Coğrafya

Dünyanın En Küçük Ülkesi ve Ülkeleri

Dünyanın En Küçük Ülkesi ve Ülkeleri

Dünyada yer alan en küçük ülkelerin büyüklükleri bir köy kadar bile yok, dünyada yer alan en küçük ülke 5 km² yüzölçümü ile ne kadar küçük olduğunu ispatlıyor. İşte sizlere dünyanın en küçük olan 10 ülkesi;

Vatikan

Vatikan 5 km²’lik yüzölçümü ile dünyada bulunan en küçük ülke olma özelliğine sahip, nüfusu ise770 kişiden oluşuyor. Bu kişiler büyük bir çoğunluğu ise burada yerleşik olarak yaşamıyor. Vatikan Roma tarafından çevrelenmiş olarak yaşamına devam ediyor.

Monako

Monako 18 km²’lik yüz ölçümü ile dünyanın ikinci küçük ülkesi olarak karşımıza çıkıyor ve 32 bin kişilik bir nüfusa sahip. Monako, Fransız Rivierası boyunca uzanmaktadır.

Nauru

Nauru’nun 200 km²’lik yüz ölçümü bulunmaktadır, 13 bin kişilik bire nüfusa sahip olan ülkenin geçim kaynağı fosfat yataklarıdır.

Tuvalu

Tuvalu’nun 233 km²’lik yüz ölçümü bulunmaktadır, 12 bin kişilik bire nüfusa sahip olan ülke 9 tane mercan adasından oluşur.

San Marino

San Marino’nun 621 km²’lik yüz ölçümü bulunur ve nüfusu 29 bin kişidir. İtalya’daki Titano Dağı’nda yer almaktadır.

Liechtenstein

Liechtenstein ‘nin 1605 km²’lik yüz ölçümü bulunur ve nüfusu 34 bin kişidir. Avusturya ve İsviçre arasında Rhine Nehri’nin kıyısında yer alan bir ülkedir.

Marshall Adaları

Marshall Adaları’nın 1812 km²’lik yüz ölçümü bulunur ve nüfusu 58 bin kişidir. Resifler, mercan adaları ve 34 tane adadan meydana gelmektedir.

Saint Kitts ve Nevis

Saint Kitts ve Nevis’in 2694 km²’lik yüz ölçümü bulunur ve nüfusu 39 bin kişidir. Saint Kitts ve Nevis, bir Karayip ülkesidir.

Seyşeller

Seyşeller’in 2771 km²’lik yüz ölçümü bulunur ve nüfusu 81 bin kişidir. Hint Okyanusu’nda bulunan adalar gruplarının bir parçasıdır.

Maldivler

Maldivler’in 2978 km²’lik yüz ölçümü bulunur ve nüfusu 340 bin kişidir. Hint Okyanusu’nda bulunan adalar gruplarının bir parçasıdır. Maldivler güzelliği ile de bilinmektedir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN