Kimdir

Tarık Mengüç Kimdir? Survivor 2017 Yarışmacısı

Tarık Mengüç Kimdir? Survivor 2017 Yarışmacısı

Survivor 2017 kadrosunda yer alan spor kökenli yarışmacıların yanı sıra, renkli kişiliğiyle tanınan Roman Şarkıcı Tarık Mengüç ismi dikkat çekiyor. 48 yaşındaki Mengüç, genç yarışmacılar arasında Survivor’a renk katıyor. 1969 doğumlu olan sanatçı, “Şakşuka” şarkısıyla bir anda Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Şarkıcılık yapmaya başlamadan önce seramikçilik, marangozluk gibi farklı mesleklerde de çalışan Tarık Mengüç, albüm ve konser çalışmalarına devam ediyor.

Tarık Mengüç’ün Yaşamı ve Survivor Hakkındaki Düşünceleri

Tarık Mengüç, 17 Ocak 1969 tarihinde İstanbul’un Kuştepe semtinde dünyaya geldi. Kökleri Selanik’e dayanan, Muğla Fethiyeli bir ailenin oğludur. Roman asıllı olan Tarık Mengüç, ilköğretimini Kuştepe’de geçirdi, ancak daha sonra ailesinin maddi açıdan sıkıntı günler geçirmesi nedeniyle küçük yaşlarda çalışmak zorunda kalarak okulunu bıraktı. Roman kültürünün olmazsa olmazı niteliğindeki müziğe yönelerek, düğünlerde ve etkinliklerde şarkı söyledi. Ailesinin haberi olmadan bazı ses yarışmalarına katılan Mengüç, müziğe olan tutkusunu gizli bir şekilde yaşadı. Bu dönemde geçimini sağlayabilmek için farklı iş dallarında çalıştı; marangozluk yaptı, cilacılığa yöneldi, seramikçilik ile uğraştı. Ancak arzu ettiği tek bir şey vardı: ünlü bir şarkıcı olmak.

Tarık Mengüç

Askerliğini acemi olarak İzmir’de, usta olarak Denizli’de tamamlayan Mengüç, askerden geldikten sonra müzik hayatına ağırlık verdi. Düğün ve derneklerde sahne aldıktan sonra müzikhol ve gazinolarda ismi iyice duyulmaya başladı. Besteler yazmaya başlamasıyla birlikte maddi açıdan biraz olsun düzlüğe çıktı, bu anlamda ilk bestesi “Nazar Değmesin” oldu. Ünlü şarkıcılara verdiği bestelerle tanınmaya başladı ve Sibel Can, Seda Sayan, Davut Güloğlu, Çılgın Sedat gibi sanatçılara besteler verdi. Özellikle Ayça Tekindor’a verdiği “Degaje” ve Madonna Ayça’ya verdiği “Yıkılıyor” besteleri müzik piyasalarını alt üst etti. Tuğrul Şan Müzik Okulu’nda şan dersleri alarak sesini nasıl kullanması gerektiğini öğrendi. İbrahim Tatlıses ve Ebru Gündeş gibi ülke müziğinin önemli sanatçılarına vokalistlik yaptıktan sonra 2004 yılında çıkardığı “Şakşuka” parçası ile ülke gündemine oturdu.

Şarkısı dilden dile yayıldı ve Tarık Mengüç ülke genelinde büyük bir üne kavuşmuş oldu. Aynı yıl Cennet Mahallesi dizisine konuk oyuncu olarak katıldı. 2007 yılında ise ikinci albüm çalışması olan “Lakerda” piyasaya çıktı. Bu albümü 2009 yılında çıkardığı “İnadına 35 Derece” izledi, ardından 2011’de “Tek Kişilik Orduyum” albümünü, 2013’te “Rock’n Coke’ta Ben Niye Yokum” single çalışmasını piyasaya sürdü. Almanya gibi ülkelerde konserler vererek imajını ve tarzını özgünleştirdi. 2008 yılında “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” isimli sinema filminde Roman bir karakteri canlandırdı. İleride dizi ve sinema konulu projelerde yer almak istediğini açıklayan Tarık Mengüç’ün en büyük hayali, Tarkan’la aynı sahne çıkmak ve bir roman havası söylemek. Kendisinin Romanlarla ilgili derneklerde üyelikleri bulunmaktadır, bu derneklerle birlikte Türkiye’nin farklı illerinde düzenlenen etkinliklere katılıyor.

Tarık Mengüç Kimdir

Tarık Mengüç’ün Survivor Hakkındaki Düşünceleri

Tarık Mengüç yaptığı açıklamalarda “Müzik Savaşçısı” olduğunu, bu yüzden Survivor’a savaşmak için katıldığını belirtmişti. Kavgacı değil, aksine uzlaşmacı bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen sanatçı, buna rağmen kendisinin de bir sınırı bulunduğunu ve kendisine karşı yapılan hatalara bir yere kadar göz yumabileceğini açıkladı. Yarışmanın favorilerinden gösterilmese de, Tarık Mengüç’ün Survivor 2017’de önemli bir destekçi kitlesi bulunuyor.

İlginizi çekebilir: 2017 Survivor Yarışmacıları Kimlerdir? Survivor Gönüllüler ve Ünlüler Takımı

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN