Kimdir

Marlon Brando Kimdir?

Marlon Brando Kimdir?

Amerikalı ünlü oyuncu 1924 yılında Omaha Nebraska’da dünyaya gözlerini açmıştır, dünyaya yaşayan birçok kişiye göre gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olarak görülür. Aile yaşamı çok huzurlu olamayan Marlon Brando her daim babası ile çatışma içinde yaşamıştır. Üç kardeşi bulunan ünlü yıldızın eğitim yaşamı da oldukça sorunlu geçer ve askeri okuldan atılır. Anne ve babası 1935 yılında ayrılan yıldız ailece Kaliforniya’ya yerleşir ve 2 yıl sonra anne ile babasının tekrardan birleşmesi ile İlllinois’e taşınırlar.

Kız kardeşlerinin ve annesinin oyunculuk ile ilgilenmesinden kaynaklı olarak Brando’da bu sektöre merak salar. Babası ile yaşadığı sorunların artmasından kaynaklı olarak New York’ta yaşamakta olan kız kardeşinin yanına taşınır ve burada Erwin Piscator tarafından bir Sosyal Araştırma Enstitüsü’nde verilen workshoplara katılır. Zaman içinde Moskova Sanat Tiyatrosu’na gitmeye başlar ve Stella Adler’in öğrencisi olma fırsatını yakalar. Stanislavski methodunu öğrenir ve oyunculuk deneyimine yavaş yavaş da olsa adım atar. Kullanmış olduğu method oyuncuların duygusal anlamda rol ile kendilerini bütünleştirmesinden oluşur. Bu metotta uzun süreçli bir hazırlanma dönemi gerekir ve oyuncular gerekli durumlarda ya da karaktere yyaklaşabilmek adına onun tarzında bile yaşayabilir.

  • Ünlü yıldız 1944 yılında Annemi Hatırlıyorum adlı oyun ile Broadway ile tanıştı ve bu oyun 2 yıl boyunca sahnelendi.
  • 1947 yılına geldiğinde Tennessee Williams ait olan Arzu Tramvayı oyununda yer aldı. Bu oyundaki rolünü o kadar güzel oynadı ki, tüm camia onun hakkında konuşmaya başladı.
  • 1950 yılına geldiğinde Hollywood ile tanıştı ve The Men adlı filmde yer aldı. Bu filmden sonra oynadığı her karakterin hakkını verdi ve oynadığı filmlerin hepsi unutulmazlar içine girdir.
  • The Man adlı filmin ardından; Guys and Dolls, A Streetcar Named Desire, On the Waterfront, Viva Zapata, The Wild One filmlerini çevirdi.
  • Artık ünlü olan ve başarı üzerine başarı yakalayan Brando için ödüllerde kaçınılmaz hale geldi.
  • Cannes Film Festivali’nde ve İngiliz Film Akademinde En İyi Oyuncu ödülünü aldı.
  • 1953 yılında kariyer basamaklarını hızlı şekilde tırmanmaya devam eden ünlü oyuncu Julius Caesar rolü ile En İyi Oyuncu ödülünü aldı.
  • 1954 yılında ise dünya çapında neredeyse hiçbir ödül bırakmadan toplamaya başladı. Bunlardan bazılar; Cannes Film Festivali, İngiliz Film Akademisi, Altın Küre ve New York Film Eleştirmenleri ödüllerine layık görüldü.
  • Amerika için en önemli olan Oscar ödülünü ise On the Waterfront filmi ile hak etti.

Marlon Brando her daim azınlıkların yanında yer aldı 1961 yılına geldiğinde Mutiny on the Bounty adlı film çekimlerinde sette bulunan herkesi delirtti ve yönetmen bunun üstesinden gelemeyeceğini düşünerek işi yarıda bıraktı. Senaryo ile alakalı sorunlar çıkartan ve huysuzluklar yapan Brando’nun bu filmi gişede zarar etmiştir. 1967 yılında komedi filminde oynadı ama başarıyı yakalamadı ve 60’lı yıllarda oynadığı filmler arasında hep ırkçılık ile alakalı konular yer aldı. Halk tarafından artık Marlon Brando efsanesi bitti diye düşünülmeye başlanmıştı.

Marlon Brando

Baba Hayatımıza Girdi

1971 yılına geldiğinde Francis Ford Coppola tarafından yönetilecek olan Baba filminde var olan Don Vito Carleone rolü için ismi geçmeye başladı. Bu rolün kendisinin olması adına deneme çekimleri yaptı ve gösterdiği çabalar sonucunda rolü kaptı. Bu film ile ve oynadığı karakter ile 2 tane Oscar kazanmasına rağmen almaya gitmedi. Sonrasında Bertolucci’nin akıllara kazınan Paris’te Son Tango filminde yer aldı ve bu flimler ile tekrardan şöhretini pekiştirdi.

Küçük Roller ve Dev Ücretler

1978 yılında bilim kurgu filmi olan Süpermen’deki 10 dakikalık sürecek olan rolü için sinema sektöründeki popülaritesinden kaynaklı olarak uçuk bir rakam istedi. Yapımcıların çoğunluğu onun için sunulan küçük rollere bile yüksek ücretler ödemeye razı oldular. Sinema tarihinde en başarılı savaş filmi olan Ford Coppola'nın filminde Albay Kurtz rolünde izleyici karşısına çıktı ve emprovize oyunculuğu ile göz doldurdu.

Hollywood’u Terk Edişi

Sinemanın duayeni olarak bilinen Marlon Brando 2004 yılında Los Angeles'taki tedavi için yattığı hastanede vefat etti. Ölüm sebebi belli bir süre gizli tutulsa da akciğer rahatsızlığı sebebiyle vefat ettiğini söylendi. Sanat dünyası Brando’nun arkasında çok güzel yorumlarda yapsa da dünya çapında yas tutuldu.

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN