Kimdir

Süleyman Şah Kimdir? Hayatı ve Türbesi

Süleyman Şah Kimdir? Hayatı ve Türbesi

Süleyman Şah, Türklerin en büyük atalarından biri olarak kabul edilir ve Oğuzların Kayı boyuna mensuptur. Aynı zamanda Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Ertuğrul Gazi’nin babasıdır. Süleyman Şah, ölümünden çok türbesiyle ve türbenin bulunduğu yerle gündeme gelmektedir. Osmanlı Devletinin de atası olarak görülen Süleyman Şah’ın türbesi taşınmış ve bu olay birçok habere konu olmuştur.  Suriye’de yaşanan iç savaşlar nedeniyle mezarının taşınması gündeme gelmiş ve taşınmadan önce uzun bir süre Türk askerleri tarafından korunmuştur.

Süleyman Şah’ın Hayatı

Süleyman Şah, Kaya Alp’in oğludur ve aynı zamanda Osman Gazi’nin dedesi, Ertuğrul Gazi’nin de babasıdır. Babasının ölümü üzerine aşiretin başına geçen Osman Gazi’nin döneminde, Osmanlılar beylik niteliği kazanmaya başlamışlardır. Süleyman Şah’ın Osmanlıların kurucusu olarak kabul edilmesinin nedenlerinden biri de budur. Oğuzların Kayı boyundan olan Şah’ın nerede ve kaç yılında doğduğu tam olarak bilinmemektedir, ancak 12. Yüzyılın sonlarında doğduğuna dair kaynaklar mevcuttur.

Süleyman Şah

Orta Asya’nın Cengiz Han tarafından istila edilmesinin ardından, Türkistan’dan batıya gitmeye karar vermiştir. Bu bölgeden göç edenler, Diyarbakır, Ahlat, Mardin, Urfa ve Erzincan’a yerleşmişlerdir. Süleyman Şah’tan sonra yerine oğlu olan Ertuğrul Gazi, ondan sonra da Osman Gazi geçmiştir. Bu geçiş dönemi, bir topluluğun aşiretten beyliğe geçtiği dönem olarak kabul edilir. Süleyman Şah zamanında aşiret olan bu topluluk, çok uzun yıllar sonra Dünya’ya hakim olan bir imparatorluğa dönüşmüştür.

Süleyman Şah, Anadolu’nun her bölgesini fetheden Alparslan’ın (Selçuklu Hükümdarı) rütbeli kumandanlarından biriydi. Malazgirt savaşının ardından Anadolu’nun fethini bitirmekle görevlendirilen kumandanların arasında o da bulunuyordu ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin de kurucularından biri oldu. Daha sonra silah arkadaşlarıyla arasında güç kavgaları yaşandı ve 1086 yılında Tutuş, Artuk gibi diğer Selçuklu beyleri ile Halep bölgesinde savaşa tutuştu. Bu savaşlar sırasında mağlup oldu ve günümüzdeki Fırat Nehri civarında boğularak öldü. Süleyman Şah’ın silah arkadaşları onun için görkemli bir cenaze töreni yaptılar. Cenaze namazı ise Süleyman Şah’ı mağlup eden Tutuş tarafından kıldırıldı.

Süleyman Şah Kimdir

Süleyman Şah’ın cenazesi Fırat nehrinin sol tarafında yer alan, Caber Kalesi’nin nehir tarafına bakan kısmına gömülmüştür. Bu kale günümüzde Meskene ile Rakka arasında yer almaktadır. Süleyman Şah’ın mezarının taşınmadan önceki öneminin temel nedeni de budur. İlgili bölgede mezarın bulunduğu yere “Süleyman Şah Saygı Karakolu” ismi verilmiştir. Uzun bir süre aynı bölgede kalan türbenin yanında Türk askerleri nöbet tutmuş ve türbeyi korumuştur. 21 Şubat 2015 tarihinde ise Suriye’deki çatışmalar nedeniyle, bölgeye bir operasyon düzenlenmiş ve türbe geçici bir süreliğine Suriye-Türkiye sınırının 180 metre uzağındaki Eşme köyüne taşınmıştır.

Süleyman Şah Türbesi

Suriye’de yaşanan iç savaşlar nedeniyle, Süleyman Şah türbesinin tehlikede olduğu düşünülmüş ve türbenin operasyon ile Türkiye’ye taşınması sağlanmıştır. Taşıma sırasında bir asker geçirdiği kaza sonucu şehit olmuştur, ancak kaza ile ilgili net bir bilgi verilmemiştir. Türk tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olan Süleyman Şah’ın türbesi de elbette ki önem taşımaktadır. Onun döneminde Halep Emiri tarafından türbesinin yapımına başlanmış ve daha sonra Selahaddin Eyyubi tarafından korumaya alınmıştır. Buna rağmen, türbe 1260 yılında Moğollar tarafından yıkıma uğramıştır.

Süleyman Şah Tarih

Uzun bir süre tahribat olmuş halde kalan türbe, Yavuz Sultan Selim tarafından bölgenin yeniden fethedilmesiyle restore ettirilmiştir. 1973 yılına gelindiğinde ise Suriye’nin baraj inşaatlarında suların yükselmesi, bu durumun türbeyi tehdit eder hale gelmesi ve iç savaşların patlak vermesi gibi nedenlerle türbe korumaya alınmış ve yeri değiştirilmiştir.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN