Haberler

Dünyadaki En Tehlikeli Plajlar

Dünyadaki En Tehlikeli Plajlar

Dünyada bulunan tehlikeli plajlarda akıllara gelmeyecek türden tehlikeler insanları beklemektedir. Denizanaları, köpek balıkları, timsahlar, akıntılar gibi birçok sorun ile bu plajlarda karşılaşmak mümkün.

En Tehlikeli Plajlar

Avusturalya - Fraser Adası

Fraser Adasının çevresinde bulunan denizler için gidilmez sertifikası çıkartılmıştır. Burada bulunan plajlarda aklınıza gelmeyecek türden tehlikeler insanları bekler. Adada zehirli örümcekler, kuru denizanası türleri ve tuzlu su timsahları bulunmaktadır. Ayriyeten zehirli olan örümceklerin insanlara saldırdığı ile alakalı raporlarda bulunur. Ada yeşillik açısından ve deniz açısından insanları cezbeden bir görüntüye sahiptir.

Güney Afrika - Gansbaai

Gansbaai bir nevi köpek balığı cennetidir, kafesler yardımı ile denize girilebilir. Dalış ve inceleme yapmak için profesyonel olan ekiplerin girmesine izin verilmektedir.

Hawaii - Hanakapiai

Bu bölgeye gelen kişiler ölüm tabelası ile karşılaşır, tabela üstünde kişi sayısını görmekte mümkündür. Burada gerçekleşen ölümlerin en büyük sebebi akıntıların kuvvetli olması ve güçlü dalgaların bulunmasıdır. Ayriyeten bu bölgede sığ yerlerde bile ölümlerin olduğu yazılan raporlarda mevcuttur.

New Smyrna Sahili - Florida

Dünyadaki en tehlikeli plajlardan bir tanesi olan New Smyrna sahili kıyılarında sıklıkla köpek balığı saldırılarına rastlanılır. Yapılan araştırmalar ve tutulan veri kayıtları neticesinde bu bölgede 210’un üstünde köpek balığı saldırısı ortaya çıkmıştır. Sörf tutkunu olan kişilerin sevdiği bu bölgede 24 saat boyunca görevliler gezinir ve burada bulunan kişileri sürekli köpek balığı saldırısına karşı uyarır.

Avusturalya - Northern Territory ve Queensland

Bu bölgede özellikle Nisan ve Ekim aylarında binlerce kutu denizanası sürüsü belirmektedir, hatta bu bölgede birçok plaj bu aylarda hizmete kapatılır. 1883 senesinde 70 kişinin ölümüne sebep olan kutu denizanaları zehirlidir.

Brezilya - Praia de Boa Viegem

Dünyadaki en popüler kum plajıdır, 1992 senesinde 50 tane köpek balığı saldırısı raporlara geçmiştir. Bu saldırılar sonucunda 19 kişi hayatını kaybetmiştir.

New Jersey - Long Beach Adası

Jaws filmine konu olan olaylar bu adanın sahilinde yaşanmıştır, bu sahillerde on bir gün içinde 5 tane köpek balığı saldırısı yaşanmıştır. Sonu ölümle sonuçlanan bu saldırıda sahil kıpkırmızı kana bulanmıştır.

Hindistan - Chıwpatty Plajı

Bu bölgede denize girmek aşırı düzeydeki kirlilikten dolayı mümkün bile değildir.

Meksika - Zipolite Plajı

Ölüler plajı olarak da bilinen bu plaja neredeyse kimse gitmez, giden kişilerde oldukça temkinli şekilde davranır. Oynayan dip kumları, birden yükselebilen sularından kaynaklı olarak tehlikelidir, bembeyaz kumu ve denizin berraklığı ise insanları cezbeden bir tarafı bulunur. Bu bölgedeki tehlikelerin önüne geçmek için gelen ziyaretçileri uyarmak adına görevli bir tim kurulmuştur.

Brezilya - Copacabana Plajı

Copacabana plajında şu güne kadar 6 tane köpek balığı saldırısı gerçekleşmiştir, bu bölgedeki esas tehlike akşam saatlerinde başlayan şiddet, gasp ve suç olaylarıdır.
Brezilya- Boa Viagem Plajı ve Recife

1990 senesinde Boa Viagem plajında gerçekleşen köpek balığı saldırısı sonucunda bu plaj ününü bir nebze olsun kaybetmiştir. Şimdilerde bu plajda insanlar oldukça dikkati şekilde yüzüyor. Sahillerde ve denizde bulunan ekosistemin bozulmasından kaynaklı olarak köpek balıklarının da beslenme zinciri bozulmuştur. Bundan kaynaklı olarak bu plajda yüzün kişiler köpek balıklarına karşı dikkatli olmalıdır.

ABD Marshall Adaları - Bikini Mercan

Dünya mirası listesinde bulunan Marshall Adaları iki sebepten dolayı oldukça tehlikelidir, bunlardan ilki 1946 ile 1958 seneleri arasında gerçekleşen nükleer bomba denemelerinin bu sularda gerçekleşmesidir. Bundan dolayı burada yetişen ve büyüyen canlıları yememek gerekir. İkinci sebep ise yaklaşık olarak 65 senedir burada balıkçılığın yapılmamasıdır. Balıkçılık yapılmadığından dolayı bu bölge köpek balıklarının beslenme açısından yuvası olmuştur.

California - Kırmızı Üçgen

Dünya üzerinde gerçekleşen köpek balığı saldırılarının %11 kısmı bu bölgede gerçekleşmiştir. Bu bölgedeki denizlerde bulunan denizaslanlarının ve deniz samurlarının yoğunluğundan kaynaklı olarak da köpek balıklarının beslenme alanıdır.

Hawaii - Kilauea

Bu bölgede bulunan plajların kumları siyahtır, dünyada en aktif olan volkan birinin kenarında bulanan Kilauea oldukça tehlikelidir. 1828 senesinde bu yana kadar 102 tane köpek balığı saldırısı verilere geçmiştir.

Brezilya - Amazon Plajları

Bu bölgede ayağınızı, elinizi, yüzünüzü suya sokmak oldukça tehlikelidir, elektrik yılanları, pirinalar ve daha birçok tehlikeli canlı bu sularda yaşamaktadır. Bu bölgede kıyıda gezmek gerekir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN