Yemek ve İçecek

Bitter Çikolata Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Bitter Çikolata Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Dünyada en çok tüketilen besinler arasında yer alan çikolata; hem tüketen kişiye verdiği hazla, hem de “tutku” üzerine sembolize edilen bir simge olmasıyla modern toplumlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. İnsan sağlığı açısından yararlı bir besin olmasının yanı sıra, tüketildiği zaman enerji aktarımı sağlayarak insanı dinç halde tutar. Çikolata genel olarak ikiye ayrılır: Normal çikolata ve bitter çikolata. Reklamlarda bir zevk aracı olarak gösterilen bitter çikolata, tanıtılan yönü haricinde insan sağlığında önemli rol oynayan bir besin olarak karşımıza çıkar.

Bitter Çikolata Nasıl Yapılır?

Bitter çikolatanın hammaddesi kakaodur. Tropikal iklimlerde yetişen kakao ağaçlarında bol miktarda kakao meyvesi bulunur. Bu meyvelerin çekirdekleri kakao yoğunluğunun en yüksek seviyede olduğu bölgedir ve “Tohum” olarak da bilinmektedir. Tohumlar veya çekirdekler toplandıktan sonra ezilir. Ezilme işlemi sonrasında kakao tohumlarının yaklaşık 10 günlük süreyle güneşte bekletilip kurutulma süreci başlar. Kurutulmasının nedeni tohumun kavrulmaya hazır hale getirilmek istenmesidir. Tohumlar özel makinelerde kavrulur ve kakao tohumunun iç bölgesine ulaşılır. Tohumun içindeki öz, çikolatanın temelini oluşturacaktır. Kakao yağının şeker ve çikolata likörüyle birleştirilmesi sonucu ortaya bitter çikolata çıkmaktadır. Eğer süt ilavesi yapılıyorsa, sütlü çikolata üretilmiş olur. Bitter çikolatanın kakao yağı oranı normal bir çikolataya göre çok daha yoğun olur. Bitter çikolatadaki acı ve sert tadın kaynağı ise kakao özünün miktarıdır.

Bitter Çikolata

Birçok uzmana göre bitter çikolatanın insan sağlığına büyük faydaları bulunmaktadır. Kan şekeri seviyesini dengede tutma ve kalp sağlığını düzenleme gibi etkileri, bitter çikolatayı önemli bir besin haline getirmektedir.

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Ruh sağlığına faydası: Halk arasında “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin, kişilerde yaşanan depresyon ve ruh hali bozukluklarının tetikleyici durumundadır. Mutluluk hormonu yeterli seviyede salgılanmazsa, kişilerde psikolojik temelli birçok hastalık oluşabilir. Bu yüzden serotonin seviyesini artırabilecek besinler tüketmek önem kazanır. Bitter çikolatanın içinde bulunan teobromin, beyindeki endorfin üretimini teşvik edici bir özelliğe sahiptir. Endorfin üretimi yükseldikçe, anti depresan etkisi veren serotonin seviyesi de yükselecektir. Böylece mutluluk hormonu istenilen seviyelere gelecek ve ruh sağlığı korunmuş olacaktır. Eğer kişilerde bitter çikolatanın herhangi bir alerjik reaksiyonu bulunmuyorsa, bu çikolatanın haftada en az üç kez tüketilmesi doğru tercih olacaktır.

Kalp sağlığına faydası: Uzmanlar tarafından yürütülen araştırmalarda bitter çikolata tüketiminin kalp ve damar sağlığına büyük faydalar sağladığı ortaya çıkmıştır. Bitter çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar, vücuttaki birçok rahatsızlığın oluşumuna neden olan serbest radikallerle savaşır. Bir antioksidan olarak flavonoid, bitter çikolatanın içinde yoğun olarak bulunur. Bu sayede tıkanan damarlar doğal yollarla açılabilir, kanın damarlardaki dolaşımına zemin hazırlanılabilir. Kan dolaşımının hızlanması, direkt olarak kalp sağlığına olumlu etkiler bırakacaktır.

Kan şekeri: Bitter çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar sadece kalp ve damar sağlığını düzenlemekle kalmaz, ayrıca vücuttaki kan şekeri seviyesini düzenleyici etkiler gösterirler. Glisemik seviyesinin bitter çikolatada az miktarlarda bulunması, glisemik tarafından etkilenen kan şekerinin çok daha düzenli bir şekilde salınması anlamına gelecektir. Bir yandan da flavonoidler kan şekerini düzenleme görevini üstlenecektir.

Kan basıncı: Kan şekerini düzenleyici etkileri bulunan bitter çikolata, kolestrol seviyesinin ve kan basıncının düşürülmesinde önemli rol oynamaktadır. Flavonoidlerin görevleri arasında kandaki basıncı dengelemek ve kanın damarlarda rahatça dolaşmasını sağlamak gibi önemli özellikleri vardır. Düzenli olarak tüketilen bitter çikolata kolestrolü düzenlerken, fazla miktarda tüketilen bitter çikolata ise kalp sağlığını tehdit edebilecek krizlere yol açabilir. Bu yüzden “her şeyin fazlası zarar” deyimine sadık kalarak hareket etmek gerekir.

Bitter Çikolata Yararları

Bitter Çikolatanın Diğer Faydaları: Bitter çikolatada bulunan maddelerin cilt sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Cildin pürüzsüz ve taze bir görünüm kazanabilmesi için düzenli olarak bitter çikolata tüketilmesi önerilmektedir. Teobromin maddesi bulundurması nedeniyle öksürüğü kesici özelliklere de sahiptir. Tüketimi aşırıya kaçmadığı sürece insanda net bir şekilde “tokluk” hissi yaratır, böylece kilo almanın önüne geçilmesinde de rol oynar.

Bitter çikolatanın faydalarını vücudunuzda görebilmek için haftada 40 gr. ile 60 gr. arasında tüketmeniz gerekmektedir. Fazla miktarlarda tüketildiğinde ise sağlığınız tehdit altına girebilir. Bağımlılık yaratıcı bir besin kaynağı olması nedeniyle aşırı miktarlarda tüketilmesi önerilmez.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN