Bitkiler

Mentol Nedir, Yararları ve Zararları Nelerdir?

Mentol Nedir, Yararları ve Zararları Nelerdir?

Başlıklar

Nane şekerlerinde, sakızlarda, mendillerde ve hatta sigaralarda bulunan mentol, kişi tarafından tüketildiğinde bir ferahlık ve rahatlama hissi sağlar. Bu ferahlık, insanı çoğu zaman sakinleştiren bir histir. Bu özelliğinin dışında sağlık alanında kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Boğaz ağrıları ve öksürüklerin tedavisinde kullandığımız birçok şurubun içinde mentol maddesi bulunur. Yakıcı özelliği bulunan kremlerin içinde yine mentol maddesine rastlanır.

Mentol Nedir?

C10 H20O molekül formülüne sahip olan mentol, organik alkol yapısındadır. Tabiatta izomerlerine rastlamak mümkündür. Nane ve nanegiller familyasının bir üyesi olan mentol, kimyasal alanlarda “menthol”, ticari alanlarda ise “mentol” ismiyle kullanılır. Yapısı itibariyle bir yağ olarak algılanabilir. Oda sıcaklığında katı halde olacaktır. Nane bitkilerinin yağından elde edilen mentolün kullanım alanı oldukça geniştir.

Şeker üretiminde kullanılır ve tüketildiğinde insana ferahlık hissi verir. Sakızlarda ve nane aramalı ürünlerde de bu durum aynıdır. Mentollü kağıt mendilleri ise kullanmayan yoktur. Sigaralarda mentol maddesi bir ticari hamle olarak kullanılmış ve birçok insan mentollü sigaraları kullanmaya başlamıştır. Diş macunlarında ve ağız çalkalama sularında yine mentol maddesi bulunur, ayrıca şurup ve bazı ilaçlar mentolün iyileştirici etkisinden yararlanmıştır.

Ilık suya maruz kaldığında ortaya çıkan buharın kokusu oldukça keskindir. Mentolün çözünürlük yapısını tetikleyen ise alkol ve yağdır, suyun içinde yüksek oranlarda çözülmeye gitmez. Ferahlık hissi vermesi sebebiyle sauna ve hamam gibi yerlerde mentol kullanılır. Bu yerlerde buharın kokusu mentol nedeniyle keskinlik kazanır. Ancak yüksek oranlarda mentol salımı yapılırsa, mentolü tüketen kişilerde solunuma bağlı olarak rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Doğru bir şekilde tüketildiğinde baş ağrısı, boğaz tahrişi, öksürük, burun tıkanıklığı, nefes darlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkin rol oynayacaktır.

Mentol

Mentolün Faydaları Nelerdir?

Ferahlık hissi: Mentol maddesinin verdiği ferahlık hissi, psikolojik temelli rahatsızlıklara karşı etkili olmaktadır. Sinir ve stres halinde olan kişilerin doğru miktarlarda mentol tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca bir anti depresan etkisi verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yine de mentolün bileşenlerinin “alkol” olduğunu unutmamak gerekir. Mentolün yatıştırıcı ve uyuşturucu özelliği, alkolün özelliğiyle doğru orantılıdır.

Soğuk algınlığı: Nezle, grip ve soğuk algınlığıyla ilgili çeşitli rahatsızlıklarda mentol kullanımı görülmektedir. Ağırlıklı olarak şurupların içinde bulunur, ayrıca “pastil” ismindeki ağızda eriyen tabletlerin özünde mentol maddesi vardır. Nezle ve grip haricinde, boğaz tahrişlerine de iyi gelmektedir.

Mentol Nedir?

Baş ağrısı: Yüzyıllar öncesinde “şifacı” olarak bilinen hekimler, doğadan topladıkları çeşitli bitkilerle ilaçlar hazırlar ve bu ilaçları hastalarının tedavisinde kullanırdı. Özellikle bu alanda uzmanlaşmış olan Uzakdoğu kültüründe, mentolün uzun yıllardır baş ağrısı tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca ishal ve bulantı geçiren kişilere mentol verilmektedir. Kadınların adet dönemi sancılarının azaltılması amacıyla, yine mentol kullanımı önerilmektedir.

Yanıklar ve kas ağrıları: Yanıklarda, yanmış olan bölgeye sürülen krem ve merhemlerin özünde mentol maddesi bulunur. Merhemlerin deride yakıcı bir his bırakmasının nedeni budur. Eziklerde ve kas ağrılarında sürülen kremler, aynı yanıklarda olduğu gibi deriyi yakar. Aslında yakıcı olması bir anlamda iyidir; çünkü deriye işleyen mentol zamanla ciltteki ısı reseptörlerini uyarmaya başlayacaktır.

Mentolün Zararları Nelerdir?

Boğaz tahrişi: Mentol kullanımı boğaz tahrişinin azaltılmasında kullanılabilmektedir, ancak yüksek miktarlarda alınan mentol durumu tam tersine çevirebilir. Boğazınızdaki tahrişi azaltmak için kullandığınız mentol, bir anda boğazını daha kötü duruma getirebilir, bu yüzden mentolün uzmanlar tarafından önerilen miktarlarda kullanılması önemlidir.

Boğazda kuruluk: Fazla miktarda kullanılması sonucunda boğazda kuruluk oluşma riski vardır. Boğazın kuruması oldukça tehlikeli bir durumdur, çünkü boğazda oluşabilecek enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir.

Mentol zehirlenmesi: Aşırı miktarda mentol tüketildiği zaman ortaya çıkabilecek bir durumdur, ancak toksitesi düşük olacağı için vücutta kalıcı etkiler bırakmayacaktır.

Mentolun Faydaları

Mentol ve sigara: Mentollü sigaraların normal sigaralara göre çok daha zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Ferahlık hissi vermesi nedeniyle tiryakilerine çekici gelen mentollü sigaralar, tütün ciğere doğru çekilmeye başladığı anda akciğerleri uyarır. Bu uyarma bir soğutucu etkisini oluşturacaktır. Uyarılan akciğerler nikotini benimseye başlar ve dumanı normalden daha hızlı içine çeker. Böylece sigaradan doğabilecek uzun vadeli rahatsızlar, mentollü sigara kullanımı yüzünden kısa vadede ortaya çıkabilir. Nikotin bağımlılığına bir de mentol bağımlılığı eklenmesi, sakıncalı durumların ortaya çıkmasına neden olur.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN