Coğrafya

Dünyanın En Soğuk Yerleri (Bölgeleri ve Şehirleri)

Dünyanın En Soğuk Yerleri (Bölgeleri ve Şehirleri)

Verkhoyansk, Rusya

Verkhoyansk, Rusya

Verkhoyansk bölgesinde yaşayan 1.434 kişi yer almaktadır, 1892 yılında bölgede sıcaklık -32 olarak ölçülmüştür. Bu bölgede yaşayan kişiler kürklü kıyafetler ve koruyucu ekipmanlar ile dışarı çıkmaktadır. Bölgede Ocak ayında ölçülen ortalama sıcaklık -50 derece iken Nisan ve Ekim aylarında ölçülen sıcaklık ta eksiler ile geçmektedir. -90 derece sıcaklığı sık şekilde yaşayan bir bölgedir, eski dönemlerde siyasi suç işleyen kişilerin yaşadığı bir bölgedir.

International Falls, Minn

International Falls, Minn

ABD’nin en soğuk olan bölgesi olarak kabul edilir, ABD ve Kanada arasında yer alan sınırda bulunur. 2000 yılında yapılan sayım ile bu bölgede 6.703 kişinin yaşadığı ortaya çıkmıştır. Yılın neredeyse her ayı kar ile kaplı olan bölgede -60 derece sıcaklıklar gözlenmektedir.

Oymyakon, Rusya

Oymyakon, Rusya

Northern Hemisphere bölgesinde ikinci en soğuk bölgedir. Bazı eyaletlerden ulaşım 3 günlük araba yolculuğu ile gerçekleştirilmektedir. Bölgede yapılan eğitim ve öğretim hayatı -50 derece üstüne sıcaklık oluşmadıkça devam etmektedir. Bölgedeki bazı yerlerde buz altından sıcak su çıkar, bundan kaynaklı olarak da Rus hükümeti turizm açısından önermektedir. Oymyakon’da yaşayan kişilerin en büyük geçim kaynağı buraya gelen turistlerdir.

Yakutsk, Rusya

Yakutsk, Rusya

Yakutsk dünyanın en soğuk olan şehridir, Kamchatka VE Sibirya arasında yer alır. Antartika’dan sonra dünyadaki en düşük olan sıcaklık bu bölgede yer alan Yana nehrinin havzasında ölçülmüştür. Burada sıcaklıklar Eylül ayında düşmeye başlar ve Mayıs ayına kadar kesinlikle yükselmez. Ocak ayında ölçülen en düşük sıcaklık -27 derecedir. Şehir dünyanın en soğuk şehri olmasına rağmen 200.000’den daha çok insan bu bölgede yaşamaktadır. Yakutsk bölgesinde hayvanat bahçesi, müze, kafeler bulunur, ayrıca bu bölge madencilik ile geçinmektedir.

Barrow, Alaska

Barrow Alaska

Amerika’nın en kuzey kısmında yer alan şehir, North Pole’un tam olarak 2092 km güneyinde ve Arktik çemberin tam olarak 514 km kuzeyinde yer almaktadır. Şehirde 4.581 kişi yaşar, enerji konusunda önemli bir konuma sahiptir. Şehre uçak seferleri yapılır, dondurucu olan soğuk günler Haziran ayına kadar devam eder. Temmuz ayında ise sıcaklık 4 dereceleri bulur.

Fraser, ABD

Fraser ABD

Rocky dağlarının etek uçlarında yer alan şehirde 200 yılında yapılmış olan sayım neticesinde 910 kişi yaşadığı ortaya çıkmıştır. Winter Park kayak merkezine yakınlığı ile bilenen bölge Amerika’nın en soğuk kış günlerini geçirir. Haziran ayında ölçülmüş olan en düşük sıcaklık 1.6’dır.

Hell, Norveç

Hell Norveç

Bölgede turistik açıdan önemli bir yerdir, zorluklar içinde bu bölgeye ulaşmış olan turistler mutlaka tren istasyonun önünde resim çektirir.  Bu bölge dünyanın en soğuk olan güzelliği olarak nitelendirilmektedir ve şubat ayında ortalama sıcaklık eksi 6 derecedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN