Kimdir

Winona Ryder Kimdir? Hayatı ve Oyunculuk Kariyeri

Winona Ryder Kimdir? Hayatı ve Oyunculuk Kariyeri

Başlıklar

Winona Ryder Kimdir?

Günümüzde pek çok çeşitli Hollywood aktör ve aktrisleri, birçok farklı orijinal yapımların bünyesinde rol almaktadır. Gün içerisinde izlediğim televizyon kanallarındaki filmlerden çeşitli reklamlara, pek çok farklı sinema filmlerinden ünlü firmaların tanıtım firmalarına kadar pek çok farklı alanlarda karşımıza çıkmakta olan bu ünlü oyuncuların oldukça geniş bir hayran kitlesi de vardır. Özellikle 90’lı yılların başından günümüze kadar sinema tarihinin en ünlü aktrislerinden birisi olan Winona Ryder da bu noktada en popüler oyuncuların başında gelmektedir. Son zamanlarda bu alanda cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de ‘‘Winona Ryder kimdir?’’ sorusudur. Hollywood tarihinin en önemli aktrisleri arasında yer alan usta oyuncunun aynı zamanda oldukça ilginç bir hayat hikayesi de vardır.

Winona Ryder Kimdir?

Winona Ryder’ın Yaşam Öyküsü

29 Ekim 1971 gününde Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletinde dünyaya gelmiş olan Winona Ryder, ismini doğduğu kasaba olan Olmsted County bölgesine oldukça yakın olan Winona kentinden almıştır. Babası Michael Horowitz, Romanya göçmeni bir Yahudi ailesinden gelmektedir. Winona Ryder’ın annesi olan Cindy Istas ise, babası Michael Horowitz gibi bir yazardı. Yuri isimli bir erkek kardeşi olan Ryder’ın Jubal ve Sunyata isimli iki tane de üvey kardeşi vardır. Timothy Leary ve Allen Ginsberg gibi edebiyat kökenli pek çok ünlü isimle de aile dostluğu bulunan ünlü isim, 7 yaşına geldiğinde ailesi ile beraber Kuzey Kaliforniya bölgesine yakın bir çiftlikte yaşamaya başladı. Elektriğin dahi olmadığı bu çiftlik bölgesinde annesinin bazı dönemler sinemada izlettiği filmler vasıtası ile sinemaya merak saldı.

10 yaşına bastığında Kaliforniya Petaluma bölgesine yerleşen aile, Winona’nın buradaki okulda yaşadığı çeşitli sorunlar sebebi ile onu bu okuldan alarak San Francisco yakınlarında konumlanmış olan American Conservatory Theatre okuluna yolladı. Bu şekilde oyunculuk için ilk adımlarını atmış olan Winona Ryder, 1984 yılında Desert Bloom isimli sinema filminin deneme seçimlerine katıldı ama seçilemedi. Rol aldığı ilk sinema filmi 1986 yapımı Lucas olan ünlü isim, bu filmde şiir sever bir genç kızı canlandırdı. Bu filmle beraber Horowitz soyadı yerine Ryder soy ismini kullanmaya başlayan usta oyuncu, 1987 yapımı Square Dance isimli filmde de rol aldı.

Yükselişe Geçen Bir Kariyer

Kariyerindeki en önemli çıkışı Beetlejuice filmi ile yapan Winona Ryder, bu filmde Michael Keaton ve Alec Baldwin gibi ünlü isimler ile beraber rol aldı. Bu filmde hayaletlerle etkileşime geçebilen ve depresif bir karakter olan Lydia isimli bir kıza hayat veren Ryder, bu film ile beraber oldukça büyük bir başarı elde etti ve dünya çapında da tanınır bir hale geldi. Pek çok çeşitli filmlerde oldukça farklı rollere hayat vermiş olan Winona Ryder’ın birçok çeşitli ikonik karakterleri de mevcuttur. Ünlü aktris Winona Ryder;

  • Heathers, Great Balls of Fire, Mermaids,
  • Night and Earth, Bram Stoker’s Dracula,
  • Masumiyet Çağı, Küçük Kadınlar, Deeds,
  • Looking for Richard, Girl Interrupted,
  • John Malkovich Olmak, Yaratık: Diriliş,
  • New York’ta Son Bahar ve Makas Eller gibi pek çok çeşitli ünlü Hollywood filmlerinde rol almıştır.

Winona Ryder Oyunculuk Kariyeri

Ödüllerle Dolu Bir Hollywood Kariyeri

Martin Scorsese ve Tim Burton gibi usta yönetmenler ile birlikte çalışma şansını elde etmiş olan Winona Ryder, oynadığı filmlerde pek çok farklı ünlü oyuncularla da beraber rol almıştır. Ünlü oyuncu aktrislik kariyeri boyunca oynadığı filmlerde;

  • Al Pacino, Daniel Day Lewis, Anthony Hopkins, Sigourney Weawer 
  • Michael Keaton, Natalie Portman, Keanu Reeves, Monica Bellucci,
  • Alec Baldwin, Chris Pine, Leonard Nimoy ve Gary Oldman gibi usta isimler ile birlikte rol almıştır.

İki kez Akademi Ödülü’ne aday gösterilen ve 1993 yapımı Masumiyet Çağı filmi ile Altın Küre ödülünü kucaklayan Winona Ryder, toplamda 75 farklı ödüle aday gösterilirken 25 tane ödül kazanmıştır. 2000 yılında Hollywood Bulvarı kaldırımında isminin yazılı olduğu yıldız ile onurlandırılan ünlü isim, özellikle son yılların oldukça popüler dizisi olan Stranger Things dizisinde de rol almıştır. Özellikle son dönemlerde kariyerinde oldukça durgun bir dönem geçiren Winona Ryder, şu anda bilinen herhangi bir dizi veya film projesinde yer almıyor.

İlginizi çekebilir: Frida Kahlo Kimdir? Hayatı ve Eserleri

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN