Spor

Zumba Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Zayıflamak Mümkün Mü?

Zumba Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Zayıflamak Mümkün Mü?

Başlıklar

Zumba Nedir?

Zumba, 1990'larda Kolombiya'da aerobik eğitmeni olan dansçı ve koreograf Beto Pérez tarafından bulunmuştur. Bir gün sınıfı için Latin dans müziği olan salsa ve merengue kasetlerini kullandı. Bu müziği ve dansı diğer derslerine entegre etmeye başladı ve buna "Rumbacize" adını verdi. Pérez ve ortağı küba müzik türü olan "rumba"nın ilk harfini değiştirmeye karar verdiler. Pérez'in çocukken sevdiği Zorro karakterinin baş harfi olan "z" harfiyle kelimeyi tanımladılar. Bir çok yatırım alan bu yenilik 2015 yılına kadar 186 ülkede 14 milyon Zumba öğrencisi vardı.

Zumba koreografisi, on altı temel adımın tümü veya bir kısmı kullanılarak oluşturulur. Dört temel ritim vardır: salsa, reggaeton, merengue ve cumbia; her temel ritmin dört temel adımı vardır. Zumba farklı yaşlar için seçenekler sunduğundan Zumba programı her yaş için güvenli olduğu söylenebilir.

Zumbanın Faydaları Nelerdir?

Zumba, yüksek kalori yakma faydasının yanı sıra kalp hastalığı riskini düşürmeye, kan basıncını ve kötü kolesterolü düşürmeye ve iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olabilir. Evde tek başınıza ya da bir spor salonunda grup halinde yapabileceğiniz zumba, latin müziği eşliğinde lunge, squat gibi egzersizleri içeren çok dinamik bir koreografi gerçekleştirilerek yapılır. İnternette bolca Zumba dersi videosu var. Bu videoları izleyerek evde zumba yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz

Zumba dansının temel amacı, müziğin ritmine kendinizi kaptırmak ve kilo vermektir. Elbette bu hedefe ulaşmanızı sağlayan rakamlar ve adımlar zumba kursları sayesinde eğlenceli bir şekilde öğrenilmekte ve uygulanmaktadır. Latin müziği ve adımları bu dansın temel unsurunu oluşturur. Düzenli antrenmanlar ile diri ve fit bir vücuda sahip olmak mümkündür.

Zumba Nedir?

Zumba Nasıl Yapılır?

Zumba yapmaya başlamadan önce bilmelisiniz ki yapacağınız bu egzersizde hemen hemen her kasınızı çalıştıracaksınız. Bu yüzden önemli olan ilk şey rahat bir kıyafet tercih etmek olmalı. Zemine çıplak ayak ile basmak canınızı yakabileceğinden temiz ve esnek bir ayakkabıyı da unutmamalısınız.

Zumbaya başlamadan önce vücudunuzu ısıtmak esneme hareketlerini yapmalısınız. Sonrasında daha kolay koreografilerle başlamalı ve seçtiğiniz plana göre zorluk derecesini giderek arttırmalısınız. Bu süreç boyunca vücudunuzdaki tüm kas grupları uyarılacak ve metabolizmanız hızlanacağından zaman zaman halsiz hissetsenizde egzersiz programınıza alıştıktan sonra zorluk geçecektir. Ayrıca herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık kontrollerinizi yaptırmayı unutmamalısınız.

Evde, bir spor salonunda veya bir zumba dersi için olan salonlarda zumba dansı ile egzersizinize başlayabilirsiniz. Spor salonları ve zumba eğitimi veren salonlarda seçtiğiniz eğitmen size en uygun şekilde program belirleyip gelişiminizi kaydedecektir. 

Evde zumba yapmaya karar verdiyseniz bunda korkacak bir şey olmadığını unutmayın çünkü artık bir eğitime ulaşmak için çok fazla zorlanmamıza gerek yok. Online eğitimler ve internette paylaşılan sonsuz videolardan kendinize uygun olanı seçerek başlayabilirsiniz. Önemli olana şey ritme kendinizi bırakmanız.

Salsa, reggaeton, merengue ve cumbia'dan oluşan 4 temel ritim adımlarıyla egzersiz yapıp, stresinizi azaltabilirsiniz. Bunun yanında kalori yakımınızda sizin için ayrıca sevindirici olacaktır :)

Zumba Nasıl Yapılır?

Zumba ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Bir antrenman yaklaşık 45 dakika sürer. Zumba, yüksek kalori tüketimi sağlayan tüm vücut kardiyo ve aerobik egzersizi olarak tasarlanmıştır. 2012 yılındaki bir araştırmada zumba yapan kişinin bir saatlik egzersiz ile 300 ila 900 kcal yakabileceği sonucunu buldu.

İyi bir kardiyo egzersizi olan zumba, kilo vermek için de oldukça faydalı bir aktivitedir. Eğlenceyi ve bolca hareketi günlük rutininize dahil etmeniz ile vücudunuzdaki birçok kas aynı anda hareket edecek böylece kilo vermek istiyorsanız zumba iyi bir seçenek olacaktır. Ancak egzersiz sırasında yaralanmaları önlemek için öncelikle ısınma egzersizlerinin yapılması ve sürenin her geçen gün arttırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Zumba, vücuttaki tüm kasları çalıştıran ve daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olan eğlenceli bir egzersizdir. Ortalama olarak 1 saatlik zumba' da yaklaşık 500 kcal enerji harcanabilir. Ağırlık kaldırmak, koşmak, mekik gibi diğer egzersizler gibi sıkıcı olmak yerine dans edilip keyifle yapılabilen bir spordur.

Kardiyo egzersizleri arasında belirli yaş grupları ve belirli nabız aralıklarında yapılması gereken böylece yağ yakımını sağlayan egzersizlerden biri de zumba'dır. Vücudumuz; yaşımıza, sağlığımıza göre değişecek belirli süre ve nabız aralıklarını kullanarak antrenmanların devamlılığıyla yağ yakabilir. Belirli bir süre yüksek tempoda egzersiz yapmaya devam ettiğimizde, kalp atış hızımız en iyi yağ yakımı için elverişli hale gelecektir. Zumba bu yağ yakımını en iyi destekleyen egzersizlerden biridir. Her derste ortalama 300-900 kcal harcanmaktadır. Verdiğimiz 7000 kalori bir kilogram yağa eşdeğer olduğu için zumba gerçekten de yağ yakımını inanılmaz derecede destekleyen bir egzersiz yönetimidir.

Zumba'nın En Etkili Olduğu Bölgeler Hangileridir?

Yağ yakımı lokal olarak gerçekleşmez, vücut yakılan kaloriyi hangi yağ hücrelerinden harcayacağını belirler. Vücuttaki yağ dağılımı kişiye göre değişebilir. Zumba uzmanları, vücuttaki bölgelere göre egzersizlere odaklanıyor. Zumba, tüm vücudu çalıştıran harika enerjiyle dolu bir parti atmosferinde çok terlediğiniz bir dans & fitness egzersizidir. Beslenmenize dikkat ederseniz kısa sürede kilo veremezsiniz.

Zumba ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Egzersize başladığınız anda en iyisi olmayı beklemeyin eğer uzun süredir egzersiz yapmadıysanız ya da dans ile ilgili bir deneyiminiz yoksa ilk başlarda adımları kaçıracak ve belkide yetişemeyeceksiniz. Unutmayın bunlar önemli değil yaptığınız şeyi sevdiğiniz sürece denemekten ve onu alışkanlık haline getirmekten kendinizi alı koymayın. 

Bu eğitimi ilk kez alacaksanız bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin;

  • Kurs içeriği hakkında bilgi edinin ve programınız hakkında bilgi edinin.
  • Dersinizden 10 dakika önce sınıfta yerinizi alın ve hocalarınızla tanışın.
  • Su içmeyi unutmayın. Zumbada bolca terleyeceğinizden su kaybınızı gidermelisiniz.
  • Eğitmenlerinizden ne beklediğinizi açıkça belirtin.
  • Genelde ilk derste hiç kimse adımları doğru yapamıyor. Adımları ilk seferde doğru yapamıyorsanız, bu dansı beceriksiz veya yapamayacak durumda olduğunuzu düşünmeyin. 

İlginizi çekebilir: Bowling Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN