Yemek ve İçecek

Evde Dondurma Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Evde Dondurma Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Başlıklar

Dondurmanın Tarihi

Dondurmanın adı anlamı bir ülkeden diğerine değişir. Sadece adı da değil yapım şekli malzemeleri ülkeden ülkeye değişmiştir. Dondurma atıştırmalık veya tatlı olarak yenen tatlandırılmış dondurulmuş bir besindir. Süt veya kremadan yapılabilir. Seker ve alternatif bir tatlandırıcı olarak kakao, vanilya gibi bir baharat veya çilek, muz, kavun ve şeftali gibi meyvelerle tatlandırılabilir. Karışım, suyun donma noktasının altına soğutulur. Hava kabarcıklarını almak ve buzlanma oluşmasını önlemek birkaç saatte bir karıştırılır. Sonuç 2 °C'nin altında ve daha düşük sıcaklıklarda dondurulmuş olan pürüzsüz yarı katı bir üründür.

Dondurmanın kökenleri belirsizdir ancak tarihçeler bazı kaynaklarda dondurma benzeri yiyeceklerin MÖ 550 yılına kadar İran kökenli olduğunu söylerken bazı tarihçiler Roma İmparatoru Nero'nun Apenin Dağları'ndan bal ve şarapla karıştırılmış ilk şerbeti üretmek için buzu topladığını iddia ediyor. Bir başka düşüncede ise dondurmanın Moğol İmparatorluğu'ndan geldiğini ve ilk olarak Çin'in genişlemesi sırasında yayıldığını söylüyor. Avrupa'ya yayılması bazen Arap tüccarlara atfedilir ancak daha çok Marco Polo'ya atfedilir. Yazılarının hiçbirinde bahsedilmese de Polo Çin'e yaptığı seyahatler sırasında öğrendikten sonra şerbet tarzı tatlıları İtalya'ya tanıtmıştır. Bunlar çeşitli düşünceler olsada fark edilir ki her kültürde kar ve buz kullanarak bir tatlı yapılmıştır.

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

Yaz sıcakları daha gelmeden gökyüzünde güneş gördüğümüz her an birçok insan için dondurma vakti demektir. Küçükten büyüğe herkesin sevdiği bu lezzetli ve soğuk tatlıyı evlerimizde katkı maddesiz ve sevdiğimiz meyveler ile yapmamız mümkün. En basit haliyle dondurulmuş ürünlerin püre haline getirilmesi ile evde kolayca yapabiliriz. Ancak süt, krema gibi sıvı ürünler ile birleşecek ve dondurulduğunda kıvamını koruyarak elde edebileceğiniz tariflerde mevcut. Alerjisi bulunan, laktoza karşı hassasiyeti olan insanlar başta olmak üzere vegan, vejetaryan olmayı seçenler için de olmak üzere her grup insana uygun bir dondurma tarifi vardır. Bu makalede sizler için bir kaç tarif hazırladık onlara geçmeden önce dondurmayı kısaca tanıyalım.

Dondurulmuş Meyve İle Dondurma Yapımı

 • Dondurulmuş Meyve İle Dondurma Yapımı

Dondurulmuş meyveleri kullanarak dondurma yapmak aslında en zahmetsiz olanıdır. Dilediğiniz herhangi bir meyveyi dondururun. Dondurduğunuz meyveyi bir robot veya kendiniz ezerek pürüzsüz hale getirmelisiniz biraz süt veya krema ekleyerek kıvam aldıktan sonra kaba koyun ve dondurun. Her çeşit dondurmayı yaparken unutmamanız gereken şey 2 saatte bir karıştırmak. 6-8 saatlik karıştırma sonra tüketebilirsiniz. Ancak dondurulmuş olan meyveler sayesinde yaptığınız karışım zaten kıvamlı olacak bu yüzden ilk yaptığınızda da tüketebilirsiniz.

Süt İle Dondurma Yapımı

 • Süt İle Dondurma Yapımı

Orta boy bir kapta süt, şeker ve vanilyayı birleştirin. Her bir malzemeyi ölçün ve orta boy bir kaseye ekleyin. Malzemeleri karıştırmak için bir kaşık kullanın. Şekerin tamamı eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Süt için yağsız, yarım yağlı veya tam yağlı herhangi bir yağ seviyesi yeterli olacaktır. Dondurma makineniz yoksa derin ve kapaklı bir tabağa dökün. Karışımı dondurucunuza yerleştirin. Karışımı her 2 saatte bir karıştırın. Dondurmanın kıvamı her 2 saatte bir çıkarılıp karıştırılarak mükemmel hale getirilebilir. Ardından tekrar dondurucunuza koyun. Amaç karışımın her buzlanma aşamasında karıştırılarak kıvam oluşturmak. Karışımı 8 saat boyunca aralıklı karıştırma ardından yaklaşık 8 saat sonra dondurun. 8 saat sonra ise servise hazır olacaktır.

Krema İle Dondurma Yapımı

 • Krema İle Dondurma Yapımı

2 bardak kremayı, kıvam alana kadar elle veya elektrikli bir karıştırıcı ile çırpın. Eklemek istediğiniz tatlandırıcıyı yavaş yavaş ilave edin. Yavaş yavaş kıvam alan dondurmanıza çikolata gibi içerikler ilave edip karıştırın. Hava geçirmez bir kaba koyun ve dondurun. Temel mantığı bu olan tarifte süt ile yapılan dondurmada olduğu gibi ara ara karıştırarak toplamda 12-16 saatlik dondurma sonrası tüketebilirsiniz.

Krema İle Dondurma Yapımı

 • Kavun ve Kavun Çekirdekleriyle Dondurma Yapımı

Ortalama olarak 1 su bardağı kavun çekirdeğine 500 ml su ekleyerek elde edeceğiniz kavun sütünün kendi tadına bile şaşıracaksınız. Kavun çekirdeklerini ve suyu bir robotta çekmelisiniz. Ardından posasını süzerek pürüzsüz bir süt elde edebilirsiniz. Gelelim dondurma yapımına. Dondurma için çekirdeklerinin kullandığınız kavunun kabuğunu soyun ve dilimleyin. Robota süt ve kavunu ekleyin üzerine tadına bakarak şeker veya bal ilave edebilirsiniz. Daha iyi bir kavunu dondurabilirsiniz. Karışımı kapaklı bir kaba koyun ve buzlukta donmaya bırakın. Diğerlerinde olduğu gibi ara ara karıştırarak 12-16 saat sonrasında hazır olacaktır.

Evde Dondurma Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Evlerimizde dondurma yaparken temelde dikkat etmemiz gereken şey aslında yapımı kadar dondurma işlemidir. Dondurma yapmak için bazı püf noktalar:

 1. Malzemelerinizi dikkatli seçin.
 2. Kullandığınız sıvı miktarını ölçmeden dökmeyin.
 3. Her adımda kıvamını kontrol ederek ilerleyin.
 4. Şeker oranı için en iyi ölçü sizin damak zevkiniz.
 5. Karışımı hazırladıktan sonra kapağı sıkı olan havayı en alacak bir kaba aktarın.
 6. Karışımın hava almaması içine başka bir tat veya koku sinmesini önleyecektir.
 7. 1-2 saat aralıklarla toplamda 6-8 saat karıştırmayı unutmayın.
 8. Karıştırmadan yaptığınızda buzlandığından kremsi kıvamı elde edemezsiniz.
 9. Son olarak buzlukta 8 saat kadar dinlendirdikten sonra istediğiniz şekilde servis edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hurma Nedir, Faydaları Nelerdir? Hurma Çekirdeğinden Kahve Yapımı

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN