Haberler

Elmalı Davası Nedir? Çocukların Avukatı Gülşah Ekin Taş’dan Açıklamalar...

Elmalı Davası Nedir? Çocukların Avukatı Gülşah Ekin Taş’dan Açıklamalar...

Başlıklar

Elmalı davası nedir? Sorusu Elmalı Davası olayı hakkında detaylı bilgi almak isteyenlerin araştırdığı bir konudur. 2019 yılının haziran ayında Balıkesir’de torunlarının cinsel istismara uğradığı iddiası ile savcılığa başvuran babaanne G.S, eski gelini Merve A. ve eşi Rahmi A. ile eski gelinin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. Savcılık babaannelerinin yanında olan, istismara uğradıkları iddia edilen 6 ve 9 yaşındaki çocukların, Çocuk İzlem Merkezi’nde ifadesine başvurdu.

İfadesinde anne ve babasının boşandığını söyleyen ana okul öğrencisi G.E.G., Rahmi A. ile annesi Merve A.’nın evlendiğini, fakat A., F., M. ve M., isimli erkeklerle de görüştüğünü söyledi. Geçen sene üvey babası olan Rahmi A. ile isimleri M. A. ve F. olan kişilerin kendisine cinsel istismar uyguladığını anlattı. G.E.G.’nin yaşadığı olaylar ile ilgili annesi Merve A., dayısı S. ve üvey babası Rahmi A.’dan şikayetçi olduğunu ve hem kendisine hem de ağabeyine çok acı çektirdiklerini söylediği öğrenildi. G.E.G., dayı S.C.G. ile anneanne F.G.’nin de kendisine şiddet uyguladığını sözlerine ekledi.

Savcıya ifade veren ağabey İ.E.G. ise Finike’deki anneannesinin evinde kaldığı yaklaşık 8 aylık süre boyunca şarj kabloları ve oklava ile şiddetli bir şekilde dövüldüğünü söyledi. İ.E.G., dayısı S., M. ve üvey babası Rahmi A.’nın özel bölgelerine dokunduğunu söyledi. Çocuklar başlarından geçen olayları deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı ve yaptıkları bu resimler de soruşturma dosyasına girdi.

Yürütülen soruşturma kapsamında 16 Ekim 2020’deki ilk duruşmada anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. tutuklandı. Olayla ilgili 6 Ocak günü Elmalı Ağız Ceza Mahkemesi’nde davanın üçüncü duruşması görüldü.

Anne Merve A. ifadesinde “Çocuklarımın doğru olmayan ifadeler verdiğini düşünüyorum. Tarafıma yapılan suçlamaları kabul etmiyor, tahliyemi ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

Üvey baba Rahmi A. ise “Biz çocuklara hiçbir şey yapmadık. Tarafıma yapılan suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

İfadeleri alındıktan sonra Rahmi A. ile Merve A. adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Anne ve üvey babanın yurt dışına çıkmaları yasaklanarak duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Anne ve Üvey Babanın Açıklamaları

Anne ve Üvey Babanın Açıklamaları

Merve ve Rahmi Akman olay hakkında DHA’ya açıklama yaptı. Açıklamalarında suçları olmadığını, mahkemenin kendilerini psikolog ve doktor raporlarına göre tahliye ettiğini öne sürdü. Çocukların babaanneleri tarafından yönlendirildiğini ve psikolog raporları ile kanıtlandığını savundu. Merve Akman yaşanan olaylara isyan ettiğini söyledi. Rahmi Akman ile 8 Kasım 2018 tarihinde evlenen Merve Akman şu açıklamaları yaptı:

 • Rahmi Akman ile evlenmeden önce bir olaya karıştım ve tutuklandım. 3 yıl 8 ay süreyle hapiste kaldım. Afyon Açık Cezaevi’nde 1 yıl hapisteydim. Sonra af yasası çıktı ve tahliye edildim. 2019 yılının Kasım ayında eski eşimin annesi Günay S., Afyon Açık Cezaevi’nde ziyaretime geldi. Çocukları 1 aylık Edremit’e tatile götüreceğini, onların babaannesi olduğunu ve beraber vakit geçirmek istediğini söyledi. Ben de izin verdim ve çocuklarımı götürdü.
 • Bu sürede cezaevinde olduğu için çocuklarını her gün aradığını söyleyen Merve Akman, “Tatile gittikten bir süre sonra çocuklarım orda daha fazla kalmak istemediklerini ve ne zaman geleceğimi sordular. Ben çocuklarıma tutuklandığımı söylememiştim. Bir otelde çalıştığımı ve sadece üç ayda bir hafta izinli olduğumu söylemiştim. Çünkü açık cezaevinde üç ayda bir evci iznimiz vardı. İzin zamanında eşimi ve çocuklarımı görmeye geliyordum. Önce eşimle birkaç gün otelde kalıp sonra annemin yanına çocuklarımı görmeye gidiyordum.” dedi.
 • Bir süre sonra çocuklarımı babaannesi, çocuklar seninle görüşmek istemiyor diyerek görüşmemize engel oldu. Çocuklarınla görüşmek istiyorsan kocandan boşan ve oğluma dön dedi. Ben de bunu kabul etmedim. Kendisine benim mutlu bir evliliğim var, kocam çocuklarıma çok iyi bakıyor. Senin oğlun bana sürekli işkence uyguladı. Şimdi mutlu bir evliliğim var asla dönmem. Bana çok çile çektirdi dedim. Bundan sonra yaşanacaklardan kork. Sen ve kocan çocuklara işkence ve cinsel istismar yapmışsın diyerek beni tehdit etti.
 • 2020 yılının Ramazan Bayramı’nın arife gününde yaşadıkları yerde jandarma ekipleri tarafından göz altına alındıklarını söyleyen Merve Akman, “Telefonlarımız elimizden alındı. Ancak Cumhuriyet Savcılığı emiri ile serbest bırakıldık. Telefonlarımız incelendi. Ancak 2020 yılının kasım ayında tekrar göz altına alındık. 14 Kasım 2020 tarihinde 14 saat süren bir duruşmadan sonra tutuklandık. 5 Ocak 2021 tarihinde delil yetersizliğinden dolayı serbest bırakıldık.

Adli tıp raporları ile çocukların istismara uğradığı kanıtlanmasına rağmen psikolog raporları ile her şeyin ortada olduğunu öne süren Merve Akman, “Çocuklarımı babaanneleri akıllarını çelmeye çalışıyor” dedi. Kızının velayetinin hala kendisinde olduğunu söyleyen Merve Akman, sözlerine şöyle devam etti:

 • Eski eşim benden ayrıldıktan sonra dört kez evlilik yaptı. Bana oğlumu eşim istemiyor diyerek kendisi gönderdi. Babama oğlumun noterde velayetini vererek teslim etti. Oğlum gelince kucağıma atladı ve ağladı. Anne beni bir daha lütfen babama gönderme dedi. Ben oğlumu Finike’de okula yazdırdım. Sırf onların psikolojisi bozulmasın diye ben otelde çalışıyorum bir süre gelemeyeceğim diyerek, çocuklarıma yalan söyledim. Bu süreçte kızım bir sağlık problemi yaşadı. Hastanede yattı. Kızımın başında eşim kaldı. Babam kaza geçirdi. Oğlum bu süre boyunca Finike’de tesiste çalışan kız kardeşlerimin yanında kaldı. Oğlum teyzesinin telefonuna kendisini video çekiyor. Herkesi arıyor ve annem beni okula göndermiyor diyor. Benim tek suçum yanlış ve kötü bir adamla evlilik yapmak.”
 • Rahmi Akman ise “Biz iki gündür baskısı altındayız. Sosyal medyadan bize ağır küfürler ediliyor. Babamı, annemi, kardeşimi, eşimi, dostumu ve arkadaşlarımı ağır şekilde tehdit ediyorlar. Bizim can güvenliğimiz yok. Biz çocukları kesinlikle istismar etmedik. Adli tıp raporlarımız ve doktor raporlarımız vardır. Kesinlikle adli tıp raporlarında istismara uğradıklarına dair hiçbir şey yoktur” dedi.

Çocukların Öz Babası Nerede?

İstismara uğradığı iddia edilen çocuklar Bakanlık tarafından devlet koruması altına alınmıştır. Olayın ardından çocukların babası Gürhan G. sessizliğini bozarak açıklamalarda bulundu. Gürhan G. dava süreci bizim için inanılmaz yıpratıcı bir süreçti. Çocuklarımız ile ilgili adalete konuşmayı beklerken, hala adaletin tecelli etmemesi hem annemi, hem çocuklarımı, hem de beni aşırı yıprattı. Adaletin bir an önce tecelli etmesini istiyoruz. Şiddet iddiaları ve Merve A.’dan sonra 4 kez evlendiğim iddiaları doğru değildir. Merve A. dahil 3 kez evlendim ve şu anda 4 yıldır evliyim. Çocukların durumdan etkilenmemesi için kendisi ile ayrılığımızı sakladık. Ben sürekli çocuklarımın yanına gittim. İstismar olayında annem ve avukatım olaydan tamamen emin olduktan sonra savcılığa gittikten sonra olayı öğrendim. Şu anda beklentim en kısa sürede bu sapkın ve pedofili insanların tutuklanması ve çocuklarımızın bize verilmesi.

Pandemi döneminde maddi durumum kötüydü. Şu an tekrar çalışmaya ve kazancımı sağlamaya başladım. Bu olaylar çözüldükten sonra annemin yanına Balıkesir’e giderek orada işimi kurup ailemle birlikte yaşamaya başlayacağım. Çocuklarımızın ifşa olmaması ve geleceğini koruyabilmek adına avukatımın talebiyle medyadan uzak durduk. Çocuklarım zaten bu sapkın insanlardan dolayı travmatik olaylar yaşadı ve şu anda depresyondalar. Biz de bu duruma katkı sağlamamak için uzak durduk ve adaletin vereceği cezayı bekledik dedi.

Çocukların Öz Babası Nerede?

Çocukları Kaçırma Girişimi

Günay S.’nin avukatı Yusuf Önder, yaşananlar ve adli süreç hakkında bilgi verdi. Çocukları kontrol ederek sağlık kuruluşundan fiziksel şiddet aldıklarına dair rapor alarak adli işlemi başlattıklarını belirtti. Yusuf Önder davanın 2020 yılında açıldığını söyledi. Duruşma gününden 2 gün önce üvey baba Rahmi Akman ve anne Merve Akman tarafından çocukların kaçırılmaya çalışıldığını belirtti.

Yusuf Önder Merve Akman ve Rahmi Akman ilk duruşma yapılmadan önce Antalya’dan gelerek velayeti babasında olan oğlunu kaçırma girişimine bulunuyorlar. G.E.G bu sırada bağırıyor ve vatandaşlar devreye girip çocuğu ellerinden alıp babaanneye teslim ediyor. Duruşma gününden iki gün önce bunların yaşanması şüphe uyandırır dedi. Çocukların yaşadığı olaylar ile ilgili ilk başta babaları Gürhan G.’ye bilgi verilmediğini söyleyen Önder, “Babanın bir hata yapmasından korktuk. Durum netleşince baba ile konuştuk. Durumun kötü olduğunu anlattık ve babayı zapt etmekle uğraştık” dedi.

Avukat Yusuf Önder şu sözlerle devam etti:

 • Çocukların annesi Merve Akman mahkeme ile ilgili çocukların bilgilerinin bulunduğu evrakları paylaşarak bilgilerini açığa çıkarmıştır. Bu çocukların örselenmesidir. Çocukların haklarının zedelenmesidir. Çocukların isimlerinin açık bir şekilde okunur ve görünür şekilde yayınlaması, ifşa edilmesi tamamen hukuki ihlaldir. Bu ihlali kabul etmemiz mümkün değil. Bazı haber kanallarından çocukların fotoğraflarına erişilmeye ve paylaşılmaya çalışılıyor. Biz bunu kesinlikle kabul edemeyiz. Biz bu paylaşımlar ile ilgili şikâyetçi olacağız. Çocukların geleceği ve unutulma hakkı resmen şu anda çok büyük risk altına girmiş durumda. Bu çocuklar büyüyecekler. Bu çocuklar Türkiye’nin geleceği dedi.

Çocukların Avukatı Gülşah Ekin Taş’dan Açıklamalar

Avukat Gülşah Ekin Taş’ın Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada verdiği bilgiler şunlardır:

 • “Olay aslında Elmalı’da yaşanmıyor. Orada ağız ceza mahkemesi olmadığı için dava Elmalı’da görülüyor.”
 • “Kız çocuğu uzun yıllar boyunca cinsel istismara uğruyor. Ancak oğlan çocuğu da cinsel istismara uğramaya başlayınca olay ortaya çıkıyor. Sonrasında çocuklar babaannelerin yanında kalmaya başlıyorlar ve uğradıkları istismarı bu aşamada anlatıyorlar.”
 • “Çocuklar teyzelerden ve dededen fiziksel istismar görüyorlar, çocukları şarj kabloları ve oklava ile şiddete uğruyorlar. Babaanne tüm olayları dinledikten sonra çocukları psikoloğa götürüyor. Psikolog yardımıyla da yaşanan istismarlar, çocukların eskiden çizdiği resimler ortaya çıkıyor ve dava başlıyor.”

Son duruşmadan sonra UCİM Başkanı Saadet Özkan, “Çocuklar tüm detayları bağıra bağıra anlattı ama istismarcılar hala aramızda. İstismarcılar tahliye edildi ve yüzlerindeki o ifade çocuklara ihanetti. Heyete derdimizi anlattık ama çaremiz kalmadı” dedi.

Bianet’in haberine göre Saadet Özkan’ın basın açıklaması şöyleydi:

 • 8 yaşında ve 6 yaşındaki çocuklar sistematik şekilde üvey baba, anne ve akrabalarının istismarına uğradı. Bu çocukların yaşamları koruma altına alınmasaydı cesetleri bir yerde bulunabilirdi. İstanbul ve Balıkesir adli tıp, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi çocukların cinsel istismara uğradığını kanıtladı. Ancak bu istismarcılar hala aramızda. Hep belgeler toplandı deliller karartılma ihtimali yok deniyor, peki bu çocuklar şu anda güvende mi?”

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı Açıklamaları

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı Açıklamaları

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, Elmalı Davası ile ilgili açıklama yaparak sanıkların tutuksuz yargılanmasına itiraz ettiklerini söyledi. Fakat itirazı Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin reddettiğini de sözlerine ekledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Açıklaması

Antalya Elmalı’da yaşanan iki kardeşin istismar edilmesi ile ilgili aşağıdaki açıklamalarda bulunmuştur:

 • 6 Mayıs 2020 tarihinde iki kardeşin istismara uğradığı şüphesi ile ilgili konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşme Çocuk İzlem Merkezimizde yapıldıktan sonra çocuklara psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.
 • Yargılama süreci başladıktan sonra Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16 Ekim 2020 tarihinde yapılan ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır.
 • 5 Ocak 2021 tarihinde yapılan üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiştir. Bakanlığımız avukatları bu karara itiraz etmiştir.
 • 5 Mart 2021 tarihinde yapılan duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur.
 • 5 Mayıs 2021 tarihinde yapılan duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir.

Bu travmatik süreçte çocuklarımızın ihtiyacı olan sosyal hizmet modellerimiz ile destekliyoruz. Faillerin alınabilecek en ağır cezayı alması için sürdürülen hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımız tarafından yakın takibini sürdüreceğiz.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN