Haberler

En Çok Tercih Edilen Meslekler

En Çok Tercih Edilen Meslekler

Mutlu bir yaşam sürdürmek ve gerekli olan kazancı sağlamak adına meslek seçimi oldukça büyük bir önem taşır. Günlük yaşamın çoğunluğu iş yerinde geçirildiği için seçilecek olan meslekte mutlu olmak büyük bir önem taşımaktadır. Dünya üstünde öne çıkan meslekler devamlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı mezunlar iş bulmakta sorun yaşarken bazıları da mezun oldukları an iş bulabiliyor, bundan kaynaklı olarak meslek konusunda tercih yaparken iş bulma imkânı diğerinden daha yüksek olan meslekler dikkate alınmaktadır.

Mühendislik Fakültesi

Yapılan araştırmalar ve uzmanların söylediklerine göre kimya, çevre, endüstri, malzeme, makine ve bilgisayar alanları ön plana çıkacak olan bölümler içinde yer alıyor. Ayriyeten marka araştırmacılığı, kalite mühendisliği, promosyon analisti ve fiyatlandırma uzmanlığı da en çok aranan meslekler içinde yer almaktadır.

Sektör Bazında En Gözde Olan Meslekler

Yapı-İnşaat

Yurtdışında inşaat sektöründe var olan yatırımların artmasından kaynaklı olarak sektörün popüler meslekleri içinde iş güvenliği uzmanları, saha mühendisleri, şantiye şefleri, ihale uzmanları, teknik ofis uzmanları, inşaat mühendisleri, mimarlar en çok aranan elemanlar içinde yer almaktadır.

Sağlık ve Tıp

Meslekler

Sağlık ve tıp sektörü hemen hemen her dönem geçerli olan gözde meslekler içinde yer almaktadır. Acillerde çalışacak olan elemanlar, hasta danışmanları, anestezi uzmanları, dâhiliye, mikro cerrahi, hemşire, hasta bakıcı gibi birçok meslek en çok tercih edilen meslekler içinde yer almaktadır.

Mağazacılık

İş yoğunluğu ve insanların her şeye kolayca ulaşmalarına yönelik alışveriş merkezleri hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır. Alışveriş merkezlerinde çalışacak olan mağaza müdürleri, halkla ilişkiler sorumlusu, kasiyerler, stand sorumluları bu sektörde fazlasıyla aranmaktadır. İnsanların birçoğu da bu mesleklere karşı eğilim göstermektedir. Özellikle mağazacılık sektöründe özellikle son birkaç yıldır görsel düzenleme danışmanları fazlasıyla aranmakta ve tercih edilmektedir. Bu konuda eğitim veren birçok danışman şirket de piyasada bulunmaktadır.

Bilişim

Bilişim sektörü her daim teknolojinin gelişmesi ile ilerlemeye devam eden bir sektördür. Bu alanda flaş animasyon uzmanları, iş analistleri, web masterlar, uygulama uzmanları, sistem uzmanları, veri tabanı uzmanları en çok aranan elemanlar içinde yer almaktadır. Bu meslek grupları çok kazandıran meslek grupları içinde yer aldığı için insanlar tarafından da sık şekilde tercih edilmektedir.

İlginizi çekebilir:

Son 5 Yılda Dünyanın En Fazla Kazanan Meslekleri

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN