Yemek ve İçecek

Cold Brew (Soğuk Demleme) Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Cold Brew (Soğuk Demleme) Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Cold Brew (Soğuk Demleme) Kahve Nedir? 

Bu demleme yönteminin farkı kahvenin ekstraksiyonunun gerçekleştiği su sıcaklığıdır. Diğer kahve yöntemleri kahvenin özelliklerini hızlı bir şekilde çıkarmak için kaynama noktasına yakın sıcaklıkları kullanırken Cold Brew'de yönteme bağlı olarak 4 ila 24 saat arasında yapmak için süreyi sıcaklıkla değiştirir. Bu yöntem ile demlenmiş bir kahve genellikle buzdolabında 7-10 gün dayanır. Bu farklı yöntemlerin sonuçları o kadar büyük farklılıklar gösterebilir ki bir yöntemi beğenip diğerinden hoşlanmayabilirsiniz. Bu nedenle zamanı geldiğinde mükemmel içeceğinizi sipariş edebilmeniz için farklılıkları bilmek önemlidir. 

Soğuk demlenmiş kahve kahvenin oda sıcaklığındaki suda birkaç saat genellikle 12 ila 18 saat ya da daha uzun süre demlenmesi ardından süzülmesi ve olduğu gibi servis edilmeden önce soğutulmasıyla yapılan kahvedir. Kahveniz tüm harika kahve aromasını çekirdeklerden çeker. İnanılmaz derecede pürüzsüz ve tatlı bir tada sahiptir. Birçok kişi soğuk demlemenin kafein içeriği açısından daha güçlü bir kahve olduğunu söylemektedir. Ama bunun nedeni soğuk demlemenin daha fazla kafein çekmesi değil ki sıcak su aslında daha fazlasını çeker. Genel olarak soğuk demleme yapmanın tek bir yolu yoktur. Soğuk demleme yaparken telaş etmeden sabırla yapmalısınız.

 Cold Brew (Soğuk Demleme) Kahve Nedir?

Cold Brew (Soğuk Demleme) Kahve Nasıl Yapılır?

Çekirdeklerinizin kabaca öğütülmüş olduğundan emin olun. Kahve çekirdekleri pürüzlü olmalıdır. Mümkünse filtrelenmiş su kullanın. Bu genel olarak iyi bir kahve yapmak için olan bir tavsiyesidir. Filtrelenmiş su kullanırsanız kahveniz daha temiz ve daha tatlı bir tada sahip olacaktır. En az 12-15 saat arası demleme yeterli olacaktır. Daha az ya da fazla demlemelisiniz. Aslında en basit haliyle adımlar bunlar gelin birlikte adımları bir bakalım.

Soğuk demlenmiş kahve yapmak için gerekli olan tek şey soğuk veya oda sıcaklığında tercihen temiz filtre su ve ayrıca taze çekilmiş kahve çekirdekleridir. Demlemek için bir tencere, sürahi veya kavanoz gibi bir kap kullanabilirsiniz. Soğuk demleme, bir French Press veya özel bir soğuk demleme kahve makinesinde de hazırlanabilir. Suyun kahveye oranı yaklaşık 4:1 ila 10:1 arasında değişir. Ardından, demlemeyi kapalı olarak 12 ila 18 saat arasında bir yerde bekletilir. Ancak bu da kişisel zevklere göre değişecektir. Belirtilen süre geçtikten sonra kahveyi bir filtreden süzüp, soğutarak ve servis yapabilirsiniz.

  • ADIM 1

Soğuk demleme yapmak için kabaca öğütülmüş çekirdeklere ihtiyacınız olduğundan bu tarif için önceden çekilmiş çekirdekler yerine evde çekebilir veya mağazada taze çekilmiş kahve alabilirsiniz. Her 3 bardak su için yaklaşık 1,5 küçük fincan kahve çekirdeği kullanmak çoğu kişi için ideal ölçüdür.

  • ADIM 2

Hepsi eşit olarak ıslanıncaya kadar kaba su ekleyin. Soğuk demleme kahve yapmak için kavanozun boyutu önemli değil, ancak büyük kapları tercih etmek iyidir. Ayrıca özellikle arıtılmış su yerine musluk veya kuyu suyu kullanıyorsanız tadı etkileyebilecek mineraller olacaktır.

  • ADIM 3

İyice karıştırdıktan sonra 12 ila 24 saat bekletin. Soğuk demlenmiş kahvenizin demlenmesine ne kadar uzun süre izin verirseniz, demlemeniz o kadar güçlü olur. Cold Brew kahve genellikle büyük kaplarda yapılır böylece buzdolabında iki haftaya kadar saklayarak kullanabilirsiniz.

Cold Brew (Soğuk Demleme) Kahve Nasıl Yapılır? 

Cold Brew Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Daha az asidiktir. Yapılan bir araştırma soğuk demlemenin normal demlenmiş kahveden %50-67 daha az asit içerdiğini gösteriyor. Bu, asitliğin kötü bir şey olduğu anlamına gelmez bazı insanlar asitliğin getirdiği tadı sever ancak dişlerinize ve midenize de zararlı olabilir.

Daha fazla antioksidan içerir. Son araştırmalar yüksek sıcaklığa maruz kalan çekirdeklerde antioksidanların çoğunun yok olduğunu  gösteriyor. Cold Brew yöntemi ile bu antioksidanlar yok olmaz, bu nedenle sağlıklı bir içecek olarak kalır.

Daha tatlıdır. Soğuk demleme sıcak muadilinden doğal olarak daha tatlıdır. Bunun nedeni daha az asit içermesidir. Bu şekilde kahvelerini tatlandırmayı seven insanlar bunu yapmak zorunda kalmayacak veya daha az şekere ihtiyaç duyacaklardır.

Daha kolaydır. Soğuk demlemenin demlenmesi uzun zaman alabilir ancak demledikten sonra buzdolabında 10 güne kadar saklayabilirsiniz. Tadı taze kalacaktır. Her gün kahvenizi demlemek zorunda kalmadan içmeyi seviyorsanız sadece haftanın başlangıcından önce demleyin ve hazır.

İlginiz çekebilir: Evde Dondurma Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN