Haberler

Bermuda Şeytan Üçgenindeki Yaşanan Olaylar Bir Tesadüfmü?

Bermuda Şeytan Üçgenindeki Yaşanan Olaylar Bir Tesadüfmü?

Bermuda Üçgeninin Sırrı

Bermuda, San Juan ve Miami arasında kalan bölgeye Bermuda Şeytan üçgeni adı verilir, bu bölgede yaşanmış olan gemi ve uçak kazaları buranın ismini almasında etkili olmuştur. Gemi, insan ve uçak enkazlarının bulunduğu bu bölgede hayatını kaybedenlerin sayıları binler ile ifade edilmektedir. Gizemini halen koruyan ve net şekilde gizemi çözülmemiş olan bu bölge şeytan işi, lanetli olan bölge gibi tabirler ile de anılır. Birçok geminin, insanın ve uçağın ani şekilde kaybolması bu bölge ile geçmişten günümüze kadar gelmiş olan efsaneleri de destekler. Bermuda şeytan üçgeninin gizemi ile alakalı bir tane açıklama yoktur, yapılan araştırmalar neticesinde ortaya birçok açıklama çıkartılmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeni

Coğrafi Konum

Bu bölgede birçok ada bulunur, adalar görüntü olarak birbirleri ile hemen hemen aynıdır. Geçmiş dönemde kaptanların varsayımları ve pusulalar ile seyahatler edilirmiş, bundan dolayı da yön tayini yamak oldukça büyük sıkıntılar yaratmış olabilir.

Gulf Stream Akıntıları

Gulf Stream akıntıları kuvvetli olan akıntılardır ve bu bölgede sürekli mevcuttur. Bu akıntılar o kadar kuvvetlidir ki, akıntının ortasında var olan bir gemi acil yardım çağrısında bulunsa bile, yardıma gelecek olan ekibin bu gemiyi bulması imkânsızdır, çünkü akıntı onu çoktan sürüklemiştir. Geçmiş dönemde birçok gemi bu sebepten dolayı batmış olabilir.

Hava Koşulları

Şu güne kadar yaşanmış olan en büyük kasırgalar Bermuda Şeytan Üçgeninin olduğu bölgede gözlemlenmiştir. Kuvvetli akıntılarında olduğu bölgede devasa kasırgalar, kuvvetli akıntılar ve fırtınalar sürekli yaşanmaktadır. Yaşanacak olan bu afetler gemilerin yanı sıra uçakları da bertaraf edecek kuvvettedir.

Pusula Sıkıntısı

Dünyanın manyetik olan kuzey kısmıyla coğrafi olan kuzey kısmı aynı olmaz, bu bazı bölgelerde pusulaların farklı şekilde gösterebileceğini ifade eder. Bundan kaynaklı olarak geçmiş dönemlerde pusula kullanımı yapan gemiler yönünü şaşırmış olabilir.

Metan Gazı

Bermuda Şeytan Üçgeninin olduğu bölgede yer altı kaynaklarından kaynaklı olarak metan gazı ortaya çıkar. Bu suyun ve havanın yoğunluğunu değiştirir ve kaldırma kuvvetini en aşağı seviyelere indirir. Bundan dolayı havada var olan nesneler karaya hızlı bir şekilde çekilmekte ve okyanusun en dip kısmına kadar gitmektedir. Metan gazının oluşu Bermuda Şeytan Üçgeninde var olan sıkıntıların en büyük etmenidir.

Bermuda Şeytan Üçgeninde Kaybolanlar

USS Cyclops

Amerika’nın donanmasında bulunan bu gemi 319 çalışanı ile 1918 senesinde arkasında bir iz bırakmadan bu bölgede kaybolmuştur. Bu geminin kaybolması ile en çok insan kaybı yaşanmıştır.

Flight 19

1945 senesinde Amerika’ya ait olan 5 tane uçak bu bölgeye geldiklerine üstlerine yönlerini bulamadıklarına dair bildirim yaptılar. Uçakların bulunması amacı ile üstün emri ile bölgeye bir uçak daha gönderilmiştir ama günün sonunda 5 uçaktan ve kurtarmaya giden uçaktan herhangi bir haber alınamamıştır.

Carrol A. Deering

Carrol A. Deering 1921 senesinde Bermuda Şeytan Üçgeninin olduğu bölgede mürettebatı ile kaybolmuştur.

Bermuda Şeytan Üçgeninde Olan Olayların Ortak Özellikleri

  • Kaybolan araçlar ve insanlara ait herhangi bir iz ve kalıntı mevcut değildir.
  • Kaybolan bazı gemiler sapasağlam bulunmuştur ama mürettebatından herhangi bir iz yoktur.
  • Kaybolma ile alakalı oluşan vakalarda üstlere bildirilen en büyük sorun yön bulma ile alakalı olan sıkıntılardır.
  • Bu bölgeye ait net olan herhangi bir fotoğraf ya da görüntü bulunmamaktadır.

Bermuda Şeytan Üçgeninden Sağ Çıkan Var mıdır?

Amerikalı olan pilot Porto Rico 1970 senesinde başından geçen olayı şu şekilde anlatır;

Miami bölgesine doğru havalandığını ve uçuşunun başlamasından yarım saat sonra tüm elektronik cihazlarının bozulduğunu ve pusulasının çalışmadığını ifade etmiştir. Bunu fark eden pilot durumu üstüne bildirmiştir, uçağının ise her tarafını bembeyaz bir bulut sarmıştır. Bulutun etrafında bir tünel misali olduğunu ifade eden pilot mavi gökyüzü görmüş ve uçağı o tarafa doğru yönlendirmiştir. Buradan çıkmasının oldukça güç olduğunu ifade eden pilot sanki bir tünelde olduğunu ve uçağının sıkıştığını da söylemiştir. Maviliğe ulaşan pilotun pusulası düzelmiş, elektronik cihazları düzelmiş ve üsttü ile iletişimi normale dönmüştür.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN