Bitkiler

Günlük Bitkisinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Günlük Bitkisinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Başlıklar

Günlük Bitkisi Nedir?

Günlük ağacı ya da Günlük Bitkisi son dönemde büyük popülerlik kazanmıştır. Özellikle çeşitli rahatsızlıkları olanlar tarafından Günlük Bitkisi’nin faydaları nelerdir, zararları var mıdır, nasıl tüketilir gibi soruların cevapları araştırılır olmuştur. Bizler de geniş bir araştırma yaptık ve detayları sizin için derledik.

Günlük Bitkisi; günlük ağacı, akgünlük ağacı, akgünlük bitkisi gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Hatta biyoloji biliminde sığla ağacı olarak geçmektedir. Bu ağaç, Aştingianceae familyasından bir ağaç türüdür ve endemik bir türdür. Günümüzde Anadolu, Amerika ve Çin’de doğal biçimde yayılış gösterse de oldukça dar bir bölgede, sınırlı sayıda yetişmektedir. Kendi içinde alt türleri vardır.

Yaprak döken bitki, 25-40 metreye kadar uzayabilmekle birlikte bazı türleri daha az uzayabilmektedir. İlk bakışta çınara benzemesiyle dikkat çeken ağaç, yaşlandıkça kabuğu açıktan koyuya döner. Yaş almasıyla birlikte de derin çatlaklı bir görünüm kazanır.

Bitkinin elsi loplu yaprakları sürgünlere sarmal dizilmiş olup küçük çiçeklere sahiptir. Küre şeklinde, çok sayıda çiçekten bir küme barındırır. Meyveleri farklı çaplarda kapsüllerden meydana gelir ve içinde bol miktarda tohum yer alır. Bitkinin gövdesinden balzam çıkarılır ve bu balzam kozmetik, eczacılık başta olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılır. Hatta bitkinin gövdesinden çıkarılan balzam, kapsül haline getirilerek bitkisel besin takviyesi olarak da kullanıma sunulmaktadır.

Balzam olarak kullanılan Günlük Bitkisi aynı zamanda yağ olarak da tercih edilmektedir. Günlük Bitkisi yağı iyi bir antiseptik olup parfümeride, eczacılıkta, buhur olarak kilise vb. yerlerde yer bulmaktadır. Mısır kraliçesi Kleopatra döneminde aşk iksiri olarak tarif edilen bitki, parfüm olarak kullanılmıştır. Hipokrat döneminde ilaç olarak kullanılmaya başlamış ve günümüze kadar da benzer amaçlarla kullanıla gelmiştir. Hatta eski Mısır’da mumyalamada dahi bu bitki kullanılmıştır.

Günümüzde pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da doğaya dönüş vardır. Özellikle son ortaya çıkan salgınlarda modern tıbbın uzun süre çaresiz kalması insanlarda yeniden doğaya dönüş eğilimini arttırmıştır. Bununla beraber Günlük Bitkisi de popülerlik kazanmış, bitkinin özellikle balzam formunun faydaları üzerine yoğun araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Olumlu kullanıcı yorumları da bunda etkili olmaktadır.

Günlük Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Günlük Bitkisinin Faydaları

Günlük Bitkisinin tabiatı Akdeniz ikliminde ve subtropikal alanlarda yetişmeye uygundur. Bu nedenle Türkiye’de Fethiye, Muğla yörelerinde bolca yetişmektedir. Çok eski zamanlardan beri şifa kaynağı olarak tercih edilmekte, günümüzde bilim insanlarınca da onaylanan faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

 • İltihap önleyicidir. Günlük ağacının gövdesinde salınan ve günlük sakızı olarak isimlendirilen reçine anti-enflamatuar, yani iltihap önleyici etkiye sahiptir. Artrit gibi iltihaplı hastalıkları önlemede, ağrılarını belirgin derecede azaltmada başarılıdır. İltihaplı eklem romatizmalarında, kireçlenmelerde, sırt ve eklem ağrılarında, hareket kısıtlılıklarının giderilmesinde Günlük Bitkisinden yararlanılmaktadır.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde Günlük Bitkisi etkilidir. Nefes darlığına iyi gelen bitki, bronşit, farenjit, öksürük gibi rahatsızlıklara karşı birebirdir. Balgam söktürücü özelliğe sahip olum solunum yollarını tamamıyla rahatlatmaktadır.
 • Yağ olarak da satın alınabilen Günlük Bitkisinin yağı ılık suyla sulandırılarak içilebilir. Bu sayede mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelmektedir. Tadı acı olduğu için bal ile tatlandırılarak daha rahat bir tüketim elde edilebilmektedir.
 • Günlük Bitkisi yağı yara üzerine de sürülebilir. Yara üzerine Günlük Bitkisi yağı sürüldüğünde antiseptik özelliği devreye girer. Böylece yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Günlük Bitkisinin hafızayı geliştirdiği ve unutkanlığa dayalı hastalıklarda fayda sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle demans hastalarının birkaç tane günlüğü kuru üzümle birlikte yutması önerilir.
 • Günlük Bitkisi ezilerek ılık su ve bal ile karıştırılıp içilebilir. Bu sayede ishali önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Hazmı kolaylaştırmasından dolayı Günlük Bitkisi kabızlıktan kaynaklı rahatsızlıklarda da etkilidir. Basur tedavisinde yararlanılmaktadır.
 • Kozmetik alanında kullanılan Günlük Bitkisi gençleşmek için de tercih edilir. Günlük yağını sulandırarak bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilir, tazelenmesine ve gençleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Mantar, uyuz, temre tedavilerinde istifade edebilirsiniz.
 • Günlük Bitkisi romatizmal ağrılara, bel ağrılarına iyi gelmektedir. Bal ile karıştırılarak yutabilirsiniz. Fakat bu uygulama sonrasında kişinin 7-8 saat su içmemesi gerekir.
 • Günlük Bitkisi tütsü olarak da kullanılabilir. Tütsü olarak kullanıldığında ferahlatıcı kokusu ile ortamı rahatlatır. Tam da bu nedenle parfüm formüllerinde çok fazla tercih edilir.
 • Mide ülserine karşı günlük öğütülüp balla macun kıvamına getirilerek aç karnına tüketilebilir. Günlük bir çay kaşığı bir süre tüketildiğinde ülserden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Günlük düzenli olarak Günlük Bitkisi sakızı çiğnenmesi halinde ses kısıklığına karşı etkili olur. Tütsüsü de benzer etkiyi yapar. Rahatlamayı sağlar.
 • Araştırmalara göre Günlük Bitkisi kanser tedavilerinde önemli pay sahibidir. Şişmeye ve enflamasyona neden olan bağışıklık sistemi reaksiyonlarının durdurulmasında etkilidir. Yine ağrılarla mücadele etmesiyle de potansiyel bir kanser tedavisi sağlamaktadır. NSAII (non steroidal antienflamatuar ilaçlar) kadar etkili bir ağrı kesici olarak kabul edilmektedir. Hususiyetle prostat kanseri üzerinde başarılı sonuçları vardır. Araştırmalarda kanserli hücrelerin yayılmasını önlediği tespit edilmiştir. Yan etkisi olan kimyasal ilaçlar aksine yüzyıllardır güvenli biçimde kullanılmaya devam etmektedir.
 • Günlük Bitkisi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağışıklık sistemi hastalıklarla mücadele için farklı antikorlar üretmekte; fakat zaman zaman bu işlev aksayabilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ise çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır. Araştırmalarda Günlük Bitkisinin crohn hastalığı, ülseratif kolit, kollajenöz kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
 • Bağırsak hastalıklarının yol açtığı yanma ve şişmeleri azaltmakta, normal bağırsak hücre yapılarının geri kazanılmasında, bağırsak duvarlarının açıklarının iyileştirilmesinde etkili olmaktadır.
 • Günlük Bitkisi cilt sağlığını korumaya da yardımcıdır. Cildi iyileştirmekte, içeriğindeki boswellik asit, antioksidanlar ve faydalı bileşenlerle cilt sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadırlar. Tıp alanında deri iltihaplarının giderilmesinde, cilt yaralarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadırlar. Cilt kuruluklarının giderilmesinde etkili oldukları gibi cilt geriliklerinde elastikiyet kazandırılmasında, kırışıklıkların önlenmesinde etkili olmaktadır. Böylece yaşlanma etkilerini en aza indirmekte, yaşlılık lekelerini gidermeye yardımcı olmaktır.

Günlük Bitkisinin Zararları

Günlük Bitkisi son derece doğal bir besindir. Fakat her şeyin olduğu gibi Günlük Bitkisinin de kişiye göre, kullanım miktarına göre, kullanım dönemine göre olumsuz etkileri de olabilmektedir. Çok fazla tüketilmesi halinde midede şişkinliğe neden olabileceği gibi kramp, ishal, bide bulantısı gibi problemlere de yol açabilir. Bunlar özellikle gastrointestinal problemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her ne kadar Günlük Bitkisi topikal olarak kullanılabilse de bazı kişilerin topikal kullanıma karşı alerjileri olabilir. Bu tür alerjik sorunları olan kişilerde Günlük Bitkisi cilt iltihaplarıyla neticelenen olumsuzluklara yol açabilir.

Her şeyin olduğu gibi Günlük Bitkisinin de aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır. Aşırı tüketimi halinde nadir de olsa karaciğerin işlevine ve karaciğer sağlığına olumsuz etkisi baş gösterebilir. Toksik etkilere bağlı olarak çeşitli yan etkiler oluşabilir.

Hamile kadınların, emziren annelerin ve üç yaşından küçük çocukların kullanılması tavsiye edilmez. Bu durumlardaki kişilerin kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir.

Günlük Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Günlük Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Günlük Bitkisi ağacı, çamgiller familyasına aittir. Bu nedenle günlük sakızı da çam sakızına benziyor. Günümüzde günlük sakızı aktarlarda bulunabiliyor. Dilerseniz Günlük Bitkisi sakızını ağzınıza atıp çam sakızı gibi çiğneyebilir, bir süre çiğnedikten sonra da yutabilirsiniz. İlk etapta biraz sertçe gelebilse de bir süre sonra yumuşayacak ve normal sakız kıvamına gelecektir.

Günlük Bitkisi toz haline getirilerek içeceklerle ya da suyla karıştırılarak da tüketilebilir. Yine tablet halinde satılan Günlük Bitkisi de bulunmaktadır. Bunları günde üç kez tok karnına tüketebilirsiniz.

Günlük Bitkisi yağ formunda da bulunabilmekte, kullanılabilmektedir. Günlük yağını sulandırarak içebilir, düzenli olarak tükettiğinizde faydalarından istifade edebilirsiniz. Cilt rahatsızlıklarında ve cilt bakımında günlük yağını cildinize doğrudan uygulayabilirsiniz. Yaralı, iltihaplı bölgeye bir pamuk yardımıyla günlük yağını sürebilirsiniz.

Günlük Bitkisini yakarak da tüketebilirsiniz. Yakılan Günlük Bitkisi etrafa hoş bir koku ile birlikte bileşenlerini salar. Böylece soluyarak tüketmiş olursunuz.

İlginizi çekebilir: Mentol Nedir, Yararları ve Zararları Nelerdir?

İlgili yazılar

Yorumlar - Yorum yapmak için tiklayin

YORUM BIRAKIN