevmekte. French Press ile demlenmiş kahveyi içtiğinizde, doğal saflıkta kahvenin tam tadına varabilirsiniz. French Press kahve demleme yöntemleri arasında çevre dostu olanlardandır. 

French Press Nasıl Kullanılır?

French Press Nasıl Kullanılır?

1. Yapmanız gereken ilk şey french pressinizi önceden ısıtmaktır. Bu tüm kahve demleme yöntemlerinde önemli bir adımdır. Tek yapmanız gereken prese biraz sıcak su eklemek dokunulamayacak kadar sıcak olana kadar çevirmek ve ardından suyu boşaltmak.

2. Kahve çekirdeğinizi ölçün. Bu ölçüm french presinizin boyutuna ve istediğinize bağlıdır.

3. Ekleyeceğiniz su miktarını ölçün ve sıcaklığını kontrol edin.

4. Çekilmiş kahvenizi prese ekleyin. Üzerine kaynayıp dinlendirdiğiniz suyu yavaşça gezdirerek tek seferde dökün. Ardından kaşık yardımıyla hızlıca 1-2 tur karıştırın ve bastırmamak şartıyla presi yukarda olacak şekilde kapağı kapatın.

5. Zamanlayıcınızı ayarlayın ve ardından 4 dakika kadar bekleyin. Ancak bu bir öeniridir zamanı kendi tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

6. Presi yavaşça aşağı bastırın. Yeterli zaman geçtikten sonra presinizi yavaşça aşağı bastırın. Tamamen aşağı bastırdığınızdan emin olun aksi takdirde kahveniz aşırı demlenmeye devam edecektir.

7. Ardından finacınıza servis edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Cold Brew (Soğuk Demleme) Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN