Bitkiler

Passiflora Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Passiflora Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Başlıklar

Passiflora Yan Etkileri

Passiflora, dilimizde çarkıfelek meyvesi olarak bilinen ve Güney Amerika’ya has bir çiçektir. Ana vatanı Güney Amerika olan parlak, ışıltılı ve büyük çiçeklere sahip olan bu bitkinin bilhassa özleri çok kıymetlidir. Birçok alanda bu çiçeğin özleri kullanılarak insanlığa faydalı ürünler üretilmektedir. Passiflora, yurt dışında oldukça sevilen ve tanınan bir çiçek olmasına karşın ülkemizde dekorasyonda süs bitkisi olarak daha sık kullanılmaktadır.

Ege kıyılarında oldukça sık rastlayabileceğiniz bu bitki Akdeniz bölgesinde de yetiştirilmektedir. Passiflora, oldukça zararsız bir bitkidir. Klinik araştırmalara göre güvenli ve sağlığa zararı olmayan bu bitkinin zararsızlığının yanı sıra, insanlarda meydana gelen yan etkileri bulunmaktadır. Yan etkileri çok sık gözlenmemekle birlikte kişilerde yarattığı etkilerden bazıları şunlardır:

 • Kişide mayışma, uyuşma ve uyuklama hali görülebilir. Bu bitki kişide uyku hali yaratabilir. Uykusuzluk ve uyuma problemleri yaşayan kişiler sıklıkla bu çiçeğin türevlerini tercih ederler.
 • Bu çiçek kişide baş dönmesi gibi etki yaratabilir. Bilinç bulanıklığı ve uyku haline eşlik eden baş dönmesi bu çiçeğin yarattığı yan etkilerden biridir.
 • Bireyde mide bulantısı etkisi oluşturan bu çiçek doğru kullanılmadığı takdirde bulantıya kusma eşlik edebilir.
 • Bu çiçek doğru oranda kullanılmadığında bireyde ciddi kasılmalar, sancı ve ağrıya da sebebiyet verebilmektedir.
 • Özellikle hamile bireylerin uzak durması gereken bu çiçek rahim kasılmalarını ve vücut kasılmalarını uyararak hamilelik sorunlarına yol açabilir hatta yeni doğanlarda anomaliler gelişmesine sebep olabilir.
 • 3 ve 12 yaş arasındaki çocukların bu bitki ile etkileşiminden kaçınılmalıdır. Yapılan araştırmalarda farklı yaş gruplarındaki çocukların bu çiçek ile etkileşimi incelenmiş ve hiçbir yan etkiye rastlanmamıştır. Ancak hiçbir yan etkiye rastlanmamış olsa da uzman onayı alınmadan ve tıbbi gözetim altında bulunmadan bu yaş grubundaki bireylerde bu çiçek türevleri kullanılmamalıdır.

Passiflora Nedir?

 • Kişide yorgunluk hissi oluşmasına sebep olabilir. Sosyal hayatı ve aktiviteyi oldukça etkileyen bu durum kişinin günlük yaşantısını etkilemektedir. Sosyal açıdan problemler oluşturan bu bitkinin doğru oranda kullanılması gerekmektedir aksi takdirde devamlı bir halsizlik vücudu yönetecektir.
 • Birey bu çiçeğin kullanımında devamlı bir uyku ve sakinlik içerisinde olacağından günlük hayatında aktif olarak hareketler sergileyemeyebilir. Bu da çevresindeki kişiler tarafından birçok yanlış düşünce oluşmasına yol açar.
 • Bu bitki özellikle vücudunun ve zihninin sakinleşmesi için çabalayan kişiler tarafından kullanılıyorsa oldukça dikkatli olunmalıdır. Kişide meydana getirdiği halsizlik ve aktif hareketliliğin kaybolması gibi durumlar, bireyin günlük hayatında gerçekleştirdiği tehlike içeren işler adına oldukça riskli olabilir. Birey riskli işlerde çalışma gösteriyorsa, yaptığı işi bırakmalıdır.
 • Bu bitki düzenli olarak kullanılması halinde farklı sorunlara yol açabilir. Kişiler bitkinin kullanımı ve dozajında oldukça dikkatli olmalıdır.
 • Kişide oluşturduğu rahatlama ve sakinlik hissi her zaman olumlu sonuçlar yaratmayabilir. Gün içerisinde sakin ve aşırı rahat olunması bireyi yaşamdan koparabilir.
 • Hipersensensivite vasküliti yaratabilir. Aşırı duyarlılık olarak da karşılaşabileceğiniz bu rahatsızlık bireyin bacaklarında, kalçasında ve gövdesinin birçok bölümünde mor ve kırmızı lekeler oluşturmaktadır. Kabarcıklar ve kaşıntılı şişlikler meydana getiren bu rahatsızlık kan damarlarını saran ve iltihaplar meydana getiren bir problemdir. Kişiler vücutlarında meydana gelen bu yan etkileri erken fark ederek uzmana danışmalıdırlar.
 • İnsanı yavaşlatan ve reflekslerinin gevşemesine sebep olan bu rahatsızlık hayati durumlarda kişinin tepkisiz kalmasına sebebiyet verebilir. Bu da ölümcül sonuçlar doğurabilir. İnsanı rahatlatmasının yanı sıra gevşeyen refleksler nedeniyle, günlük yaşamda oldukça pasif kalınmasına ve birçok kazaya sebebiyet verebilir.
 • Bu bitki ve türevleri aşırı dozda tüketildiğinde cinsel dürtüleri tamamen sıfır seviyesine indirerek, cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Cinsel hayatı negatif etkileyen bu bitki ve türevleri bireylerin libido seviyelerini en aşağı seviyeye çekmektedir.
 • Bu ilaç metabolizma hızını düşürmektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu bitki ve türevlerinin bünyesi oldukça narin kişilerde metabolizma hızını düşürdüğü gözlenmiştir. Metabolizma hızının düşmesi sindirim ve boşaltım sistemine gözle görülür şekilde etki etmesine sebep olur.
 • Bu bitki ve bitkinin türevleri rutin kullanım halinde bireye etki etmemeye başlar. Uykusuzluk gibi problemlerde tercih edilen bu bitkiye bağışıklık kazanıldığında, bireyin kişisel rahatsızlıklarına karşı etki oluşturmamaya başlar. Yani bu bitki bağışıklık kazanılabilen bir türdür. Kişilerde bağışıklık etkisi yarattığından hiçbir probleme karşı kullanılamaz hale gelir ve mecburi kimyasal ürünlere geçiş sağlar.
 • Bu bitkinin ve türevlerinin yüksek dozda kullanımı kişide sedatif etki yaratmak yerine gerginlik ve asabiyete neden olur. Bu durum da kişinin günlük yaşamını, insan ilişkilerini etkilemektedir.

Passiflora Yan Etkileri Nelerdir?

Passiflora Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Passiflora bitkisinin genellikle üst bölümü, yani çiçek ve meyvelerinin bulunduğu kısımları kullanılmaktadır. Bu bitki oldukça çok alanda ve birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Passiflora tıp, gıda gibi sektörlerde daha sık kullanılmaktadır. Örneğin egzotik bir meyve olan çarkıfelek meyvesi birçok kafe ve işletmede müşterilere sunulmakta, içerisindeki ekstreden meyve suları yapılmakta, meyvenin özünden şerbetler hazırlanmaktadır. Bu bitki oldukça lezzetli ve enfes bir tada sahiptir. Kişilerin her zaman ulaşamadığı bu meyve internet üzerinden de satın alınabilmektedir.

Tıp alanında birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan passiflora oldukça fazla faydası olan bir bitki türüdür. Anksiyete ve stres tedavisinde hastalar için kullanılmak adına hazırlanan ilaçların içerisinde, huzursuzluk dönemlerinde de sık kullanılan bu bitki bireylerin daha sakin bir hayat yaşamalarını sağlar. Doğru dozajda kullanıldığı takdirde bireylere huzur ve sakinlik sunan bu bitki depresyonda, ruhsal problemlerde, iç sıkılmalarında kullanılan oldukça doğal bir prospektüse sahip bir bitkidir.

Uykusuzluk ve halsizlik gibi durumlarda da kullanılması önerilen bu doğal reçete, bireylere uzun süreli uyku tecrübesi sağlar. Bireylerin bu bitkiyi sık sık kullanmaması, gerekli durumlarda tercih etmeleri gerekir. Sık sık kullanıldığı takdirde bağışıklık kazanılarak etki etmemesi söz konusu olabilir. Bireyler uykusuz kaldıkları dönemlerde, kimyasal ilaçları tercih etmek yerine bu bitki ve türevlerini kullanarak uyku düzenlerinde pozitif etki yaratabilirler. Oldukça doğal olan bu bitkinin türevleri de oldukça faydalı ve birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaya müsait ürünlerdir.

Passiflora Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır?

Kadınların adet düzensizliği ve menapoz dönemlerinde de kullanılmaya elverişli bu bitki kişinin adet dönemlerinde olumlu etki yaratır. Kişinin adet döngüsünü düzenleyen ve olumlu etki yaratan bu bitki oldukça faydalı bitkisel kaynaktır. Adet görme ve menapoz dönemindeki stresi en aza indirgeyerek kişinin sakinleşmesini sağlar. Gerginliği en aza çekerek bireyin rahat bir dönem geçirmesine ayrıca sakinleşmesine yardımcı olur.

Kişiler Passiflora bitkisini tercih ettikleri takdirde, nasıl ve ne zaman kullanacaklarına dair detaylı bilgi sahibi olmalıdırlar. Aksi takdirde dozajın aşılması ve yanlış kullanım gibi durumlarda bireyde yan etkiler gelişebilir. Bu yan etkiler çözümü çok zor rahatsızlıklara dönüşebilirler. Asabiyet ve sinirlerin kontrol edilememesi gibi günlük yaşantıyı etkileyecek durumlar bireyin sosyal hayatını da oldukça ciddi boyutta etkileyebilir.

Kişiler Passiflora bitkisi hakkında oldukça ayrıntılı araştırmalar yapmalı, kendilerinde bulunan sorunlara olumlu etki yaratacaksa bu bitkinin tedavisinde bulunmalıdırlar. Profesyonel bir onay almadan kişi kesinlikle kendi kendine tedavi uygulamamalı ayrıca kullanım şekline ve dozajına da dikkat ederek hareket etmelidir.

İlginizi çekebilir: Gülün Özellikleri, Tarihçesi, Faydaları ve Gül Nasıl Yetiştirilir?

Mango Meyvesi Nedir, Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN