Nedir

Şnorkel Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Şnorkel Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Başlıklar

Şnorkel

Yüzme ve su sporlarında sıklıkla kullanılan şnorkel insanların işini büyük oranda kolaylaştıran faydalı buluşlar arasında yer almaktadır. Şnorkelin icadı ve kullanılmaya başlaması oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. İlk olarak denizcilik faaliyetleriyle uğraşan Giritliler tarafından icat edilip kullanılmıştır. Şnorkel sözcüğü, Almanca “schnorchel” olan ve dalgıçların kullandığı nefes borusu anlamına gelen kelimeden gelmektedir.

Günümüzde kullandığımız şnorkeller ise, 1930’lu yıllar itibari ile geliştirilerek kullanılmaya başlanmıştır. Temel olarak açıklamak gerekirse, su yüzeyinin kısmen alt tabakalarında nefes alabilmek ve gözlüğü sayesinde deniz içerisini gözlemlemeye imkan sağlamaktadır. Yapı ve işlevsellik olarak yılanlarda gözlenen soluk borularına benzemektedir.

Şnorkel nedir?

İdeal Şnorkelin Sahip Olması Gereken Özellikler

Şnorkelin asıl kullanım amacı hiç şüphesiz su yüzeyine yakın faaliyetlerde nefes almayı sağlamaktır. Genellikle amatör dalışlar için tercih edildiğini söylemek mümkündür. Profesyonel bir ekipman olmadan tüpsüz dalış yapmak isteyen yüzücüler farklı şnorkel çeşitlerini tercih etmektedirler. Şnorkel genellikle J harfi biçiminde bir yapıya sahiptir. Derin dalışlar için klasik şnorkelleri kullanmak genellikle tavsiye edilmez.

Şnorkel yapısını ağızdan nefes almayı sağlayan ağızlık yapısı ve su yüzeyinin üstündeki oksijeni solumayı sağlayan boru oluşturur. Aynı zamanda bu temel yapılara ek olarak gözlük ve maske de birçok şnorkelde yer almaktadır. İdeal ve işlevsel bir şnorkelin sahip olması gereken özellikler;

  • Hortumu minimum 30, maksimum 45 cm civarında olmalıdır.
  • Hortum çapının bir parmak kalınlığını geçmemesi gerekir. Daha geniş olduğu durumlarda boru içinde dolaşan hava karbondioksit zehirlenmelerine neden olabilir.
  • Şnorkelin temel parçaları arasında olan ağızlık kısmının hijyenik olması oldukça kritiktir. Sürekli ağızla temas halinde olan bu parçanın sağlık açısından kaliteli silikon malzemeden üretilmiş olması gerekir.
  • Maske ve gözlük kısmının kullanıcıların yüz yapısına uyması oldukça önemlidir. Satın almadan önce etraflıca deneyerek karar vermek çok daha iyi olacaktır.

Şnorkel Nasıl Kullanılır?

Serbest dalışta amatör ve profesyonel yüzücülerin ilk tercih ettiği yardımcı ekipmanlar arasında şnorkeller gelmektedir. Peki şnorkel en doğru ve sağlıklı şekilde nasıl kullanılır? Eğer ilk defa şnorkelle dalış yapacaksanız dikkatli olmanız gereken birçok konu olduğunu söylemekte yarar var. Öncelikli olarak şnorkeli yüzünüze tam olarak oturacak şekilde takmak oldukça önemlidir.

Şnorkel takıldıktan sonra nefes verme yoluyla borunun temizlenmesi ve diğer nefes verme eylemleri için hazır olması sağlanmaktadır. Kuvvetli nefes verme prensibi ile verimli kullanılabilen şnorkellerde nefes verdikten hemen sonra nefes tutulmalı ve işlemler tekrar edilmelidir. Suda dalmaya başlamak şnorkel borusuna su dolmasına sebebiyet verir. Bu suyu tahliye etmenin yolu yüzeye ulaşarak eğilimli bir şekilde genleşme yöntemiyle atılmasını sağlamaktan geçmektedir.

Günümüzde bazı şnorkeller kendiliğinden tahliyeli şekilde satışa sunulmaktadır. Bu modellerde tahliye borusu her nefeste kendini temizlemektedir. 45 ile 60 lira arasında değişen şnorkel modelleri arasından bahsedilen özelliklere en uygunlarını tercih ederek yüzme faaliyetini çok daha keyifli ve çekici bir hale getirmek mümkündür.

Şnorkel Nasıl Kullanılır?

Şnorkelin Kullanım Alanları Nelerdir?

Şnorkel asıl kullanım amacının yanı sıra günümüzde birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. Bu alanlar arasında;

  • Su sporları
  • Mühendislik
  • Araç sanayi gibi oldukça ilginç alanlar yer almaktadır.

Temel işleyiş prensibi göz önüne alındığında oksijen ihtiyacının olduğu birçok alanda bu prensibe dayanan araçların kullanıldığını görmekteyiz. Örnek vermek gerekirse, arazi araçlarının sulak bölgelerden geçerken egzoza su kaçmasını engellemek amacı ile şnorkel mantığına dayanan ekipman kullandıklarını söylemek mümkündür. Yine aynı mantığa dayanarak denizaltılarda da şnorkel prensibine dayanan bir yapı olduğu söylenebilir.

Dünyanın birçok bölgesinde “snorkelling” olarak adlandırılan sporlar gitgide yaygınlaşmaya ve rağbet görmeye başlamıştır. Özellikle sualtı ragbisi ve sualtı hokeyinde şnorkel kullanımı oldukça fazladır. Aynı zamanda tüplü dalış olarak da bilinen scuba diving için şnorkelli dalış yapmak ön hazırlık niteliği taşımaktadır. Şnorkel ile yapılan sporlar için birçok merkezde çeşitli eğitimler verilmektedir.

Su altında bulunan tarihi bölgeleri görmek, su yüzeyinin yakınlarında yaşayan balıkları izlemek, zıpkınla balık avlamak gibi daha birçok etkinlik için şnorkel kullanımı oldukça yaygındır. Amatör ya da profesyonel olması fark etmeksizin hobi ya da spor amaçlı birçok su aktivitesi için büyük bir yardımcı ekipmandır. Doğru şekilde kullanılması halinde bu etkinliklerden maksimum verim ve keyif almanızı sağlayacağını söylemek hiç de yanlış olmaz.

İlginini çekebilir: Dünyadaki En Tehlikeli Plajlar

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN