Kimdir

Yıldız Tilbe Kimdir? Yıldız Tilbe’nin Hayatı ve Sanat Yaşamı

Yıldız Tilbe Kimdir? Yıldız Tilbe’nin Hayatı ve Sanat Yaşamı

Başlıklar

Yıldız Tilbe, 16 Temmuz 1966 tarihinde İzmir Konak’ta doğmuş, şarkıcı, söz yazarı ve bestecidir. Altı kardeşin en küçüğü olan Tilbe’ye, ailesi içinde “Yadigar” adıyla hitap edilmiştir. Ortaokul ikinci sınıftayken eğitimini bırakmak zorunda kalan sanatçı, henüz küçük yaşlarında şarkı söylemeye başlamıştır. 18 yaşından önce evlenen Tilbe’nin Sezen adında bir kızı bulunmaktadır. 5 yıl süren evliliğini noktaladıktan sonra, İzmir’in çeşitli kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır.

Yıldız Tilbe’nin Hayatı

İlk kez 1990 yılında sahneye çıkan Tilbe, 1991’in sonlarına doğru Sezen Aksu’dan vokalistlik teklifi aldı. Aksu’nun teklifini kabul ettikten sonra İstanbul’a geldi ve Aksu’nun evine taşınarak, onun vokalliğini yaptı. İkilinin ayrılmasının ardından İstanbul’un gece kulüplerinde şarkılarını söylemeye devam eden sanatçı, o dönemlerde Cem Özer’in sunduğu “Laf Lafı Açıyor” adlı program için solistlik teklifi aldı ve bir süre programda solistlik yaptı. Bu program sayesinde tanınan bir isim haline geldi ve aldığı albüm tekliflerini değerlendirerek 1994’de Delikanlım adlı ilk albümünü çıkardı. Aynı dönemlerde birçok sanatçıya hit şarkılarını verdi ve aynı zamanda bu sanatçılara vokallik yaptı.

Yıldız Tilbe

1996 yılında yapılan baskınla evinde esrar bulunan sanatçı, üç gün süreyle gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Esrarı bırakabilmek amacıyla bir süre tedavi de gören Tilbe, aynı dönemde çıkan Aşkperest albümüyle beklediği ilgiyi göremedi. 90’lı yılların sonularına doğru Bursa, Eskişehir ve İstanbul’da gece kulüplerinde çalışmaya başladı. 2001 yılında çıkan Gülüm albümüyle yeniden yükselişe geçti ve 2002 yılında da Haberi Olsun albümünü çıkardı. Üst üste gelen albümlerine 2000 yılındaki Yürü Anca Gidersin ile devam eden Tilbe, sanat yaşamı boyunca birçok ödül aldı. 2004’de rahim kanseri olduğunu öğrenen sanatçı, bir süre tedavi gördü ve ameliyat oldu.

Yıldız Tilbe’nin yazdığı şarkılarda aşk, hüzün ve ayrılık konuları işlenmiştir. Bestelerinin genelinde romantik bir yaklaşım içinde olan Tilbe, güçlü bir dille aşk temasını anlatmıştır. Albümlerinde bulunan besteleri haricinde farklı sanatçılara verdiği birçok bestesi de vardır. Yıldız Tilbe’nin 1994-2005 yılları arasında çıkarttığı dokuz albümünde de romantik ve aşk dolu temalar mevcuttur. Tilbe, kariyeri boyunca ilk kez 2004 yılında Yıldız’dan Türküler albümünde türküler söylemiş ve 2009’da ise Aşk İnsanı Değiştirir albümünde arabesk ile halk müziği tarzında şarkılar söylemiştir.

Yıldız Tilbe’nin Müzik Kariyeri

İzmir’de gece kulüplerinde şarkılarını söylerken, kendisini dinlemeye gelen Sezen Aksu’nun yardımıyla İstanbul’a gitmiştir. 1992 yılında Aksu’ya 9 ay vokallik yapan Tilbe, daha önce de bahsettiğimiz üzere Cem Özer’in programında solistlik yapmış ve ismini duyurmuştur. 1994 yılında Aydın Oskay’la anlaştıktan sonra, Delikanlım adlı şarkısı ve albümü piyasaya çıkmış, Yıldız Tilbe ismi herkes tarafından tanınmıştır. Delikanlım albümünün piyasaya sürüldüğü dönemlerde pop müziğin zirvede olması, Yıldız Tilbe’yi de pop şarkı söylemeye yönlendirmiş ve bu anlamda önemli eserler yapmıştır. Yaklaşık 3 milyon satan bu albümü, en fazla satılanlar arasına girmiştir. İlk klibini de Delikanlım şarkısına çeken Tilbe’nin, 1995’de yayınlanan Dillere Destan albümündeki 10 şarkının tamamı kendisine aittir.

1996 yılında çıkan Aşkperest albümü, Tilbe’nin üçüncü albümü olmakla birlikte 13 şarkıdan oluşmaktadır ve bunların dokuzu kendisine aittir. 1998’de piyasaya sürülen Salla Gitsin Dertlerin albümü ise, Tilbe’nin dördüncü stüdyo albümüdür, ayrıca 12 şarkıdan oluşan bu albümdeki 4 şarkının söz ve bestesi yine kendisine aittir. 2001 yılında yayımlanan bir değer albümü Gülüm, söz ve müziklerin tamamının Tilbe’ye ait olduğu şarkılardan oluşmaktadır. Bu albümde yer alan Aşkın Cezam mı şarkısının klip çekimlerini bazı sanatçı arkadaşlarıyla birlikte yapmıştır. Tilbe, 2002 yılında beşinci stüdyo albümü olan Haberi Olsun, 11 şarkıdan oluşmaktadır ve bu şarkıların on tanesinin bestesi Tilbe’ye aittir. Bu albümde Haberi Olsun adlı şarkı 2 versiyon halindedir ve listenin birinci ile ikinci sırasında yer almaktadır.

Yıldız Tilbe Kimdir

Yıldız Tilbe, 2003 yılında yedinci stüdyo albümü olan Yürü Anca Gidersin albümünü çıkarmıştır. 12 şarkının bulunduğu bu albümdeki şarkıların tamamı yine kendisine aittir. Düzenlemelerini Selim Çaldıran ve Ozan Doğulu’nun yaptığı albümde bulunan Yürü Anca Gidersin, E-mi, Çabuk Olalım Aşkım ve Çat Kapı şarkılarına klip çekilmiştir. Tilbe’nin 2004 yılında çıkardığı Yıldız’dan Türküler albümü, Türk kültürlerini yansıtan şarkıların kültürel ezgilerle söylendiği sekizinci stüdyo albümüdür. Albümde bulunan 20 türkü, Tilbe tarafından yeniden yorumlanan türkülerdir. Sanatçı bu albümüyle 2004 yılında Kral TV tarafından düzenlenen “Yılın Türk Halk Müziği Kadın Sanatçısı” ödülüne layık görüldü.

Tilbe’nin 2004 yılında çıkardığı diğer albümü Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım, sanatçının tekli çalışmalarına ilk kez yer verdiği bir albümdür. Söz ve bestesi kendisine ait olan iki şarkının yer aldığı bu albümde, Değerini Bilmek Gerekir Aşkın adlı şarkının sözleri Pablo Neruda’ya (Şilili yazar ve şair), bestesi ise Tilbe’ye aittir. Albümde bulunan “Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım” adlı şarkının iki remix versiyonu, Değerini Bilmek Gerekir Aşkın adlı şarkının da remix versiyonu bulunmaktadır. Sanatçının onuncu albümü, 2005 yılında çıkardığı Papatya Baharı adlı albümdür. Bu çalışmasında, Yar Yanına Geleceğim, Kendimi Veremiyorum ve Papatya Baharı adlı eserlerin slow, pop-rock, remix versiyonları da bulunmaktadır.

Yıldız Tilbe, Tanıdım Seni adlı maxi-single çalışmasını 2006 yılında müzik piyasasına çıkarmıştır. Bu albümünde ikisi versiyon olmak üzere toplam sekiz şarkısı mevcuttur. Tilbe’nin 11. albümündeki şarkıların hepsinin söz ve bestesi kendisine aittir. 2008 tarihine gelindiğinde 12. Albümünü Güzel adıyla çıkaran sanatçının bu albümünde bulunan Şarkıların Şarkısı adlı eser, Tilbe’nin o güne kadar çıkardığı albümlerde ve diğer şarkıcıların isimleri ile eserlerinde yer alan sözlerden oluşmuştur. Aşk İnsanı Değiştirir adlı albümünü 2009 yılında çıkaran Tilbe, bu albümünde genellikle arabesk şarkılar söylemiştir. İki ayrı CD’den oluşan bu albümünde, Aşk İnsanı Değiştirir, Ağla Yüreğim, Seni Sevmek İstemiştim, Gözleri Kara Sevgilim ve Ben Bir Karar Verdim adlı eserler sanatçıya aittir. Erkin Koray’ın Anma Arkadaş adlı şarkısı, bu albümde Tilbe’nin çıkış şarkısı olmuştur. 23 şarkının yer aldığı çalışma, müzik listelerinde satış rekorları kırmıştır. Tilbe’nin 2010 yılında Hastayım Sana adlı albümü çıkmıştır ve bu albümde on şarkı yer almaktadır. Şarkıların tamamının Tilbe’ye ait olduğu bu albümdeki Hiç Kimse Değilim ve Ayrılamam adlı şarkıları, daha önce sanatçı arkadaşları tarafından seslendirilen şarkılardır. Pop ağırlıklı olan bu albümde, Sevgilim Benim, Hastayım Sana ve Bu Evde Senle adlı şarkılara klip çekilmiştir.

Yıldız Tilbe Biyografi

4 Ağustos 2011’de Oynama adlı albümünü çıkaran Yıldız Tilbe, bu albümde müziği Marcus Miller’a (dünyaca ünlü bas-gitar sanatçısı) ait olan Oynama adlı eserin sözlerini yazmıştır. Parçanın, Miller’ın yaptığı versiyon dışında Türkçe versiyonu da albümde yer almaktadır. Yıldız Tilbe’nin arkadaşı olan Toprak’ın da seslendirdiği Aklım Hep Sende adlı eser, bu albümde bulunan tek Türk Halk Müziği tarzındaki şarkıdır. Toplamda dokuz şarkının bulunduğu bu albümde iki şarkıya klip çeken Tilbe’nin, Hakan Altun’la yaptığı düet (Ruh İkizi) ve Manga grubu ile yaptığı düet (Hani Biz), müzik dünyasının beğenisini kazanmıştır.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN