Kimdir

Waris Dirie Kimdir?

Waris Dirie Kimdir?

Başlıklar

Waris Dirie, Somali’nin Galkayo kentinde 1965 yılında dünyaya gelmiştir. Acılı yaşamından kurtulmuş olan Waris Dirie eski bir modeldir, modelliğin yanı sıra oyunculuk alanında çalışmış ve birçok sosyal projede yer almıştır. Waris Dirie 1997 ile 2003 yılları aralığında Birleşmiş Milletlerde özel elçi olarak görev yapmıştır. Waris Dirie aslında doğum tarihi tam anlamı ile bilinmemektedir, 13 yaşına geldiğinde ailesi tarafından yaşlı bir adam ile evlendirilmek istenilmiştir. Bu evliliği istemeyen Waris Dirie ailesine evlenmek istediğini söylese de kabul ettirememiştir.

Waris Dirie ailesi ile beraber yaşamış olduğu Somali de bulunan Mogadishu’dan evlilikten kurtulmak için kaçmayı planlamış ve bu planını hayat geçirmiştir. Waris Dirie ablası ve ablasının eşi ile birlikte yaşama kararı almış ve belli bir süre sonra da İngiltere’ye yerleşme niyetine girmiştir. İngiltere’ye gitmesine olanak sağlayan Somali Büyükelçisi amcasıdır, Waris Dirie İngiltere’de birçok işte çalışmıştır.

İngiltere’de McDonalds’da çalışmaya başlamış ve İngilizcesinin iyi olmamasından kaynaklı olarak akşam gidebileceği bir okula yazılmıştır. McDonals da çalışırken o dönemin ünlü fotoğrafçısı olan Terence Donovan tarafından fark edilmiştir ve bundan sonra yaşamında olumlu değişiklikler tek tek gelmiştir. Terence Donovan tarafından fark edilen Waris Dirie Levi’s, L’Oreal, Chanel gibi dünya çapında ünlü olan markaların yüzü olmayı başarmış ve ünlü bir kişi olmayı başarmıştır.

Waris Dirie

Dünya çapında ünlü bir reklam yüzü olan Waris Dirie kariyerinde ilk kez The Living Daylights filminde oyunculuk deneyimi şansı da yakalamıştır. Bundan sonra hızlı bir şekilde kariyer basamaklarını tırmanmaya başlayan Waris Dirie, dünya çapında ünlü olan Naomi Campbell ile arkadaştır. Kariyerinin zirvesine gelmiş olan ünlü model kitap yazmak için de çalışmalara başlamıştır.

Waris Dirie, Çöl Çiçeği ismi ile kaleme aldığı kendi yaşamını anlatan bir kitap yazmıştır, bu kitap dünya genelinde hatırı sayılır bir satış rakamına ulaşmıştır. Ayrıca Almanya’da en çok satan kitaplar arasına girmeyi başarmış olan bir kitaptır. Bu kitabının yanı sıra yaşadığı Somali’yi ve aile bireylerini konu almış olan birçok kitabı da bulunmaktadır. Waris Dirie’nin yazmış olduğu diğer kitaplar;

  • Desert Children
  • Letter To My Mother
  • Desert Dawn’dır. Waris Dirie sünnetli kadınlar arasında bulunan bir kadındır ve çektiği tüm acılar ve duygusal çöküntüler bu kitaplarda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Sünnetli Kadınlar

Kadınların sünnet edilmesi Orta Doğu, Asya ülkelerinde ve Afrika kabilelerinin bazılarında uygulanmaktadır. Sembolik şekilde klitorisin ve dudakların çizilmesi,  kanatılmasından ardından cinsel organın dış yüzeyinin tamamı ile alınması şeklinde kadın sünneti dört şekilde yapılmaktadır. Cinsel organın dudak kısımları, kilitoris ve çevresi, dudakların tamamı kesilme işlemi ile çıkartılmaktadr. Açık yaranın dış kısımda kalan kısımları bir araya getirilir ve dikilir. Cinsel organ üzerinde sadece tuvalet yapılacak ve kanamanın çıkışını sağlayacak olan küçük bir delik bırakılmaktadır.

Waris Dirie Kimdir

Kadın sünneti kadınların saflıklarını ve temizliklerini simgelemektedir, bu şekilde saf bir anne olma olanağı bulunur. Kesilerek çıkartılmış olan tüm parçalar kirli ve erkesi olarak kabul görmektedir. Kadınlığa geçiş döneminde yapılması gerekli olan bu işlemi yaptırmayan kızlar kirli olarak görülür ve evlenilmesi için kabul görmezler. Bu işlem sonucunda bakire olan kızların dikişleri genişlemez ve açılmaz. Kadınlara yapılmış olan sünnetler kadınların cinsel yaşamlarını kolay şekilde kontrol altına alma içinde kullanılmaktadır.

Sünnet etme işlemleri kız çocukların en geç 4 yaşında uygulanır, oldukça geleneksel ve ilkel olan koşullarda uygulanmakta olan bur işlem tehlikelidir. Kadın sünneti yine kadınlar arasında oldukça sessiz bir şekilde uygulanmaktadır. Yapılan bu işlemler sonucunda çocukların çoğunluğu kan kayıplarından ya da enfeksiyon sonucunda yaşama veda eder. Sağ olarak yaşamlarına devam eden kadınlar ise yaşamları boyunca cinsel ilişkiden haz almazlar ve cinsel birleşme esnasında ağrı ve acı çekerler.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN